Po CD materiálech Zvířátka v českém znakovém jazyce (FRPSP, 2006) a Pohádky o zvířátkách v českém znakovém jazyce (FFUK, 2006) pokračuje „zvířátková“ řada třetím titulem Malá encyklopedie zvířátek v českém znakovém jazyce.
Stejně jako Pohádky… vznikla Malá encyklopedie… na půdě Filosofické fakulty University Karlovy v Praze jako semestrální práce slyšících a neslyšících studentů druhého ročníku oboru Čeština v komunikaci neslyšících. Autory CD jsou slyšící a neslyšící studenti pod vedením Nadi Dingové. Obsahově i vzhledově navazuje třetí CD na předchozí materiály (a troufám si říct, že kvalita stále stoupá).
Krátké představení CD
V Malé encyklopedii zvířátek je představeno sedm domácích zvířat: pes, kočka, papoušek, morče, rybičky, had a kůň. Kritérium pro výběr je jasné, jsou to zvířata, která lze chovat doma, obvykle i v městském bytě, a děti je většinou znají a často po nich i touží. Malou výjimkou je kůň – ten sice není typickým „domácím mazlíčkem“, ale děti mohou mít zkušenosti např. s návštěvou jízdárny nebo jezdeckým oddílem.
V krátkém úvodu se dozvíme, co je obsahem CD, a pak už můžeme přejít k hlavní části a vybrat si zvířátko, o kterém se chceme něco dozvědět, anebo si encyklopedii prohlédnout celou. Každá kapitola věnovaná jednomu zvířátku je rozdělena do šesti částí se základními informacemi o zvířátku, jeho zvyklostech i potřebách a péči o něj. Dozvíme se, co zvířátko jí, jak a kde ho můžeme chovat, jak se o něj starat, co dělat se zvířátkem, když jedeme na dovolenou, co dělat, když je nemocné, kolik stojí zvířátko i péče o něj. Samostatnou částí kapitoly je „Přestavení zvířátka“, které si můžeme pustit třeba hned na úvod; zvířátko se představuje v inscenovaném rozhovoru.
Každá kapitola má ještě dva „bonusy“: Básničku o zvířátku v českém jazyce a Hry, respektive tři otázky vztahující se k péči o zvířátko s možnou odpovědí ano – ne a zhodnocením dobře – špatně. (Možná by bylo lépe použít v ikonce označení např. Otázky, pod pojmem Hry si představuji trochu jinou aktivitu, ale jinak je doplnění kapitoly o otázky pěkné i užitečné. U básniček je škoda, že nejsou uvedeny také ve znakovém jazyce, alespoň nějaké ekvivalenty, a trochu mě zaráží, že nikde není uvedeno, kdo je autorem říkanek, jestli autoři celé encyklopedie, nebo jsou básničky odněkud převzaty.)
Celá encyklopedie je doplněna Slovníčkem, který najdeme v úvodním Menu a který obsahuje poměrně velké množství pojmů vztahujících se k jednotlivým kapitolám, čili k jednotlivým zvířátkům. Slovníček je překladový – český jazyk / český znakový jazyk, výklad pojmů v tomto případě není potřeba, vyplývá ze souvislostí v textech kapitoly.
hodnocení
CD Malá encyklopedie zvířátek je opravdu velmi pěkně zpracováno, po stránce obsahové i formální. Veškeré informace se můžeme dozvědět z vyprávění v českém znakovém jazyce, které je dětsky jednoduché a stručné, ale přitom ne příliš zjednodušené, a navíc pro malého diváka vizuálně poutavé – vypravěči-mluvčí jsou mírně namaskovaní, za sebou mají příjemné modré pozadí doplněné o malý obrázek „svého“ zvířátka. V části Představení zvířátka dva mluvčí „hrají“ dialog mezi zvířátkem a zvědavým dítětem a motivují děti u počítače k vyhledání dalších informací. Všechny texty ve znakovém jazyce lze přepnout i na text-překlad v českém jazyce; ten je také přizpůsobený dětskému čtenáři, řekla bych ale, že místy až příliš – na psaný text zbytečně velké množství zdrobnělin či nepřirozené, rádoby dětské větné konstrukce. K formální stránce českých textů mám bohužel ještě jednu připomínku – především ve Slovníčku se vyskytuje velké množství překlepů a někde i pravopisných chyb (což je škoda, zvláště když autory CD jsou studenti „češtinářského“ oboru). Na druhé straně jako přínosné oceňuji označení názvů jednotlivých částí i názvů různých ikonek slovy s velkými tiskacími písmeny – i začínající čtenář se tak může orientovat nejen podle obrázků či nápovědy dospělého.
CD je hezky vizuálně-graficky upraveno, děti může přilákat množství veselých obrázků a ikonek, které však nejsou vybrány a umístěny jen tak nahodile a pro zpestření vzhledu, ale systematicky korespondují s jednotlivými kapitolami a jejich obsahem. Kromě kreslených obrázků je v každé kapitole úvodní reálná fotografie zvířete. CD je zpracováno jednoduše, přehledně a systematicky, díky tomu encyklopedii může používat i malé dítě samotné – za předpokladu, že zná základní práci s počítačem a ovládá alespoň částečně český znakový jazyk nebo umí česky číst. Vzhledem k tomu, že spuštění a prohlížení CD je opravdu snadné, není nutný nějaký technický manuál, i když jinak bývá zvykem, že se uživatel dozví, jaký typ PC a programu potřebuje a k čemu slouží jaké tlačítko či ikonka (pak například objeví, že na CD je sice u videí ikonka pro zvuk, ale samotné CD je bez zvuku).
Celkově působí Malá encyklopedie zvířátek v českém znakovém jazyce velmi dobrým dojmem a domnívám se, že může být poučným i zábavným materiálem pro děti i rodiče a určitě je využitelná také jako výuková pomůcka ve školách či zájmových kroužcích.
CD můžete zdarma získat na adrese: Lucie Šůchová, Universita Karlova v Praze, Filosofická fakulta, Ústav českého jazyka a teorie komunikace, Nám. Jana Palacha 2, 116 38 Praha 1; nebo na emailové adrese: lucie.suchova(at)ff.cuni.cz
CD Malá encyklopedie zvířátek v českém znakovém jazyce. Praha: FF UK, 2007. Sign.: 4811/K 38.38
autorka článku pracuje v Bilingvální mateřské škole Pipan v Praze
Foto: repro CD Malá encyklopedie zvířátek v českém znakovém jazyce