Textů od neslyšících autorů je v České republice stále jako šafránu. Již je to 12 let, co vyšla publikace Tichý přístav duše, do níž přispěli například Eliška Vyorálková, Eva Houdková-Tesárková, Ladislava Buberlová nebo Lumír Graca. Eva Houdková-Tesárková v roce 2002 vydala svou autobiografii Sosna. Jistě většina z nás zná jméno Věry Strnadové. Naše nejznámější neslyšící autorka napsala hlavně populárně-naučné tituly, mezi ty nejznámější patří Jaké je to neslyšet, Potom ti to povíme, Hádej, co říkám aneb Odezírání je nejisté umění. Nyní, začátkem roku 2007, vyšla nová publikace textů zejména neslyšících autorů nazvaná Dívej se, povídám.
Texty vybrala a seřadila Lucie Půlpánová, vydavatelem je Česká unie neslyšících. Vůbec poprvé se čtenáři mohou s literárními texty seznámit i v českém znakovém jazyce. Součástí knihy je totiž DVD s osmi vybranými příběhy z knihy ve znakovém jazyce.
Křtiny publikace Dívej se, povídám se konaly ve středu 7. února v Praze v Literární kavárně H+H. V útulných suterénních prostorách kavárny se v podvečer shromáždili návštěvníci z řad neslyšících i slyšících, kteří se na nové knížce podíleli, ale i přátelé a příbuzní hlavní autorky Lucie Půlpánové, bez které by nová publikace nevznikla. Přišly se podívat i internátní děti z radlické školy. Lucie Půlpánová (roz. Červenková), na křest své první knížky pozvala svou babičku Annu Červenkovou, autorku několika publikací o četbě sluchově postižených, která své neslyšící vnučce předala lásku ke knížkám.
Novou knihu přišla pokřtít i neslyšící umělkyně Věra Macháčková. Popřála jí hodně úspěchů a hlavně co nejvíce spokojených čtenářů. Lucie Půlpánová ve svém proslovu vyjádřila obdiv paní Macháčkové, která v době jejího dětství vedla výtvarný kroužek pro neslyšící děti Modkres a pořádala tematicky zaměřené tábory, na nichž děti poznávaly např. indiánskou či řeckou kulturu a historii a Lucie na ně dodnes moc ráda vzpomíná.
Pohádky, povídky, básničky a věciLucie představila publikaci, která se skládá ze čtyř oddílů: Pohádky, Povídky, Básničky a Věci. Na textech se podílelo přes čtyřicet autorů z řad studentů oboru čeština v komunikaci neslyšících na FF UK, Střední pedagogické školy pro sluchově postižené v Hradci Králové, Střední zdravotnické školy pro sluchově postižené v Berouně (v současnosti škola sídlí v Radlicích). Přispěla i neslyšící básnířka Eliška Vyorálková. Jen pět autorů je slyšících, jsou to studentky oboru ČNES, všichni ostatní jsou neslyšící, nedoslýchaví nebo ohluchlí. Jedinečnost pohádek a povídek spočívá v tom, že v nich vystupují i neslyšící postavy. Většina textů vznikla v rámci předmětů vyučovaných Mgr. Andreou Hudákovou, která provedla i jazykovou korekturu. Publikace byla vytvořena v rámci projektu financovaného z grantu Magistrátu hl. m. Prahy.
Lucie poděkovala za skvělou spolupráci všem autorům textů, ilustrátorům Ivaně Tetauerové a Petru Paškovi, neslyšícím vypravěčům příběhů ve znakovém jazyce na DVD, Å imonovi Sedláčkovi za návrh obálky a grafickou úpravu, Přemyslu Drozdovi za vytvoření DVD a dalším, kteří mají podíl na vzniku knihy. Přáním Lucie je, aby se publikace s texty "od Neslyšících, pro Neslyšící, o Neslyšících", jak stojí na obálce, líbila neslyšícím dospělým i dětským čtenářům a podpořila jejich chuť ke čtení. Neméně by ji mohli ocenit rodiče neslyšících dětí, kteří mohou dětem na DVD promítat znakované pohádky a sami se z nich trochu přiučit znakovému jazyku. Kniha může být i dobrou pomůckou pro studenty učící se znakový jazyk.
Po krátkém proslovu následoval nejdůležitější okamžik. Lucie Půlpánová a Věra Macháčková šampaňským pokřtily knihu a vzápětí si všichni přítomní spoluautoři přiťukli skleničkami s šampaňským na zdraví a na úspěch nové publikace. K tomu se přes dataprojektor promítaly z DVD ukázky pohádek a povídek ve znakovém jazyce. Bylo připraveno malé občerstvení, hosté se dobře bavili a někteří si rovnou zakoupili knížku Dívej se, povídám.
Minirozhovor s autorkou publikace
Autorku publikace "Dívej se, povídám" a zakladatelku webové stránky "Literární koutek Neslyšících" Lucku Půlpánovou, jsem u příležitosti křtu knížky trochu vyzpovídala.
Lucie, kdy tě poprvé napadlo vydat knihu textů neslyšících pro neslyšící?