Být neslyšící a na fakt že člověk neslyší lze pohlížet ze dvou úhlů.
První z nich je často nazýván "medicínský". Lidé nazírající hluchotu z medicínského hlediska považují (N)neslyšící za postižené jedince. Jejich cílem je takto "poškozené" jedince opravit do nejvyšší možné míry a to jak po stránce technické - tj.slyšení (kochleární neuroprotézy, sluchadla?), tak po stránce společensko- kulturní, tj. vštípit těmto jedincům normy většinové společnosti a jazyk většiny (tj. mluvený český jazyk). Cílem je pak dosáhnout pokud možno plné integrace, odlišnosti nejsou žádoucí.
Hluchotu ovšem můžeme chápat i z opačného úhlu pohledu.
Neslyšící přijímáme pak jako jedince s odlišným jazykem a kulturou. Nemáme tendenci je jakýmkoliv způsobem opravovat a cítit se v roli pečovatelů (tj. nesnažíme se vytvářet závislost), nestavíme se do nadřazené role. Snažíme se sami poznávat tuto odlišnou kulturu a případně můžeme nabízet k nahlédnutí kulturu naší (většinové) společnosti.
Kateřina Červinková - Houšková
Chcete-li se dozvědět o neslyšících více, pokračujte níže..
Než se poprvé pustíte do čtení, zkuste si odpovědět na následujících 12 otázek ANO/NE.
Pokud jste na všechny předchozí otázky odpověděli záporně, nemusíte číst dál, protože se v problematice sluchového postižení orientujete zřejmě dobře.
Pokud jste však váhali a nevíte si s některými odpověďmi rady, pokračujte ve čtení. Pokusíme se Vám odpovědět na tyto i další otázky.