Technika pro neslyšící, titulkování

vysvětlivky: pdf soubor videoklip článek na jiném webu


Rozpoznávání řeči počítačem

Gong 10/2002

Na katedře teorie obvodů Fakulty elektrotechnické ČVUT již přes dvacet let probíhá výzkum zpracování řeči. Laboratoř vedená profesorem Janem Uhlířem se zabývá především rozpoznáváním řeči a odstraňováním šumu a spolupracuje v rámci českých projektů GAČR (Grantová agentura České republiky) s dalšími pracovišti v Praze, Liberci, Plzni a Brně a v rámci projektů EU s laboratořemi po celé Evropě. Na povídání o možnostech využití rozpoznavačů řeči pro sluchově postižené uživatele jsem se sešla s inženýrem Václavem Hanžlem.

Tísňové SMS

Gong 10/2002

Systém dovolující příjem zpráv přímo na pult operačního střediska Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy je ve zkušebním provozu od 1. října 2002 jako první v ČR a zřejmě jeden z prvních na světě.

Varování sluchově postižených osob

Gong 11/2003

Citace úryvku jednoho z dotazů, které Ministerstvo vnitra, generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR obdrželo od osoby sluchově postižené musí každého, kdo se problematikou varování osob při mimořádných událostech zabývá, vést k zamyšlení. Jsme velice rádi, že se můžeme se čtenáři časopisu Gong podělit o zkušenosti, které máme z této oblasti a pomoci hledat řešení. K pochopení celé problematiky je třeba znát obsah pojmů "Mimořádná událost" a "Varování obyvatelstva".

televizní vysílání pro neslyšící

vysvětlivky: pdf soubor videoklip článek na jiném webu


Jak se připravují zprávy pro neslyšící

Michaela Hrušková

Stejně jako se připravují v televizi běžné zpravodajské relace, od 1. května loňského roku se denně chystá i vysílání televizních zpráv v národním znakovém jazyku. Čtyři sympatické neslyšící moderátorky se pravidelně střídají aza pomoci dvou slyšících tlumočníků znakového jazyka Aleny Procházkové a Jaroslava Švagra připravují každodenní zprávy.

Kam se poděl Televizní klub neslyšících?

Gong 5/2002

Počítače ve službách neslyšícím

Kristina Kratochvílová, Gong 4/2006

František Tichý a Tomáš Wirth jsou duchovními otci nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších webových stránek pro neslyšící v Česku. V roce 2002 tito aktivní neslyšící třicátníci založili občanské sdružení www.neslysici.cz. V roce 2005 navázali spolupráci s novými kolegy a přejmenovali se na Neslyšící CZ. Začátkem letošního roku proměnili oba svého koníčka v zaměstnání a začali tu pracovat na plný úvazek. Občanské sdružení Neslyšící CZ na jaře v Praze otevírá novou agenturu pro neslyšící, kteří hledají práci.

Prioritou České televize .. jsou skryté titulky

Gong 2/2006

Česká televize jako jediná z našich televizních stanic pravidelně upravuje své pořady tak, aby je mohli sledovat sluchově postižení diváci. Zřejmě nemusíme psát, že se jedná o skryté titulky a tlumočení do znakového jazyka. Povinnost opatřit skrytými titulky určité procento svých pořadů ukládá všem televizním stanicím zákon. Česká televize se snaží svůj 70procentní podíl titulkovaných pořadů plnit. Česká televize také již 26 let vyrábí a vysílá Televizní klub neslyšících, který se specializuje na témata o lidech se sluchovým postižením.

TV pořady pro neslyšící

Seznam odkazů na pořady ČT i zahraničních TV vysílané online ve znakovém jazyce.

titulkování

vysvětlivky: pdf soubor videoklip článek na jiném webu


ČT chce snižovat povinné procento titulků

Gong 11/2002

Historie a současnost titulkování v Nizozemsku

Dříve byl překlad a titulkování komplikovaný proces, spojený se spoustou dřiny. U filmů, promítaných v kinech, se používal chemický proces, při kterém se text titulků vypaloval do filmu; tuto metodu mezitím pomalu, ale jistě nahradilo ultramoderní laserové titulkování. V televizi se používala kamerová metoda, při které se televizní obraz míchal s titulky. Během přehrávání pořadu byla jedna kamera zaměřena na kartičky s titulky a oba tyto obrazy, vysílané najednou, tvořily titulkovaný program.

Jak se dělají skryté titulky

Gong 10/2005

V přehledech televizních programů se za názvem pořadu často objevuje zkratka -ST-. Nejen sluchově postižení diváci vědí, že tato zkratka znamená: skryté titulky. Ty se na obrazovce objeví, pokud se vyvolá teletextová stránka 888. Nejvíce skrytých titulků doprovází pořady České televize, a to na obou kanálech ČT 1 a ČT 2. Vedoucím oddělení skrytých titulků České televize je Mgr. Vladimír Salzman.

Nechte nám 70 procent!

Gong 3/2003

Prima titulky

Gong 1/2002

Rozhovor s překladatelkou Dagmar Čápovou

Gong 3/2004

Kdo jsou lidé, jejichž jména se objevují na konci filmů vysílaných se skrytými titulky? Jakou osobnost si můžeme pod kterým jménem představit? Jaké mají názory, problémy či radosti? Pokusíme se vám některé z nich přiblížit. Tentokrát nám rozhovor poskytla překladatelka PhDr. Dagmar Čápová.

Skrytých titulků na ČT přibývá

Gong 5/2002

Slasti a strasti titulkáře II

Gong 10/2003

Slasti a strasti titulkáře I

Gong, 1/2003

Mnozí z nás, kteří sledujeme skryté titulky v televizi, máme své představy, jak by titulky měly vypadat. Ale málo víme o tom, jak takové titulky v praxi vznikají a s jakými problémy se musejí tvůrci skrytých titulků vypořádat. Proto jsme požádali RNDr. Raimunda Koplíka, aby nám tuto činnost přiblížil.

Šetrná ČT

Gong 1/2004

Česká televize šetří. Propustí (či už propustila) stovku zaměstnanců, zrušila tvorbu stovky vlastních pořadů, u dalších snižuje objem výroby, počtu dílů, cyklů apod. Bude prý častěji "sahat do archivu". Nu, co se dá dělat. Uvidíme znovu to, co jsme již viděli. Doufám však, že se to netýká i chyb ve skrytých titulcích. Nikdo nás přece nemůže natolik podceňovat, aby si myslel, že ty chyby nepoznáme. Vždyť mnohé z nich nás doslova "tahaly za oči".

Titulky na Nově? Ano, ale jaké!

Gong 10/2002

Když začala konečně titulkovat i Nova, musela jsem se smířit se zjištěním, že mám nesprávně nastavený signál. Nechytá "novácký" teletext, třebaže obraz je dobrý. Jak se však zdá, o moc jsem nepřišla. Svědčí o tom obsah faxů a textových zpráv, které v poslední době dostávám od přátel. Velice nelichotivě se vyjadřují o skrytých titulcích na Nově.

Živé titulkování, dočkáme se ještě letos?

Gong 4/2003

Mnoho lidí se ptá na možnosti živého titulkování zajímavých přímých televizních přenosů, diskuzních pořadů a podobně. V současné době je u nás živé titulkování omezeno jen na některé doplňkové reportáže ve zpravodajství ČT. Stávající technické vybavení zatím neumožňuje větší rozšíření živě titulkovaných pořadů. O to více potěší, když jsou některé mimořádné události živě titulkovány i "mimo plán", jak tomu bylo vloni při záplavách nebo nedávno při volbě prezidenta ČR a jeho inaugurace.


Nové články a videa
HandsDance: hudební klipy pro neslyšící
10/02/2021 - Radka Kulichová
Dysfázie a autismus
02/02/2021 - Česká televize
Zlaté české ručičky
30/01/2021 - Česká televize
Ocenění ASNEP 2018
28/01/2021 - Česká televize
Kniha Odposlechnuto v Praze pomáhá neslyšícím
26/01/2021 - Česká televize
Původ znakových jazyků a jejich budoucnost
24/01/2021 - Česká televize
Raná péče
24/01/2021 - Česká televize
Lenka Matoušková
22/01/2021 - Česká televize
Studijní obor Čeština v komunikaci neslyšících
22/01/2021 - Česká televize
Vodníkova princezna
20/01/2021 - Česká televize
Vliv nových technologií na život neslyšících
18/01/2021 - Česká televize
Po stopách filmů sluchově postižených
18/01/2021 - Česká televize
Podpůrný spolek hluchoněmých svatého Františka Sáleského
16/01/2021 - Česká televize
Usherův syndrom
10/01/2021 - Česká televize
Divadlo beze slov
05/01/2021 - Česká televize
Pantomima a pohybové divadlo
01/01/2021 - Česká televize

Login 
Přihlašovací jméno:

Heslo:

zapamatovat Zaregistruj se, je to zdarma!
Zapomněl(a) jsi heslo?

jsme na facebooku 

uživatelé 
Online
registrovaní: 0
neregistrovaní: 53
celkem: 53
Přihlášení

ikonka 

aktuality 

RSS kanály 

[CNW:Counter]