Než všechny programy veřejnoprávní televize budou mít titulky, uplyne ještě mnoho vody ve Visle. Našli se ovšem Neslyšící, kteří vyhrnuli rukávy a rozhodli se vyřešit problém vlastními silami. Titulky? OK! Ale naším jazykem je polský znakový jazyk!
Radek Grzegorzewski, Aldona Ratajczak a Dorota Szpilewska jsou členy redakčního týmu ONSI TV - internetové televize pro neslyšící. Mimochodem, portál ONSI, který je mezi neslyšícími velmi populární, je "dítě" Radka. Nová iniciativa jako žádná jiná dosáhla velkého uznání v polské komunitě Neslyšících i mimo ni. Úspěch je o to větší, že se jedná o jednu z mála televizí na světě, kterou provozují Neslyšící.
V tuto chvíli je ONSI TV v testovací fázi "beta" a obsah pořadů je pouze informační. "Připravujeme zprávy ze světa slyšících, ale také z našeho světa. Když nás něco zaujme, jedeme tam - na akce organizované Neslyšícími pro Neslyšící," říká Radek. Ačkoliv pracují každý jinde, Radek dojíždí od Poznaně za kolegyněmi do Velkopolského Hořova (Gorzów Wielkopolski) a pak pracují společně. Aldona vyhledává na internetu zajímavé informace, bohužel většinou se jedná o smutné zprávy jako katastrofy, tragédie, krádeže atp. Později obě redaktorky diskutují nad shromážděnými informacemi a připravují filmový materiál: natáčejí klipy (v polském znakovém jazyce - PJM), připravují titulky (pro slyšící diváky či pro studenty PJM). Aby si každé odpoledne mohli Neslyšící pustit zprávy, pracují Aldona s Dorotou denně několik hodin. Jednou za týden vytváří slovník PJM na základě znaků, které byly použity ve znakovaných zprávách. Slovník je dostupný na internetových stránkách televize a může být dobrou pomůckou pro ty, kteří se tento jazyk učí.
Radek je vedoucím týmu a na vše dohlíží. Vlastní přes sedm let programátorskou firmu a ONSI TV je další z jeho geniálních nápadů. Rozhodl se, že tento projekt bude sám financovat, protože taková televize je pro neslyšící velmi potřebná. Ne každý Neslyšící rozumí psanému textu a má také právo dozvědět se o tom, co se děje ve světě. Důležitá je ovšem i propagační hodnota televize: [my Neslyšící] existujeme také ve světě, máme svůj vlastní jazyk a kulturu a můžeme být nezávislí na slyšících.
Úplně nezávislí ale zatím nejsou. Příprava takové televize je hodně finančně náročná. Ne všechno je také propracované do detailu (objevují se např. titulky s chybami) a do skutečné televize vede ještě dlouhá cesta. Radek ale počítá s tím, že se mu brzy podaří získat sponzory a zájemce o reklamu. Díky dodatečným finančním prostředkům bude možné zdokonalit technickou stránku televize, zvětšit množství reportáží, záznamů z akcí Neslyšících, rozhovorů s Neslyšícími, a tak obohatit prozatím čistě informační program. Možná se podaří v budoucnosti navázat spolupráci i s veřejnoprávní televizí.
Je potřeba ale říci, že na to, že se jedná o verzi beta, je kvalita znakovaných zpráv velmi vysoká. Videozáznam je zřetelný, dívky znakují harmonicky a výrazně. Titulky jsou čitelné a pokud někomu vadí, lze je vypnout. Barva pozadí je zvolena vhodně a není rušena žádnými grafickými či rušivými efekty.
Neslyšící, nedoslýchaví i slyšící z internetového fóra Deaf.pl iniciativu jednomyslně chválí. Někteří ale mají připomínky: "Proč jsou zprávy a reportáže bez zvuku?" ptají se jedni. "Zvuky? Na co? Jsme neslyšící, a to je televize pro nás, nepotřebujeme zvuk," říkají druzí. Zvuk se ale objeví. "Chystáme se doprovázet videonahrávky mluveným slovem - hledáme moderátora," ujišťuje Radek.