V minulém Gongu jsme vás seznámili s úspěšným neslyšícím maďarským právníkem Ádámem Kósou, který se stal historicky prvním neslyšícím členem Evropského parlamentu. Není však v současné době jediným neslyšícím poslancem v Evropě. Vedle Ádáma „sedí“ v poslaneckých křeslech svých národních parlamentů tři neslyšící, shodou okolností jsou to všechno ženy. Všechny čtyři poslance si nyní podrobněji představíme.
Ádám Kósa
Maďarský neslyšící právník Ádám Kósa vyhrál svoje poslanecké křeslo v Evropském parlamentu jako člen středně-pravicové maďarské strany FIDESZ, kterou volilo 56,37 % voličů v Maďarsku. Díky procentuálnímu zastoupení hlasů získala FIDESZ v EP celkem 14 křesel a Ádám byl 12. na kandidátce. Den 7. červenec 2009 se tak stal historicky významným dnem, kdy byl první neslyšící a k tomu uživatel znakového jazyka zvolen členem EP. Příští volby Ádáma čekají v roce 2014.
Ádám již v polovině července pronesl svůj první projev ve znakovém jazyce adresovaný Evropskému parlamentu. Stal se součástí tiskové zprávy EU a můžeme ho sledovat na oficiální webové stránce Evropského parlamentu (pomocí programu Windows Media Player nebo Quicktime). Ádám řekl, že je hluboce pohnut tím, že může jakožto první člen shromáždění (EP) užívat znakový jazyk. Příslušnost k Evropské unii podle Ádáma dokazuje, že i lidé z jazykových minorit nebo lidé s postižením mohou dosáhnout úspěchu.
„Před dvěma týdny prošel ve slovenském parlamentu zákon, který omezuje používání menšinových jazyků,“ dodal ještě Ádám a apeloval tak na Evropu, aby zajistila rovná práva a příležitosti menšinám a lidem s postižením.
Helga Stevensová
Bývalá prezidentka a ředitelka Evropské unie neslyšících Belgičanka Helga Stevensová byla 7. června letošního roku již podruhé zvolena do vlámského parlamentu v Belgii. Její strana N-VA vyhrála tyto volby na celé čáře, když získala celkem 10 z možných 16 křesel. N-VA (Nová vlámská aliance) patří mezi středně-pravicové strany. Jde o konzervativce, kteří usilují o oddělení Flander od Belgie mírovou cestou.
Helga přispěla své straně v celkovém součtu neuvěřitelnými 12,71 % hlasů, kandidovala za Východní Flandry. Díky svému znovuzvolení do vlámského parlamentu může automaticky pokračovat ve své senátorské funkci v belgickém senátu. Do Vlámského parlamentu byla poprvé zvolena v roce 2004 a podruhé letos. Další volby ji čekají v roce 2014. Helgu budou čtenáři Gongu nejspíše znát z její funkce v EUD. Před několika lety s ní Gong přinesl rozhovor.
Dimitra Arapogluová
Řekyně Dimitra Arapogluová je poslankyní řeckého parlamentu od roku 2007. Je členkou konzervativní strany LA.O.S., což znamená jednak Popular Orthodox Rally (Všelidové ortodoxní shromáždění), nebo The People's Orthodox Rally (Shromáždění pravověrných). Strana LA.O.S. patří mezi populisticko-nacionální strany. Další volby Dimitru čekají v roce 2011.
Helene Jarmerová
Rakušanka Helene Jarmerová převzala letos v červnu poslanecké křeslo v rakouském parlamentu od Ulrike Lunaceksové. Obě kandidovaly za rakouskou stranu zelených, která nedávno vyhrála dvě křesla v Evropském parlamentu. A protože kandidátka č. 1 za rakouskou stranu zelených Ulrike Lunaceksová byla do Evropského parlamentu zvolena, Helene Jarmerové se otevřela cesta do národního parlamentu.
Oficiální i naugurace Jarmerové se konala 8. července 2009. Další volby ji čekají v roce 2013. Rakouské straně zelených se také říká Zelená alternativa. Kromě ekologických cílů, jako je ochrana životního prostředí, si zelení v Rakousku dávají za cíl obhajovat práva menšin a zavést socio-ekologickou daňovou reformu. Mezi jejich volebními hesly je mimo jiné také nenásilí, solidarita a právo na sebeurčení. V tomto ohledu neslyšící jistě budou s volebním programem Rakouské strany zelených souhlasit.
Na webové stránce www.grumpyoldeafies.com je videoukázka projevu Helene Jarmerové ve znakovém jazyce, který pronesla na půdě rakouského parlamentu.