Brněnští neslyšící znají Davida Wagnera především jako učitele a asistenta na základní škole pro SP v Novoměstské ulici, jako lektora ČZJ v Trojrozměru nebo v Naději neslyšících. Dříve byl také místopředsedou Klubu mladých neslyšících BYD a jedním z organizátorů Her bez hranic. Nově je také filmovým hercem. Při jeho nedávné návštěvě Prahy jsme si povídali o jeho účinkování v novém AWI filmu „Exponát roku 1827“. Zde hrál hlavní roli.
Jak dlouho jste natáčeli?
Celý film se natáčel od jara do začátku října. Avšak má role se natáčela jenom osm čistých dnů.
První den – manželská hádka. Druhý den – útěk v autě před mafány. Třetí den – rvačka s mafánem Jakubem Železným v koupelně bytu (potom se to ve filmu přehodilo). Čtvrtý den – srážka tramvaje s autem.
Pátý den – ukrývám se v chatě. Šestý den – přestřelka mafánů s policií v továrně.
Sedmý den – zachraňujeme manželku přivázanou k bombě. Osmý den – detektiv mě zatýkal.
Natáčel jsi každý den?
Ne ne, natáčel jsem prakticky jen o víkendech a to většinou průběžně přes celé léto. Například můj druhý natáčecí den byl v sobotu. Měl jsem ujíždět v autě před mafány, ale zrovna jsem onemocněl horečkou. Ale nešlo to zrušit, byli domluveni ostatní herci – z Brna, Hradce Králové i Prahy. Tak jsem tu honičku odehrál i s horečkou, ale naštěstí to ve filmu není poznat.
Dokonce tam přijeli skuteční policisté, protože jedna zvědavá sousedka si myslela, že to je skutečná honička. Naštěstí Awi film měl povolení k natáčení, takže jsme scénu mohli ten den dotočit.
Museli jste mít povolení k natáčení třeba na hlavním brněnském vlakovém nádraží? Tam byla na začátku filmu také pořádná honička.
Ne, tam jsme povolení nemuseli mít. Oba mafáni tam pronásledovali Pavla Válku mezi skutečnými cestujícími, kteří se za námi otáčeli. :-)
Davide, kdo Ti nabídl tuto hlavní roli ve filmu?
Filmovou roli mi nabídl AWI film. Mirek Gavelčík mi ve znakovém jazyce převyprávěl celý scénář filmu. Pak mi dal na DVD tento scénář nahraný ve ZJ. Poté jsem se musel do nějaké doby rozhodnout, jestli tu svou roli vezmu. Celkem nás v konkurzu bylo asi šedesát. To bylo v únoru 2008.
Hlavní roli měl hrát Radek Probošt, kterého jinak asi znáte hlavně jako skvělého fotbalistu. Mně byla nabídnuta role jednoho policisty – toho, kterého nakonec hrál David Ninger. Radek Probošt nemohl hlavní roli z časových důvodů přijmout. Došlo k několika změnám, až nakonec nabídli hlavní roli mně. Nabídku jsem přijal. Mou filmovou manželkou se stala Lenka Šlachtová.
Jak se Ti líbily dialogy pro Tvou filmovou roli?
Projeli jsme je spolu s Mirkem Gavelčíkem. Navrhl jsem pár drobných úprav, aby se lépe hodily na mou postavu, ale jinak mi nevadily. Naučil jsem se je vždy den před natáčením. Nebylo to náročné, měl jsem už zkušenosti z JAMU, souboru P.S.I. (Pantomima Svazu invalidů) a DIKRON (divadelní kroužek neslyšících) v Brně.
Natáčelo se jistě na různých místech, že?
Ano, natáčelo se na Ukrajině (úvod), v Itálii a především v Brně. Například má rvačka s mafánem Jakubem Železným v bytě u Mirka Gavelčíka a Lucie Kastnerové. Koupelna u Gavelčíků byla před rekonstrukcí, totéž pokoj u Lucky Kastnerové. Akorát se to hodilo do scény. Ale muselo se to vše natočit hned napoprvé. U Lucky v bytě se také natáčeli ti staří manželé, kteří slyšeli naši rvačku v koupelně.
Nebo scéna, jak se ukrývám v opuštěné chatě, kde jsem se také ostříhal dohola – ta patří rodině Klofáčových.
Jaká scéna Tvé filmové role se Ti nejvíce líbila?
Asi ta rvačka s Jakubem Železným v koupelně. A pak také honička na konečné stanici tramvají v Brně-Pisárkách. V jeden okamžik se mi řízení vymklo trochu z ruky a já málem skutečně naboural do tramvaje. To by byl průšvih, museli bychom zaplatit škodu.
Scéna, kdy tramvaj nabourá do auta, ve kterém sedíš, vypadá nebezpečně. Skutečně jsi v tom autě v ten okamžik seděl?
Pokud se na zpomalený záběr znovu podíváš, poznáš, zda jsem tam seděl nebo ne. Je to poznat.
A co se Ti na filmu naopak nelíbilo?
Nelíbila se mi role druhého policejního agenta, kterou jsem původně měl hrát já (kvůli závěrečné milostné scéně s Míšou Kosiecovou). Nakonec ji hrál David Ninger.
Kolik herců hrálo v tomto filmu?
Celkem 60 lidí. Všichni hráli zadarmo, dobrovolně.