Máte dojem, že jste již dlouho neprožili nic výjimečného? Stojíte o to, nechat se emocemi a silným příběhem s mimořádným poselstvím srazit na kolena? Pak jděte do kina na nový oskarový film Babel. Počítejte však s tím, že budete odcházet s pocitem, jako by vám někdo nafackoval.
Mexický režisér Alejandro González Inárritu (Amores Perros, 21 gramů) se snímkem Babel utržil kromě ceny Zlatého glóbu také sedm nominací na Oskara. Nakonec film získal jen jediného, za nejlepší hudbu Gustavo Santaolally, avšak navzdory tomu se stal filmovou událostí roku. Snímek je mimořádný z mnoha pohledů. Děj čtyř souběžných, na první pohled zdánlivě nesouvisejících příběhů se odehrává v prostředí třech světadílů.
Vše začíná klukovinou. V marocké poušti si hrají s puškou dva malí pasáčci koz mající původně za úkol odehnat šakaly. Zkouší dostřel pušky a vystřelí na údolím projíždějící autobus s americkými turisty. Podaří se jim trefit Susan (Cate Blanchett), která je se svým manželem Richardem (Brad Pitt) na dovolené a pokouší se vzpamatovat ze smrti miminka a obnovit jejich rozpadající se vztah. Susan je těžce raněná a jde jí o život. Richard v cizím prostředí chudých tmavých chatrčí jen stěží hledá pomoc či spojení s civilizací.
Mezitím v San Diegu dvě malé děti hlídá jejich mexická chůva (Adriana Barraza) a protože rodiče se kvůli nehodě nemohou včas vrátit, rozhodne se k riskantnímu kroku. Aby stihla synovu svatbu, vezme děti do Mexika s sebou bez vědomí rodičů. Uprostřed temperamentní hudby a svatebního veselí ještě nikdo netuší, že se schyluje k tragédii. Teprve když se chůva ocitne vinou podnapilého, vznětlivého a poněkud neodpovědného synovce Santiaga (Gael García Bernal) s dětmi sama uprostřed pouště, začne litovat svého rozhodnutí.
Ve stejné době se v Japonsku odehrává jiný srdceryvný příběh: Neslyšící studentka Chieko (Rinko Kikuchi) je kvůli svému agresivnímu a drzému chování vyloučena rozhodčím ze hry a prohrává spolužačkám volejbalový zápas. Na náladě jí to nepřidá, a tak následuje další z mnoha konfliktů s otcem (Koji Yakusho), který se zoufale snaží navázat s pubertální dcerou komunikaci. Ta je však po tragické smrti své matky zatvrzena a uzavřena do sebe i svého ticha. Svoji osamělost a instinktivní potřebu najít blízkou bytost a pochopení však řeší velmi nešikovně - podniká sexuální útoky na každého věkově přijatelného muže, který jí přijde pod ruku.
Všechny čtyři příběhy se nakonec propojí a vyústí v dokonale poskládanou mozaiku vypovídající o síle lidského porozumění. Bez ohledu na jazyk, kterým mluvíš, zemi, ze které pocházíš, bez ohledu na kulturu či věk - snaž se porozumět druhému. Nevšímavost a neochota plodí jen zmatek a zlo. Přitom paradoxně mají často k sobě nejdál ti, kteří jsou si nejbližší - manželé, rodiče a děti.
A právě svým dětem věnoval režisér Inárrita film Babel. Původní název vychází z termínu Babylon, což znamená chaos, zmatek.
Ve filmu se objevuje pět jazyků včetně znakového, kterým komunikuje Chieko se svými spolužačkami a kamarády. Talentované slyšící herečce Rinko Kikuchi vynesla role Chieko nominaci na Oskara v kategorii nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Avšak i výkony dalších herců i neherců byly obdivuhodné. Obsazení holywoodských hvězd Brada Pitta a Cate Blanchett nijak nezastínilo výborně hrající marocké děti v roli pasáčků koz Yussefa a Ahmeda. Všichni herci dostali stejný prostor a společně připravili divákům nezapomenutelný zážitek.
O tom, zda se slyšící herečka Rinko Kikuchi v roli Chieko líbila také neslyšícím Japoncům, se dozvíte v dubnovém tištěném Gongu.