Milí čtenáři, po více než roce od odvysílání seriálu Slyšitelné ticho na rádiu Classic FM Vám nyní přinášíme jednotlivé díly seriálu v textové formě.
Témata, o na která budou jednotlivé díly zaměřeny:
Autor cyklu: Naďa Dingová, redaktorka Mirka Dámcová, host Andrea Hudáková
Garantem cyklu je Česká komora tlumočníků znakového jazyka.
Redaktorka, Mirka Dámcová (R): Milí posluchači, dnešním dnem startuje na vlnách rádia Classic FM nový seriál, ve kterém se budeme věnovat problematice neslyšících, na kterou určitě, čas od času, každý z vás dříve nebo později narazí. Protože jde o skutečně specifickou skupinu Čechů, kteří se narodili v Česku a přesto je pro ně čeština cizí jazyk. Jde o Čechy, jejichž mateřským jazykem je český znakový jazyk, tak jsme se rozhodli, že jim budeme skutečně věnovat velkou část našeho vysílání, a že si o nich řekneme více.
Proč celý tento nápad vlastně vznikl a o mnoha různých aspektech a okolnostech budeme hovořit s paní Naďou Dingovou, která je garantem celého tohoto cyklu a je zároveň tlumočníkem oboru Čeština v komunikaci neslyšících na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a místopředsedkyní České komory tlumočníků znakového jazyka (od roku 2006 předsedkyní, pozn. red.).
Dobrý den, já Vás tady vítám u nás ve studiu paní Dingová.
Naďa Dingová(ND): Dobrý den.
R: Doufám že jsem řekla všechno úplně správně, všechno co k vám patří.
ND: Určitě, všechno to bylo zkontrolováno, všechno je to v pořádku.
R: Dobře, takže děkuji a teč už bych tedy slovo velmi ráda přenechala Vám, protože to je Vaše parketa.
Naďa Dingová
Takže já jsem dostala úkol, nějakým způsobem vybrat ty nejdůležitější problémy, na které neslyšící naráží, nebo naopak, se kterými slyšící nemají žádné zkušenosti. A vznikl scénář. Vznikl takový pracovní tým několika lidí, kteří se tady postupně vystřídají, a snad pomůžou celou tu problematiku malinko osvětlit.
R: Vy jste v podstatě na to už částečně odpověděla. Co tedy předcházelo přípravám tohoto seriálu? Určitě mnoho práce.
ND: No, já musím říct, že kdyby veškerá práce, kterou člověk musí dělat byla jako příprava scénáře pro tento seriál, tak bych byla velmi šťastná, protože byla to velmi příjemná práce, člověk rád dělá věci, které jsou užitečné. Já jsem přesvědčená, že tento seriál, který je pracovně nazvaný "Slyšitelné ticho" bude velmi užitečný a věřím, že pro mnoho slyšících lidí bude užitečný především v tom, že se dozví informace nebo zajímavosti, o kterých buč vůbec nepřemýšlel, nebo které ho možná i překvapí. A pomůžou mu reagovat potom třeba při kontaktu s neslyšícím, se kterým se samozřejmě můžou setkat. Neslyšící jsou mezi námi, chodí po ulicích, takže není tak neskutečné na ně narazit.
R: To určitě, a nakonec to je tedy i cílem tohoto seriálu, aby se širší veřejnost dozvěděla více informací o tomto tématu.
Kdyby měli posluchači, to už můžeme na té startovní čáře tedy už naznačit, kdyby měli zájem dozvědět se více věcí, které třeba nestihneme v těch jednadvaceti dílech, které máme před sebou, sdělit, tak kam mohou posílat případné další dotazy?
ND: My se tady v tom seriálu, v několika schůzkách, budeme snažit, vlastně veškerou problematiku přiblížit z pohledu slyšících a neslyšících.
V momentě, kdy by někoho zajímala více problematika z pohledu slyšících, tak doporučuji obrátit se dotazem na Českou komoru tlumočníků znakového jazyka. Veškeré informace, k tomu jak se obrátit s dotazem, jak se doptávat, najdou na kontaku www.cktzj.com (jako Česká komora Tlumočníků Znakového Jazyka) a v případě, že by někoho zajímaly více informace, které souvisejí s pohledem neslyšících, pak bych odkázala na webové stránky organizace Pevnost, tedy www.pevnost.com a věřím, že dotaz, který bude k jedné z těchto organizací nasměrován, bude určitě zodpovězen.
R: Já bych možná zopakovala ty webové stránky. V prvním případě, doufám, že to řeknu správně, www.cktzj.com
ND: Ano, je to v pořádku.
R: Jen ještě doplním malá písmena, velká písmena?
ND: Všechno jsou to malá...
R: Malá písmena. A ta druhá adresa pro případ, kdy jde o záležitost slyšících nebo neslyšících?
ND: Když jde o záležitosti, které se spíše týkají záležitosti neslyšících, nebo souvisí s jejich názorem na věc, tak potom bych spíše odkázala na organizaci Pevnost.
R: Pevnost, a v tom případě je to tedy www.pevnost.com
ND: Ano, tak.
R: Zase malá písmena.
ND: Ano.
R: Tak myslím že jsme, pro začátek, asi to nejdůležitější řekli, ostatně máme na to dalších dvacet dílů, aby se od nás posluchači dozvěděli dostatečné informace a věřím, že se s námi milí posluchači budete rádi setkávat zcela pravidelně.
Pro dnešek tedy děkuji paní Nadě Dingové, tlumočnici oboru Čeština v komunikaci neslyšících na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a místopředsedkyni České komory tlumočníků znakového jazyka (od roku 2006 předsedkyní, pozn. red.).
A tím bych ještě měla také dopředu avízovat, že pokud se tady v našem seriálu setkáme s neslyšícími, což určitě ano, tak právě paní Naďa Dingová bude tím tlumočníkem do znakového jazyka, díky níž budeme tedy moci vůbec neslyšící sem k nám do rádia pozvat.
Takže děkuji už pro dnešek dopředu a za dnešní díl.
ND: Taky děkuju a budu se těšit.
R: Na shledanou.
ND: Na shledanou.
Tento cyklus vznikl za podpory ministerstva zdravotnictví ČR, v rámci plnění usnesení vlády číslo 256 ze 14. dubna 1998, tedy plnění Národního plánu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením.
seznam všech dílů slyšitelného ticha najdete na stránce http://ruce.cz/slysitelne-ticho