Howie Seago je jedním z nejobsazovanějších amerických neslyšících herců. Již více než 24 let působí jako divadelní a filmový herec, producent a režisér. Všichni, kdo měli tu čest s ním spolupracovat, oceňují jeho profesionalitu, ale také lidskou vřelost, laskavost, a především pak neúnavnost, s jakou obhajuje práva a potřeby ostatních neslyšících umělců a neslyšících osob vůbec.
Howie je od narození neslyšící. Vyrůstal v Tacomě ve Washingtonu a od raného dětství projevoval přirozené nadání pro pantomimu. Svoje pohybové schopnosti dále rozvíjel za pomoci své matky. V prvních divadelních rolích se objevil ještě jako student vysoké školy, pod hlavičkou souboru National Theatre of the Deaf (Národního divadla neslyšících). Již tehdy svým rolím v americkém znakovém jazyce dokázal vetknout umělecký výraz a svěžest.
Prkna, která znamenají svět
Startovací plochou v jeho herecké dráze bylo Sofoklovo drama Ajax (1986) v režii slavného amerického divadelního režiséra Petera Sellarse. Mezinárodní úspěch Ajaxe znamenal pro Seaga zásadní zvrat v kariéře. Zpěvák skupiny Talking Heads David Byrne, který Howieho v této hře viděl hrát, byl jeho výkonem natolik okouzlen, že ho v roce 1989 angažoval do jedné ze svých divadelních produkcí.
Od té doby získal Howie Seago několik prestižních divadelních ocenění, mimo jiné je držitelem Ceny Helen Hayesové pro nejlepšího zahraničního herce za rok 1987. Uspěl jak v klasických slavných dramatech, k jakým patří Don Quijot a Jindřich VIII., ale i v novodobějších hrách jako Bohem zapomenuté děti. (Tato divadelní hra proslula díky stejnojmennému filmovému zpracování, s neslyšící Marlee Matlinovou v roli Sarah. Za nejlepší ženský herecký výkon v této roli získala Matlinová Oscara.)
Filmové role a úspěchy
Seago má za sebou také úctyhodný seznam filmových rolí. V roli Austina McCabeho se objevil například v epizodě Death Signes (Mrtvé znaky, 1991) z kriminálního seriálu Hunter, který se vysílal i u nás. V populárním televizním seriálu Star Trek: The Next Generation (Hvězdné války: Nová generace) hrál roli neslyšícího Rivy v epizodě Loud as a Whisper (Hlasitý jako šepot, 1989). Tato epizoda má pozoruhodný námět. Neslyšící a němý muž Riva se stane vyjednavačem o mírové smlouvě. Je v telepatickém spojení se třemi osobami, které se nazývají jeho „sborem“, a on hovoří jejich prostřednictvím. Každý člen sboru reprezentuje odlišnou součást Rivovy osobnosti. Členové sboru jsou však později zastřeleni a Riva je tak nucen komunikovat pouze pomocí znakového jazyka. To, co se však nejprve jeví jako nevýhoda, Riva obrátí ve výhodu. Dojde k přesvědčení, že by mohla jednání mezi jednotlivými válčícími stranami pokračovat, kdyby je naučil znakový jazyk. Tuto epizodu Hvězdných válek jsem neviděla, ale nutno podotknout, že kritici se o ní nevyjadřují příliš lichotivě a podotýkají, že jediné, co je na tomto díle dobré, je hlavní myšlenka.
Naproti tomu TV show pro neslyšící děti nazvaná Rainbows End (Konec duhy), kterou Seago pomáhal vytvořit, získala prestižní cenu Emmy.
Howieho dalším filmovým úspěchem byl německý film Jenseit der Stille (Na druhé straně ticha, 1996), který se promítal i u nás. Howie zde hraje (výborně) po boku francouzské neslyšící herečky Emmanuelle Laboritové. Dojemný příběh ze života jedné rodiny vypráví o slyšící dceři neslyšících rodičů (Lara), která si přeje stát muzikantkou a studovat na konzervatoři, přestože otec (Seago jako Martin) pro tuto její velkou touhu nemá žádné pochopení. Hudba je pro něj spojena s nepříjemnými zážitky z dětství, protože rodiče věnovali větší přízeň a pozornost Martinově hudebně nadané slyšící sestře (profesionální hráčka na klarinet). Po tragické smrti své manželky (Laboritová) se navíc Martin zcela zatvrdí a dcera k němu jen stěží hledá cestu. Osobně mám nejraději závěrečnou scénu z filmu, kdy dojde k pokusu o sblížení otce s dcerou, ovšem pro Laru v naprosto nevhodnou chvíli – otec si ji přijde „poslechnout“, když stojí celá vynervovaná před komisí na přijímacích zkouškách na konzervatoř. Film Na druhé straně ticha byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. Howie později vtipkoval o tom, že když s Emmanuellou vystupovali během „oscarové noci“ z limuzíny, všiml si, že ztichly záře novinářských fotoaparátů, které oslepují oči davu, když se objeví velké hollywoodské hvězdy.
Obhájce neslyšících
Od roku 1998 se Howie angažuje v projektu SRVOP (Shared Reading Video Outreach Project) na půdě školy pro neslyšící ve Washingtonu, která používá moderní technologie založené na systému videokonferencí, umožňující žákům ze vzdálených koutů Spojených států účastnit se výuky a komunikovat s pedagogy a jinými neslyšícími dětmi.
Howie, který vystudoval psychologii, organizuje také řadu workshopů v americkém znakovém jazyce po celých Spojených státech, vede kurzy herectví pro neslyšící a je ústřední postavou komunity amerických neslyšících. Několik let vyučoval dramatickou výchovu na institutu pro neslyšící v Rochesteru. Internetový server deafpeople.com ho v červnu 2007 zvolil neslyšící osobností měsíce. Seagův mladší bratr Billy je také neslyšící a pracuje rovněž jako herec. Manželka Lori pracuje jako učitelka neslyšících dětí. Mají spolu dva dospělé syny.
foto: archiv