California School for the Deaf (CSD) – Kalifornská škola pro neslyšící – byla založena v roce 1860 a stala se první speciální školou v Kalifornii. Je to jedna z nejstarších a největších škol pro neslyšící v celých USA.
Tato škola pro neslyšící sídlila původně v San Francisku. Začínala se třemi studenty. V roce 1869, po devíti letech, se škola přestěhovala do nového areálu v Berkeley, to už měla asi padesát studentů. O dva roky později, 1871, byl ve škole založen studentský literární kroužek, který funguje dodnes! Jeho hlavní náplní je připravit žáky a studenty tak, aby uměli diskutovat o literatuře a později též o přednáškách. Od roku 1885 (až dodnes!) se v této škole tiskne nejstarší americký časopis pro neslyšící. Původně to byly noviny tištěné každý den, dnes to je týdeník. Jmenuje se California News – Kalifornské zprávy.
V roce 1915 školu navštěvovalo už 215 neslyšících žáků a areál se musel stavebně rozšiřovat. O rok později (1916) je na této škole založen nejstarší skautský oddíl neslyšících v USA. Funguje dodnes a ve znaku má orla. V roce 1945 navštěvovalo školu už 320 studentů a 175 dalších marně žádalo o přijetí. Na konci školního roku 2008/2009 se vzdělávalo na této Kalifornské škole pro neslyšící 496 dětí, žáků a studentů ve věku od tří do 22 let. Mezitím (od roku 1980) se škola přestěhovala na současnou adresu – do města Fre-mont na severu Kalifornie, asi 40 minut jízdy autem po dálnici od San Franciska. Rekordní byl školní rok 1980 / 1981, kdy školu navštěvovalo 527 studentů. Žáci a studenti pochází ze 44 okresů celého Západu USA a domů na víkend musí cestovat třeba i celý den, někteří letecky z nedalekého letiště v Oaklandu.
Škola je velmi zajímavá svým uspořádáním. Stavěla se čtyři roky (1977–1980) a zabírá 96 akrů plochy. Nachází se ve velkém parku na okraji Fremontu, nedaleko dálnice spojující San Jose a San Francisko. Najdeme tu všechny typy škol – mateřskou, základní, střední a vysokou. Celému tomuto komplexu budov se říká kampus. Zajímavé je, že to jsou všechno jen nízké, maximálně dvoupatrové domky, ale na celé ploše parku jich je skutečně mnoho. Takové samostatné městečko.
Škola je typická i tím, že tu sídlí nejrůznější kluby neslyšících studentů. Nejznámější z nich je sportovní klub, založený již v roce 1901 (21 let před založením našeho prvního pražského sportovního klubu hluchoněmých!). Jeho studenti hrají velmi úspěšně kalifornskou profesionální ligu v basketbalu, americkém fotbalu, baseballu
a atletice. Škola pochopitelně dále nabízí všem svým žákům a studentům nejrůznější odpolední aktivity v celém městě.
Více než 50% zaměstnanců školy musí tvořit neslyšící. Všichni zaměstnanci jsou povinni mezi sebou na půdě školy komunikovat v americkém znakovém jazyce (ASL). Výuka na této škole (jako jedné z mála v celé Kalifornii) je bilingvální a probíhá v americkém znakovém jazyce a psané angličtině.
Tato Kalifornská škola pro neslyšící úzce spolupracuje s Gallaudetovou univerzitou ve Washingtonu, D.C. Každoročně je část učitelského sboru a studentů vyslána na pracovní stáž do Gallaudetovy univerzity. O úzké spolupráci obou škol svědčí i adresa této Kalifornské školy pro neslyšící – 39350 Gallaudet Drive, Fremont, CA 94538.
Tato škola ve Fremontu oslaví příští rok (v říjnu 2010) 160 let své existence. Pokud uvažujte o dovolené příští rok ve slunné Kalifornii a chtěli byste školu ve Fremontu navštívit, podívejte se na program chystaných oslav 160. výročí (http://www.csdf. k12.ca.us/outreach/alumni.html).
Další informace, videa v ASL a fotografe naleznete na http://www.csdf.k12.ca.us/.
Další známé školy pro neslyšící v Kalifornii jsou v Riverside a v Los Angeles. Škola ve městě Riverside byla založena v roce 1953 a navštěvují ji především neslyšící z celé jižní Kalifornie. V Los Angeles je známá Marlto-nova škola pro neslyšící, která se zaměřuje především na společné (!) vzdělávání neslyšících a slyšících sourozenců. Kromě toho nabízí Marltonova škola odborné vzdělávání i studentům s některým dalším těžkým zdravotním postižením.