Workshop byl tentokrát jednodenní a proběhl na Fakultě i nformatiky Masarykovy univerzity v Brně. Workshop vedli Jan Fikejs a Jitka Václavíková v českém znakovém jazyce. Pro slyšící tlumočníky bylo zajištěno tlumočení díky středisku Teiresiás. Na workshop přišlo 16 účastníků - studentů, bývalých studentů i pracovníků fakulty.
Workshop byl zaměřen velice prakticky. Po krátkém úvodu a stručně historii SignWritingu ve světě, byli účastníci seznámeni se základními pravidly, tvary ruky, její orientace, pohyby i kontakty. Porozumění systému zápisu znakového jazyka si mohli okamžitě zkoušet a opakovat podle připravených zapsaných znaků.
Po obědě jsme se ještě věnovali krátkému zopakovaní pravidel a seznámili se se základy zápisu další důležité složky znaků, tj. mimiky. Závěrečná část workshopu byla věnovaná skupinové práci.
Každá skupina měla za úkol přečíst otázky ve znakovém jazyce zapsané ve znakopisu a napsat odpověď. Na závěr měli účastníci možnost vidět praktickou ukázku využití znakopisu - předčítání úryvku z pohádky pro děti.
O své zážitky z workshopu se s námi podělili také dva jeho účastníci:
O signwritingu vím, jen jsem bohužel neměl čas důkladn?ji prozkoumat zdroje na i nternetu. Toto mi přišla jako dobrá příležitost seznámit se se základy SignWritingu.
Zaujal mě kontakt s tolika lidmi, kteří se zajímají o problematiku neslyšících. Dále jsem ocenil, že vedoucí semináře byl nakloněn diskusi s účastníky, navíc vše bylo podepřeno praktickým vyzkoušením znalostí ve skupinách. Určitě se mi také líbí, že SignWriting je mezinárodně používaný, a že jej mohu použít pro jeho jednoduchost, pokud si potřebuji zapsat na papír nový znak.
Na seminář jsem přišla, protože je to novinka pro zápis znakového jazyka. Chtěla jsem se s tím seznámit na vlastní kůži a vidět, jak to vypadá. Nejvíce mě zaujaly jednoduché kresby ruky. Například čísla a abeceda se dají využít při práci s dětmi. Mohou znaky kreslit a vnímat je při zápisu. Zajímavá byla také ukázka čtené pohádky s využitím znakopisu. Docela by mě ještě zajímalo kde a jak přesně se ve světě znakopis používá.
Znakopis se asi nejsnadněji dá využít v elektronické komunikaci, tedy pokud ho lidé znají. Obyčejný člověk (jako já) by se ho asi nenaičil tak dobře, abyc ho mohl využít při komunikaci ve světě, protože musí mít prostorovou i nteligenci.
Znakopis je určitě dobrým startem pro naši jazykovou menšinu Neslyšících. Určitě je potřeba i nformace o možnostech znakopisu více rozšíit mezi Neslyšící, nejen mezi odborníky. Budu ráda, když se vydá slovník znakového jazyka s použitím znakopisu, který pak bude možné využít při dalším vzdělávání neslyšících a pod.