Ve dnech 16. - 19. listopadu 2006 se konal v hlavním městě Slovenska již druhý ročník Mezinárodního festivalu humoru komunity neslyšících, jenž se poprvé konal v roce 2005. Na programu festivalového víkendu bylo promítání krátkých komediálních klipů a filmů, jejichž autory byli sami neslyšící převážně ze zahraničí. Též byl uskutečněn seminář o problematice humoru komunity neslyšících. Účastníci mohli shlédnout i vystavené kresby - vtipy a karikatury neslyšících. Vrcholem festivalu byla vystoupení neslyšících humoristů. Poté se konala společenská zábava.
Ve dnech 16. - 19. listopadu 2006 se konal v hlavním městě Slovenska již druhý ročník Mezinárodního festivalu humoru komunity neslyšících, jenž se poprvé konal v roce 2005. Na programu festivalového víkendu bylo promítání krátkých komediálních klipů a filmů, jejichž autory byli sami neslyšící převážně ze zahraničí. Též byl uskutečněn seminář o problematice humoru komunity neslyšících. Účastníci mohli shlédnout i vystavené kresby - vtipy a karikatury neslyšících. Vrcholem festivalu byla vystoupení neslyšících humoristů. Poté se konala společenská zábava.
Zajímavostí je, že se organizace tohoto festivalu chopili z valné většiny sami mladí neslyšící ve věku do 30 let. Hlavní organizátor festivalu, Jaroslav Cehlárik (23), uvádí:
"Byla to pro nás historická událost, protože tento festival byl zorganizován jen mladými neslyšícími. Tento ročník byl znatelně úspěšnější než první a navštívilo jej více neslyšících než vloni. Jsme rádi, že se nám to povedlo. Mnoho lidí obdivovalo naši organizaci a byli překvapeni, že festival byl zorganizován vlastně samými mladými lidmi. Byla to dobrá zkušenost a vyzkoušeli jsme si tak, jaké to je organizovat tak velký festival."
S kým jste spolupracovali, abyste mohli získat prostory potřebné k tak náročné organizaci festivalu?Pod mým vedením jsme spolupracovali s hlavním organizátorem festivalu - Základní organizací mládeže Slovenského svazu sluchově postižených Hlohovec, dále s Úřadem Slovenského svazu sluchově postižených Bratislava, se ZS pro sluchově postižené v Hrdličkově úl., pak se Spolkem neslyšících pedagogů, Divadlem Neslyším z Brna a dalšími dobrovolníky, kteří pomáhali zrealizovat webové stránky festivalu, např. pomohli s překladem do angličtiny, apod. Jak často budete tento festival pořádat?
Dohodli jsme se na tom, že budeme tento festival pořádat vždy jednou za 2 roky, tudíž příští bude až v roce 2008. Budeme se do té doby snažit zajistit lepší vybavení, snažit se zrealizovat nové programy v rámci festivalu, jako jsou např. humorné programy pro děti, workshopy pro filmaře, ve kterých mohou neslyšící nabýt nových dovedností a znalostí, jež mohou být v budoucnu užitečné pro jejich další práci, apod.
Věříme, že se vypracujeme tak, že-budeme moci nabídnout program pro všechny účastníky jako jsou děti, dospělí, slyšící, i důležití lidé z médií a politiky. Naším hlavním záměrem je, aby lidé poznali naši specifickou kulturu díky humoru neslyšících, který je ve světě ticha tak oblíbený a bude pro nás pozitivním přínosem, aby publikum více respektovalo kulturu v naší komunitě, komunitě neslyšících.
Říkáš, že se festivalu zúčastnilo hodně neslyšících. Můžeš nám říci počty (počet diváků, vystupujících, počet těch, kteří prezentovali svůj film, a z jaké země byli, počet organizátorů a dobrovolníků,...)?No, samotného mne ani nepřekvapilo, že přišlo více neslyšících, protože jsem tušil, že přijde 2-3x více diváků než v minulém roce. Festivalu se zúčastnili neslyšící z těchto zemí: Itálie, Rakouska, Česka, Polska, Německa, Lotyšska, Å výcarska, Francie a objevili se zde i jednotlivci např. z Kanady, Ukrajiny. Celkem se festivalového programu zúčastnilo více než 500 lidí. K tomu kolem 30 aktivních účastníků (herd, filmaři, přednášející), převážně ze Slovenska, Itálie, pak z Čech, Lotyšska a Německa. V organizačním týmu pracovalo 30 mladých neslyšících, všichni dobrovolně.
Co bys označil na organizaci festivalu za nejtěžší?Organizační záležitosti nebyly pro mne těžké, všechno se dalo zvládnout. Největší problém byl jen s financemi, protože jsem musel všechno přizpůsobit tomu, kolik peněz jsme měli k dispozici. Tak jsem se zaměřil nejprve na to, co bylo potřeba finančně pokrýt na 100%, což se mi podařilo naplnit, a zvýšené náklady jsem se snažil pokrýt od sponzorů. Tento festival jsme realizovali již podruhé, takže díky prvnímu ročníku už máme větší přehled, jak jej zorganizovat, aby další festival byl zase lepší, bohatší a kvalitnější.
Další věcí bylo, že vše organizovali sami neslyšící, všichni byli zároveň mladí, měli méně než 30 let, a proto bylo při této akci pro nás všechny hodně věcí nových. Ale díky realizaci v pořadí již druhého festivalu jsme získali dost nových zkušeností a věřím, že v roce 2008 to bude úžasný festival.
Vím, že někteří neslyšící kritizovali nepovedený humor některých vystupujících a označovali jej za humor slyšících, který mnohdy nebyl pochopen... V čem vidíš problém?Je to pravda, při některých vystoupeních to bylo krajní řešení, které jsme museli povolit, protože bylo mnoho profesionálních aktivních účastníků, kteří předtím podali přihlášku, aniž by četli podmínky financování. Až na poslední chvíli se nás dožadovali zaplacení letenky a podobně. Jenže to byla jejich chyba, že pořádně nečetli podmínky a nežádali potřebné finance v předstihu, kdy bychom byli schopni s tím počítat v rozpočtu.
Další věcí je, že ve světě nebyl zorganizovaný podobný festival jako u nás, a proto většina neslyšících měla problém připravit svoje vtipné představení před diváky. Ale přesto obdivuji některé vystupující, že to i přesto dokázali a výborně se prezentovali. To je přirozené, jsme ve vývoji, určitě hodně neslyšících zde nabylo inspirace a bude vědět, jak vystupovat. Věřím, že tento specifický festival se bude postupně vyvíjet až na vysokou úroveň jako u slyšících, a půjde zde jen o humor neslyšících.
A vaše plány do budoucna?Momentálně připravujeme úplně nový speciální program festivalu, který uvedeme na dalším ročníku. V průběhu tohoto roku zanalyzujeme veškeré organizační záležitosti a vytvoříme nový organizační systém. Zároveň budeme potřebovat více peněz, než kolika jsme disponovali na druhém ročníku, protože v roce 2008 počítáme s velkým návalem diváků, a jsme připraveni na kvalitní organizaci. Postupně připravíme různé srozumitelné pokyny, které budou na webových stránkách uveřejněné pro profesionální účastníky i pro diváky, aby věděli, jak se postupně připravit na svoji účast na festivalu.
Takže vás všechny opět rádi přivítáme na III. Mezinárodním festivalu humoru komunity neslyšících, který se bude konat v roce 2008 v metropoli Slovenska.
Děkuji Ti za příjemný a vyčerpávající rozhovor a přeji Ti mnoho úspěchů v organizaci dalšího ročníku festivalu!foto: Linda Svoradová