Problematika této nemoci nás zaujala. Opravdu je možné vymanit se ze zajetí duševní nemoci zvané schizofrenie? Dá se nad schizofrenií vyhrát? Existují i jiné formy schizofrenie než ta, kterou nám popsala dívka Minka?
Redakce UNIE proto poprosila Mgr. Kristinu Kratochvílovou, psycholožku ze Speciální poradny pro sluchově postižené FRPSP, o. s., o vyjádření názoru na problematiku této nemoci.
Schizofrenie postihuje kolem 1 % obyvatel. Někdy jde jenom o krátké období s lehkým průběhem a je možné se úplně uzdravit. Jindy se člověk s touto nemocí musí naučit žít po celý život. Nemoc se poprvé objevuje nejčastěji v mládí. Rozlišujeme více forem schizofrenie s různými projevy. Nejčastější forma, pa-ranoidní schizofrenie, se projevuje bludy (mylná přesvědčení, nejčastěji bezdůvodné a nesmyslné podezřívání někoho z něčeho) a halucinacemi (např. zrakové představy nebo hlasy, které vyhrožují, dávají příkazy…). Pacient například věří, že se proti němu koná spiknutí. Má pocit, že vidí a slyší neexistující postavy, které s ním komunikují. Člověk, který onemocní schizofrenií, svým představám věří. Neuvědomuje si, že jsou to příznaky nemoci. Většinou si to nejdříve uvědomí jeho blízcí, kteří na něm pozorují, jak se v poslední době změnil.
Onemocnění diagnostikuje a léčí psychiatr (který na rozdíl od psychologa může předepisovat léky). Pokud pozorujeme u sebe nebo u svých blízkých některé projevy schizofrenie, je potřeba překonat strach a co nejdříve vyhledat psychiatra. Zvyšuje to šanci na úspěšnou léčbu!
U neslyšících, kterým více vyhovuje komunikace ve znakovém jazyce, jednoznačně doporučuji, aby k psychiatrovi vždy, i na kontroly, chodili s kvalitním tlumočníkem do znakového jazyka. To platí pro každou návštěvu psychiatra, nejen v souvislostí se schizofrenií. Bezproblémová komunikace s psychiatrem je totiž velmi důležitá. Jedině tak může psychiatr správně posoudit celkový stav neslyšícího pacienta a zvolit nejúčinnější léčbu. Bohužel zatím nevím o žádném psychiatrovi, který by dobře ovládal znakový jazyk.
Léčba schizofrenie a dalších psychotických poruch je většinou dlouhodobá. Naštěstí již existují moderní léky s minimálními vedlejšími účinky, které pomáhají upravit chemickou rovnováhu v mozku. Je důležité léky brát pravidelně podle pokynů psychiatra. Když má nemocný člověk pocit, že mu léky nevyhovují, je potřeba, aby to zkonzul-toval se svým lékařem. Pokud by bez jeho vědomí přestal brát léky, mohlo by se jeho onemocnění výrazně zhoršit. Sama od sebe, bez léků, se schizofrenie nevyléčí! Člověk se schizofrenií by se měl vyhýbat stresu, dodržovat zdravou životosprávu, mít podle aktuálního zdravotního stavu přiměřený denní režim, prostě se v rámci možností cítit dobře. V tomto mu může pomoct i psycholog. V naší poradně poskytujeme klientům se schizofrenií a dalšími psychotickými poruchami, kteří jsou v péči svých psychiatrů, podpůrnou psychologickou terapii.
Pokud máte další otázky nebo se chcete zeptat i na něco jiného, můžete mě kontaktovat: www.frpsp.cz, psych.poradna.frpsp@ seznam.cz, 777 934 520 (jen SMS)