Již třináctkrát využili sluchově postižení účastníci soudního řízení v České republice simultánní přepis mluvené řeči, který jim zajistila Česká unie neslyšících. Zatímco dříve lidé se sluchovým postižením nekomunikující znakovým jazykem byli u soudu odkázáni jen na velmi nespolehlivé odezírání, nyní se mohou stát plnoprávnými účastníky soudního řízení.
Díky podpoře Nadace Vodafone ČR uskutečnila ČUN od září 2008 už více než 160 přepisů na akcích nejrůznějšího druhu. Protože se ukázalo, že zvlášť důležitá je tato komunikační podpora pro osoby se sluchovým postižením u soudů, vznikl pro rok 2010 projekt Odstraňování diskriminace osob se sluchovým postižením při soudním řízení, který podpořil Vládní výbor pro zdravotně postižené občany. V jeho rámci již ČUN zpracovala a distribuuje mezi osoby se sluchovým postižením leták popisující možnosti využití přepisu při soudním jednání. V srpnu se uskuteční ve spolupráci s organizací Interinfo školení přepisovatelů, které by mělo přispět k rozšíření okruhu spolupracujících rychlopísařů.
Přepis u soudu probíhá zpravidla tak, že přepisovatel/ka přepisuje mluvenou řeč všech účastníků na notebooku a vedle sedící osoba se sluchovým postižením sleduje přepis přímo na monitoru, takže má přehled o průběhu řízení a může na vše správně reagovat. Je možné také promítat přepis na plátno, aby jej mohli sledovat i ostatní účastníci.
„Zatím jsme se až na jednu výjimku setkali u soudů s velmi vstřícným přístupem,“ pochvaluje si spolupráci se soudy při zajišťování přepisu viceprezident ČUN Ing. Martin Novák. „Předseda Městského soudu v Praze JUDr. Jan Sváček dokonce na semináři, který jsme uspořádali v listopadu minulého roku, oficiálně vyhlásil, že Městský soud v Praze ve spolupráci s námi pro sluchově postižené účastníky, kteří nekomunikují znakovým jazykem, nahrazuje odezírání přepisem, jenž nemůže mít pro neslyšící účastníky fatální následky odporující spravedlivému soudnímu procesu, jako je to v případě nespolehlivého odezírání.“
Cílem probíhajícího projektu je rovněž ještě více posílit informovanost justiční veřejnosti o způsobech komunikace s osobami se sluchovým postižením. Proto se uskuteční 21. září na Nejvyšším správním soudě v Brně a 3. listopadu na Městském soudě v Praze další semináře Neslyšící občané před českými soudy. Převod mluvené řeči do písemné podoby v reálném čase je jen jedním z deseti komunikačních systémů, které nově uvádí zákon č. 155/1998 Sb. ve znění zákona č. 384/2008 Sb., o komunikačních systémech neslyšících a hluchoslepých osob. Je však vhodný pro největší skupinu osob se sluchovým postižením, zejména pro osoby ohluchlé a těžce nedoslýchavé, jejichž mateřským jazykem je čeština.
„Důležité je, že se podařilo prosadit do Národního plánu vyrovnávání příležitostí osob se zdravotním postižením na období 2010 – 2014 jmenovitý úkol pro Ministerstvo spravedlnosti ČR, že má vytvářet podmínky pro zavedení simultánního přepisu mluvené řeči při soudních jednáních pro osoby se sluchovým postižením,“ uvádí Mgr. Věra Strnadová, předsedkyně legislativní komise Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel. „Na nedávné schůzce na ministerstvu jsme jeho představitelům nabídli v tomto směru spolupráci.“
Více informací o přepisu mluvené řeči je na stránkách www.prepis.cz, soudy se v případě požadavků ze strany sluchově postižených účastníků řízení mohou obracet se žádostí o zajištění simultánního přepisu na prepis@cun.cz.
Kontakt:Jaroslav Winter, koordinátor projektu Odstraňování diskriminace osob se sluchovým postižením při soudním jednání
e-mail: prepis@cun.cz,
tel. : 777 807 727