Občanské sdružení Pevnost, které známe jako centrum českého znakového jazyka, bylo dlouho jediným místem, kde bylo možné poznávat opravdové kulturní, ale především jazykové prostředí neslyšících. Ačkoli v Pevnosti panuje zdánlivé ticho, přesto všude probíhá komunikace. Ať již mezi studenty, kteří se jazyk neslyšících teprve učí, tak mezi lektory, kteří znakový jazyk v Pevnosti vyučují. Počet zájemců o kurz neustále stoupá. Z původní jedné skupinky má dnes Pevnost skupin 12. Na každý semestr se tak přihlásí přibližně 100 studentů. Nabídka kurzů se rozšířila i o individuální a firemní kurzy. Později byla zřízena druhá organizace Pevnost – Institut Neslyšících pro specializované vzdělávání, o.s., která se zaměřuje na kurzy ve zdravotnických a vzdělávacích zařízeních.
Vzhledem k neustálému přibývání studentů a rozšíření nabídky kurzů bylo nutné, aby se organizace přestěhovala do větších prostor. 1. dubna roku 2007 se organizace z původního sídla ve Vysočanské poliklinice přestěhovala do sídla nového, v ulici Krátkého na Praze 9. Bylo také potřeba rozšířit lektorské kolegium.
Metoda výuky cizího jazyka se v dnešní době neustále vyvíjí a stejně tak je tomu i v Pevnosti. Zkouší se, která metoda by byla „nej“ při výuce českého znakového jazyka. Z toho důvodu Pevnost zažádala o podporu projektu v rámci Operačního programu Praha - Adaptabilita (OPPA), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem. Dvouletý projekt školící lektory je zaměřen převážně na lingvistiku znakových jazyků a praktická cvičení s cílem zkvalitnění výuky. Projekt byl zahájen v březnu 2009 a bude probíhat až do února 2011.
Trocha historie
Během školení OPPA se mluvilo i o vzniku Pevnosti. V příštím roce tomu totiž bude již 10 let, kdy byla Pevnost založena! Co všechno k jejímu založení vedlo? Krátce po revoluci se začaly otevírat hranice mezi neslyšícími a slyšícími a na povrch se tak dostávaly nové informace. Neslyšící se teprve v té době dozvídali, co je vlastně jazyk neslyšících. Ke změně došlo pravděpodobně díky americké misionářce Vestě Dee Sauter, slyšící dceři neslyšících rodičů. Podporovala neslyšící, aby byli hrdí na svůj jazyk, spolupracovala s profesorkou Alenou Macurovou.
Dříve se velmi často objevoval názor, že jazyk neslyšících není přirozenou komunikací. Znakový jazyk byl často srovnáván s pantomimou či dokonce řečí šimpanzů. Neslyšící se proto dříve za svůj jazyk styděli. Jakmile se však začali postupně dozvídat, jak to s jejich jazykem doopravdy je (znakový jazyk je přirozený jazyk), začali svůj jazyk obhajovat. Asi největší zlomový okamžik nastal při novém založení oboru „Čeština v komunikaci neslyšících“, kde přítomný Petr Vysuček, tenkrát ještě 21letý spolu s neslyšícími spolužáky zjistili díky slyšícím studentům, že jim tlumočník nevěrohodně překládá a vynechává obtížné pasáže. Petr Vysuček si spolu s dalšími neslyšícími vyžádali výměnu tlumočníka, což se jim po dlouhém dohadování nakonec podařilo.
To ale Petrovi nestačilo. Chtěl dále bojovat za opravdový jazyk Neslyšících. Několikrát se setkal s pořádanými kurzy, které ve svém názvu měli „znakový jazyk“, ale ve skutečnosti v nich byla vyučována znakovaná čeština. Často byli neslyšící vedeni k tomu, že to je jediný správný jazyk, jakýsi „lepší“ jazyk. Základní myšlenkou, která vedla k založení organizace, bylo zachovat jazyk Neslyšících a rozšířit ho pokud možno po celé ČR. Bylo vybráno jméno Pevnost a samotný vznik se datuje k 25. květnu 2000.
Počátky činnosti
Zpočátku, aby o sobě dala Pevnost vědět, pořádala různé přednášky jako například „Neslyšící svět nejen neslyšícíma očima“ (říjen 2002). O pár let později začala vytvářet projekty a spolupracovat s jinými organizacemi. Je možné zmínit například projekt „Interaktivní učebnice českého jazyka pro neslyšící na CD“, který vznikl zejména na základě podpory Nadace Eurotel.
Další projekt, na kterém se Pevnost podílela „Vyškolení lektorů a vytvoření výukových materiálů pro tlumočníky znakového jazyka, transliterátory znakované češtiny a vizualizátory mluvené češtiny“ vznikl za podpory programu „Jednotný programový dokument pro Cíl 3“ (JPD3). Autorem projektu byla Česká komora tlumočníků českého znakového jazyka, Neslyšícími autory a figuranty zároveň byli: Mgr. Radka Nováková a Mgr. Petr Vysuček, třetím Neslyšícím figurantem byl Martin Wiesner.
Byla navázána také spolupráce se zahraničím. Pevnost se ve spolupráci se čtyřmi státy: s Finskem, Anglií, Holandskem a Estonskem zúčastnila dvouletého (10/2004 – 12/2006) mezinárodního projektu SLATE („Sign language teaching“ neboli Výuka znakového jazyka). Povedlo se rozšířit znakový jazyk do celé ČR? Ano! Na stejné filozofii byly vytvořeny i další partnerské organizace, které využívají stejné metody výuky. Trojrozměr – Brněnské centrum českého znakového jazyka, o. s. a 3Dimenze – Moravské centrum znakového jazyka, o. s.
Jde o veliký kus práce, ale také spoustu radosti. Nechceme usnout na vavřínech, přesto jsme se však celý tým neslyšících lektorů rozhodli oslavit 10 let naší existence. Touto cestou vám oznamujeme, že za velký den „D“ jsme vybrali: 1. květen 2010! Ples pořádaný k 10. výročí bude pořádán v hotelu Clarion! Tento hotel je hlavním partnerem celého plesu a my bychom mu chtěli i touto formou mnohokrát poděkovat, jelikož bez jeho podpory by k uskutečnění této akce pravděpodobně vůbec nedošlo. Přijďte se s námi radovat a slavit.