Dnešní povídání o koncovkách a individuálních tvarovkách závěsných sluchadel navazuje na minulý článek. Stručně připomenu, že bez správné koncovky se nedá sluchadlo používat a že nejčastější problémy s poslechem pomocí sluchadla jsou způsobeny právě nesprávnou velikostí nebo špatným přizpůsobením individuální tvarovky konkrétnímu majiteli sluchadla. A že je nutné věnovat vaší koncovce i nezbytnou péči.
Říkal jste, že pokud hadička koncovky ztratí pružnost, je třeba ji vyměnit. Proč, když mi sluchadlo i tak funguje a podle mého názoru i za uchem lépe drží?
Tvrdá hadička způsobuje to, že se při pohybech hlavy i samotného ucha ovlivní usazení tvarovky ve zvukovodu ucha. To se projeví pohvízdáváním (začínající zpětná vazba) sluchadla nebo nepříjemnými pazvuky. Ale i kdyby k tomuto jevu nedošlo, zvětšuje se mechanické namáhání háčku (vznikne jakási „páka“) a ta působí velkou silou na háček a sluchadlo. Potom při běžné manipulaci se sluchadlem, jako je výměna baterie a nebo nasazení sluchadla k uchu či jeho sundavání, může dojít k ulomení konce háčku a nebo i k vylomení celého uložení háčku ze sluchadla. To je ovšem zásadní poškození sluchadla.
To si umím představit – hlavně malá závěsná sluchadla vyžadují jemnější zacházení. Jenže výměnu hadičky nezvládne každý…
V každém případě doporučuji provést výměnu hadičky v odborném zařízení nejlépe poblíž vašeho bydliště. Může to být foniatrické pracoviště nebo odborné poradenské středisko pro sluchově postižené osoby či servisní pracoviště některé „sluchadlové“ firmy, které se stará o sluchadla. Zde si můžete mimo výměnu hadičky nechat i sluchadlo zkontrolovat, vyčistit a vůbec provést malou „údržbu“, která výrazně prodlužuje životnost sluchadla.
A co když žádné takové pracoviště poblíž nemám?
Obecně je rozumné sluchadlo zaslat do servisní opravny nebo do zařízení, které tuto službu poskytuje. Pečlivě zabalit (použít raději větší a pevnější krabičku) a poslat doporučeně s pojištěním. Sluchadlo dostanete zpět obratem pošty. Ostatně, vy přece máte náhradní sluchadlo a tak těch několik dní bez vašeho oblíbeného sluchadla vydržíte a budete mít zase jistotu, že je všechno v pořádku.
To je pravda. A teď zpátky k hadičkám…. Jakou hadičku si mám k mé tvarovce dát?
Je správné se spolehnout na dobrý servis. Tam vám hadičku vymění podle vlastního uvážení. Nicméně můžete uplatnit vlastní představu. Pokud nemáte velmi těžkou ztrátu sluchu vyhoví v podstatě jakákoliv hadička určená k takovému použití. POZOR – nepoužívejte bužírky a nebo izolaci z různých drátů. Jejich vlastnosti nejsou k takovému použití vhodné, jde přece jen o „zdravotnické“ použití.
Máte pravdu, zažil jsem už nejrůznější improvizace. Ale hadička přichází do přímého kontaktu s kůží a tak opravdu vyhoví jen správný otestovaný materiál. Na čem závisí životnost hadičky?
Právě tento kontakt nejvíc ovlivňuje životnost hadičky. Tu zkracuje pot, UV záření i venkovní teplota. Také četnost a způsob manipulace se sluchadlem životnost ovlivňuje – mechanická poškození bývají velmi častá, hadička se naruší (praskne) v místech, kde se často ohýbá. Samozřejmě je životnost dána i materiálem hadičky – specializovaní výrobci používají několik druhů materiálů. Ty se liší jak životností hadičky, tak i cenou. Nicméně – vzhledem k ceně takové výměny – není volba materiálu zásadní.
Počkejte – chcete tvrdit, že je vlastně jedno, z jakého materiálu mám hadičku, jen když jde o materiál k tomuto použití určený?
Ano – i když existují určité zásady, které můžete a také máte dodržet. Ale „tonoucí se i stébla chytá“, a tak v nouzi volím jakoukoliv hadičku, jde přece o funkčnost, abych mohl poslouchat. Životnost je až na dalším místě…. Daleko víc ovlivní životnost hadičky kvalita a odbornost práce při její výměně.
Vida – tak ono to přece jen není tak jednoduché!
Vidím, že máte rád systematické informace. Materiál hadičky je nějak popsán výrobcem – ale toto nezjistíte pohledem. To, co snadno zjistíte, je tuhost hadičky a síla její stěny. Hadička musí být stále dobře ohebná, takže můžete sledovat a hodnotit dobu, jak dlouho ten který výrobek vydrží použitelný. Síla stěny určuje použitelný výkon sluchadla. Jednoduše řečeno čím je stěna hadičky silnější, tím může mít sluchadlo větší výkon.
Myslíte že hadička ovlivní výkon sluchadla?
Výkon ne, ale použitelnost sluchadla při velkém výkonu ano. Hadička totiž vede uvnitř zesílený zvuk ze sluchadla do tvarovky. Když má hadička slabé stěny, tak tento zvuk „vyzařuje“ ven a tím může způsobit, že zpětná vazba sluchadla – tedy jeho pískání – začne dříve, než u hadičky se stěnou silnější.
Rozumím – je to jako lepší zvuková izolace u domů…. Jaké síly stěn u hadiček se běžně požívají?
Pro lehké a střední ztráty sluchu – tedy pro sluchadla s malým a středním zesílením - vyhoví jakákoliv síla stěny, stačí síla stěny 0,3 až 0,4 mm. Proto se nejvíce používá síla stěny hadičky 0,5 mm, která v běžných situacích vyhoví všem. Samozřejmě že se vyrábí a jiné velikosti….
Zatím tedy nemám problém pochopit volbu hadičky – je ještě nějaká specialita?
Jistě – existují ještě hadičky určené pro osoby, kterým se v hadičce často dělají kapičky vody tím, že se ucho uvnitř ve zvukovodu „potí“ a špatně větrá. Voda potom kondenzuje v hadičce, která je chladnější než okolí. Někteří výrobci tyto hadičky nazývají stay dry (stále suché). Jejich princip funkce je dán charakterem použitého materiálu, který má podobné vlastnosti jako tak zvané „outdoorové“ oblečení či boty. Vlhkost je propouštěna materiálem „ven“, nikoliv dovnitř hadičky. Proto se koncentrace páry uvnitř hadičky (v uchu) zmenšuje a kapičky vody se nevytvářejí.
Toto jsou tedy specifické problémy kolem závěsných sluchadel. Jsou takové problémy i u zvukovodových sluchadel?
Zvukovodová sluchadla mají stejné problémy, jako individuální tvarovky s výjimkou právě hadiček. Tento velmi zásadní problém u zvukovodových sluchadel odpadá. Proto si výhody individuálních tvarovek a zvukovodových sluchadel zopakujme:
Výhody individuálně zhotovené tvarovky:- dobře sedí v uchu
- netlačí
- dobře těsní
- sluchadlo nepíská
- v případě potřeby je možnost udělání ventingu (odvětrání)
- zabraňuje ztrátě a pádu sluchadla při oblékání, rychlejších pohybech apod.
- zkvalitňuje poslech se sluchadlem
Přeji dobrý poslech.