Přišli jsme do velmi luxusního klubu LS Club. LS Club je soukromý klub, jeho členem nemůžete být jen tak. Musí vás doporučit váš známý, který již členem tohoto clubu je. Proč jsme sem však přišli, ptáte se?
Pod vedením usměvavého a sympatického šéfkuchaře Paula Daye (ve světě velmi známého) zde totiž pracuje nedoslýchavý kuchař Robert Novák na pozici zástupce šéfkuchaře. A my jsme vyzpovídali oba muže, Roberta především.
Roberte, je to docela náhoda. Nejprve jsem si přečetla o tomto klubu v jistém časopise, poté jsem na Facebooku zahlédla ve tvém proflu, že tvým zaměstnavatelem je LS Club. A došlo mi to. Takže bych začala tradiční otázkou: Jak ses dostal k této práci?
Čtyři dny před maturitou jsem odletěl do Londýna, kde jsem v restauraci hotelu Savoy pracoval jako kuchař. Pracoval jsem tam půl roku, ale měl jsem problém najít ubytování. Bylo drahé. To je prostě Londýn. Doporučili mi práci v Irsku. Neváhal jsem a odletěl tam.
Pracoval jsem zde tři roky a nasbíral hodně cenných zkušeností. Po dvou letech jsem nastoupil do restaurace oceněné michelinskou hvězdičkou – restaurantu Mint se šéfkucha-řem Dylanem McGrantem. Žil jsem tam více než tři roky. Když jsem se vrátil do Čech, nebyl jsem už žádný nováček. Začal jsem pracovat u táty v restauraci DC1 v prostorách Paláce Koruna, kde jsem se podílel třeba na přípravě jídelního lístku, objednávkách zboží atd…
Poté jsem pracoval v hotelu Iron Gate se šéfkuchařem Larsem Sjôstrandem. Byla to vynikající spolupráce a získal jsem hodně
zkušeností. Pak nastal problém, Iron Gate zkrachoval a zaměstnance propustili. Lars mi doporučil práci ve zdejším LS Clubu, který jsem vůbec neznal.
Jsem rád, že jsem v konkurenci šesti kuchařů uspěl a že mě přijali. Důvod byl ten, že jsem prý dobrý kuchař.
Nemáš problémy s komunikací, zejména v angličtině?
Už ne. Díky práci v Irsku a Anglii jsem se naučil dobře anglicky. Komunikace v angličtině už mi nedělala problém, naopak tady v práci se má angličtina ještě zlepšila. Samozřejmě, že občas nerozumím, ale ostatní pro to mají pochopení: jednoduše mi to zopakují. Mám pohodové kolegy.
Jo, to je štěstí mít výborný kolektiv v práci…
Ano, to teda je.
Oba se známe již delší dobu, občas jsem tě vídala mezi neslyšícími… Umíš český znakový jazyk, máš neslyšící kamarády?
Moc neumím, pár znaků ano, ale že bych se domluvil s neslyšícími, to ne.
Ptali se tě zde kolegové na neslyšící, učil si je těch pár znaků? Věřila bych, a mám s tím zkušenost, že slyšící se většinou ptají na sprosté znaky a baví se tím…
Ne, neučím je. Spíše je učím česky, třeba mého šéfa Paula Daye (Paul Day je v tuto chvíli dole, za chvíli má přijít mezi nás, Eliška S. fotí jako o závod) učím názvy dnů v týdnu .
(přichází Paul Day, zdravíme se a konverzace začíná) Pane Day, z vaší strany také není problém v komunikaci? Nebyl jste překvapen, když jste zjistil, že Robert je nedoslýchavý?
Ne, důležité je, jak je kuchař šikovný. A Robert šikovný je. Nic jiného mě nezajímá. Když nerozumí, zopakuji mu to. Jinak je komunikace mezi námi perfektní. Robert funguje občas jako tlumočník, když komunikuje s dodavatelem zboží apod.
Kolegové Roberta Nováka. Pohodový a veselý
kolektiv v práci je snem každého z nás
Vidíme, že tedy není problém v komunikaci, máte opravdu výborný kolektiv. Než se rozloučíme, zeptáme se, jaká jídla by nám Robert doporučil podávat na Letních slavnostech, které UNIE pořádala a možná zase bude?
Určitě grilovaná: kuře, kuřecí křidélka, vepřový a hovězí steak, prase (indonéské) a k tomu omáčky jako česneková, křenová, sójová, sladkokyselá, BBQ, tzaziki. Z ryb bych doporučil pstruha, k tomu podávat bage-ty a klidně i grilovanou zeleninu: cukety, papriky, cibule, hummus… Grilujte i sýry, např. tofu, řecký haloumi atd.
Děkujeme za doporučení a přejeme hodně úspěchů v práci
slovníček
váhat – rozhodovat se, zda ANO nebo NEmichelinská hvězdička – nejvyšší ocenění (pro restauraci)
Robert Novák (24 Let)
narozen 24. srpna 1983 ve východoslovenských Košicích slyšícím rodičům. je nedoslýchavý.
Zš: zŠ pro sluchově postižené ječná, praha; sš: soukromá střední gastronomická škola, praha 6-podbaba. celkem studoval pět let: tři roky učňovského studia, poté dva roky nástavbového studia s maturitou. Šest měsíců dálkového studia na Business school v dublinu.
Miluje jakékoli jídlo, umí uvařit francouzská, thajská, indonéská aj. jídla. Vlastní motorku a rád se potápí, má in-struktorský průkaz. své dva koníčky; jídlo a potápění umí spojit. Když se potápěl v thajsku, na novém zélandu, v Karibiku, měl možnost ochutnat místní jídla, jak pálivá, tak nepálivá, a hlavně ryby. to se vyplatilo – své zkušenosti s těmito jídly uplatňuje v práci.
Ve volném čase hraje závodně tenis.
Paul Day
Paul Day, robertův šéf je kuchař respektované pověsti. Pracoval ve špičkových restauracích po celém světě, v restauracích noBU v Miláně, Londýně, tokiu, v Usa, v Hotel Kempinski v Šangha-ji a v austrálii… do České republiky se dostal proto, že ji chtěl poznat. poznat její historii, prahu a její památky. jak sám říká, praha ho okouzlila a hodlá tu zůstat. spolupracoval s Gordonem ramsaym, nemůže si ho vynachválit. jeho prvním česky vysloveným slovem je „pondělí“. :–)