Nevnímat svět jedním z nejdůležitějších smyslů, sluchem, je těžké. Co je ale ještě těžší, jsou předsudky okolí a velmi ztížené profesní uplatnění. Proč? Protože vázne komunikace. Při troše snahy není ovšem nemožné vůbec nic. Ani zaměstnat neslyšícího.
Sluchové postižení práci nebrání
Postižení sluchu dělíme do tří základních kategorií. Osoby s nemocí sluchového aparátu jsou buď nedoslýchavé, ohluchlé nebo neslyšící. Každý takto hendikepovaný má jiné potřeby. Moderní doba s sebou nese i moderní řešení různých obtíží. Osoby s postižením sluchu mají dnes k dispozici různé kompenzační pomůcky, které jim kontakt s okolím usnadňují. Jejich touha po pracovním uplatnění není o nic menší, než u lidí zdravých. Zaměstnavatelé, kteří dají sluchově postiženému šanci dokázat, co vše umí, získávají pečlivého a loajálního zaměstnance.
Práce vhodná pro neslyšící
Jakou nabídnout neslyšícímu pracovní pozici? Takovou, jejíž hlavní náplní není komunikace s okolím. A pak samozřejmě takovou, která je přizpůsobená nejvyššímu dosaženému vzdělání daného člověka. OZP s vadami sluchu se nejčastěji uplatňují jako administrativní pracovníci, kuchaři, cukráři, IT specialisté nebo v řemeslném sektoru.
Komunikace s neslyšícím
Dost často se zaměstnavatelé obávají prvního kontaktu s neslyšícím. Není se čeho strachovat. Stačí být přirozený a empatický.
Nejprve se uchazeče zeptat jaká forma komunikace mu vyhovuje. Zda umí odezírat, chce tlumočníka do znakové řeči nebo dá raději přednost psané formě komunikace. Je dobré mít po celou dobu rozhovoru připravené psací potřeby a případné nejasnosti odkomunikovat písemně.
Neslyšící má právo na účast tlumočníka již při pracovním pohovoru. Pokud si ho nezajistí sám, může zaměstnavatel využít služeb pracovního konzultanta nebo asistenta. Samotnou komunikaci je třeba vést srozumitelně. Navázat oční kontakt, využívat řeč těla a gestikulovat rukama.
Zvýšený hlas ani křik ničemu nepomůže. Zato zřetelně vyslovovaná slova ano. Důležité informace je lepší zopakovat anebo se ujistit, že je neslyšící dobře pochopil.
Neslyšící jako zaměstnanec
Při zaměstnávání neslyšícího by měl zaměstnavatel dohlédnout, aby se OZP necítil vyčleněný z kolektivu. Aby měl vždy dostatek důležitých informací, rozuměl všem úkolům i obsluze pracovních strojů. Povinností zaměstnavatele je i ustanovení kontaktní osoby na pracovišti, která neslyšícímu pomůže s řešením jeho požadavků a problémů.
Tichý svět blízkých sousedů
Nejen zaměstnávání neslyšících se bude věnovat říjnová konference Tichý svět blízkých sousedů. Ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí pořádá Česko-polské fórum dvoudenní maraton diskuzí a přednášek věnovaných sociální sféře, vzdělávání a zaměstnávání neslyšících v České republice a Polsku. Skvělá příležitost dozvědět se spoustu zajímavých informací.
Jste neslyšící a chcete pracovat? Klikněte na tlačítko dole a zaregistrujte se do naší databáze životopisů. Hledáme zaměstnání pro hendikepované. Najdeme ho i vám.
>> NESLYŠÍM A HLEDÁM PRÁCI <<