zobrazeno: 3903x

Těším se na volejbal do Brna

rozhovor se zahraniční osobností

zdroj: Unie 1-2/2010 publikováno: 09/02/2010

Z nedávno skončené deaflympiády v Taipei vyšli tentokrát Češi téměř naprázdno, pouze s jedinou - stříbrnou - medailí. Česko se umístilo v bodování národů až na 42.-44. místě. To Estonsko, s osmi medailemi (4-2-2) na výborném 14. místě, mělo mnohem větší důvod k radosti. Estonci za sebou nechali takové sportovní velmoci, jako například Německo (na 16. místě) nebo Velkou Británii (až 26.). Největší hvězdou této asijské deaflympiády se totiž stala Estonka Kairit OLENKO, která zde získala tři zlaté medaile (v sedmiboji, sprintu na 100 m překážek a hodu oštěpem).

Kairit Olenko (24 let) má ze tří deaflympiád (Řím 2000, Melbourne 2005, Taipei 2009) už osm medailí! Přesto se chová velmi skromně a příjemně, jako by sportovala jen rekreačně a zlaté medaile nebyly hlavním cílem jejího sportovního snažení...

Kairit, řekni nám prosím něco o sobě...

Oba moji rodiče jsou slyšící. V naší rodině jsem neslyšící pouze já. Mám bratra a sestru, oba jsou už také dospělí. Můj otec byl výborným hráčem volejbalu. Volejbal mě také odmala velmi baví, ráda ho hraji ve svém volném čase.

V listopadu jsem úspěšně dokončila své tříleté bakalářské studium na univerzitě, obor Informačnítechnologie.

Jsi neslyšící nebo nedoslýchavá?

Jsem úplně neslyšící.

Na nedávné deaflympiádě v Taipei ses stala nejúspěšnější neslyšící sportovkyní světa. Zúčastnila ses tam sedmiboje, překážkového sprintu na 100 metrů a hodu oštěpem.

Ano. Zaměřila jsem se hlavně na sedmiboj, ve kterém závodila i vaše Tereza Wagnerová, má dobrá kamarádka. Chtěla jsem v něm zlepšit deaflympijský rekord. Bohužel jsem se nemohla soustředit, krátce předtím totiž tragicky při nehodě zemřel jeden můj kamarád.:-((Kairit Olenko přesto sedmiboj suverénně ovládla, zlato brala za 4846 bodů. Naše Tereza Wagnerová se umístila čtvrtá se 3676 body, pozn. redakce)

Zlato v hodu oštěpem pro mě bylo překvapením. (Kairit Olenko hodila 44,56 m. Tento její výkon přitom znamenal i nový deaflympijský rekord! Na třetím místě skončila světová rekordmanka Sáto Yu z Japonska. Naše Tereza Wagnerová se umístila až na osmém místě s výkonem 34,19 m, pozn. redakce)

Nejvíce napínavé bylo pro mě finále překážkového běhu na lOOm, byl to těžký závod. (Časem 14.40 s vytvořila Kairit Olenko nový deaflympijský rekord a za svým vlastním světovým rekordem z roku 2008 zaostala o pouhou jednu setinu sekundy, pozn. redakce)

Takže celkem tři zlata z Taipei...

Ano. Splnila jsem si svůj sportovní sen.

Kolik medailí z velkých sportovních akcí, jako jsou deaflympiády, mistrovství světa nebo mistrovství Evropy, už celkem máš?

Celkem už mám 23 medailí z velkých sportovních akcí - osm medailí z deaflympiád, čtyři z MS a jedenáct z ME.

Jak dobře znáš české neslyšící sportovce?

Dobře znám pouze Terezu Wagnerovou, ostatní jen od vidění.

Jakým způsobem a jak dlouho trénuješ?

Trénuji individuálně, sama, protože můj slyšícítrenérTimoTónisma vsoučasné době pracuje ve Finsku. Obvykle trénuji a cvičím 6-7x týdně.

Jaké jsou Tvé plány do budoucna?

Ještě přesně nevím, uvidíme, co mi sport přinese. Závodit chci tak dlouho, jak mi zdraví dovolí.

Žiješ v Estonsku, v hlavním městě Tallin-nu. Jaké jsou tam podmínky pro neslyšící sportovce?

Ano, bydlím v Tallinnu, ale narodila jsem se v Haapsalu. Neslyšící v Estonsku mají poměrně dobré podmínky pro sport.

Nejoblíbenějšími sporty u nás jsou hlavně volejbal a atletika. Následují pak další kolektivní sporty.

Byla jsi už někdy v Praze nebo jinde v Česku?

Ano, v Praze jsem byla už dvakrát, moc se mi líbí. Jednou jsem byla také v Brně.

Doufám, že do Brna opět přijedu na jaře v květnu, kdy se tam koná tradiční volejbalový turnaj.Tam opět potkám své české přátele. Přijďte se tam podívat také. :-)

Děkuji Ti za rozhovor a budeme Ti držet palce!