Petr Valášek ukazuje znak pro Tchaj-pej
Petře, kdo bude reprezentovat Českou republiku na této deafympiádě?
Česká republika bude mít v Tchaj-peji reprezentanty v atletice, cyklistice, badmintonu, poprvé také v bowlingu a po 36 letech také ve sportovní střelbě. Vyšle tam 15 svých v současné době nejlepších neslyšících sportovců. Bude to šest atletů (Margareta Hanne-Trnková, Pavlína Malé-řová, Jakub Nosek, Tomáš Pazdera, Jan Vacek a Tereza Wagnerová), čtyři cyklisté (Jan Čapek, František Kocourek, Josef Merunka a Pavel Pastrnek), tři hráči bowlingu (Jaromír Vohryzka, Jan Zeman a Tomáš Drahoš), jeden badmintonista (Josef Rubáš) a jeden sportovní střelec (Marek Bartošek).
S nimi pojede doprovod z Českého svazu neslyšících sportovců (ČSNS): prezident Vojtěch Volejník, vedoucí sportovních oddílů, trenéři sportovní střelby, bowlingu, asistent vedoucího atletiky a několik dalších lidí.
Já jedu ofciálně jako vedoucí atletiky a masér všech našich sportovců. Spolu s Ladislavem Bystroněm budu mít také na starosti lékárnu. Je to docela zodpovědnost; musíte každý lék konzultovat s odborníky, jestli vyhovuje normám a neobsahuje nějakou nepovolenou látku, která by naše sportovce zbytečně diskvalifkovala.
Čeští fotbalisté tam nebudou hrát?
Bohužel nebudou, neuspěli v kvalifkaci. Navíc jejich výkonnost šla od poslední deaf-lympiády v Melbourne mírně dolů.
Jak vypadá sportovní příprava našich nejlepších sportovců na tuto deafympiádu?
Já mám na starost skupinku našich šesti atletů. Všech našich šest vybraných atletů se musí zúčastňovat závodů slyšících, ze kterých si vždy na internetu najdu výsledkovou listinu. Jsem také občas v kontaktu s jejich vlastními oddílovými trenéry. Potřebuji mít každý měsíc přehled o trénincích a závodech, zda jejich výkonnost náhodou neklesá.
Každý měsíc mi dále posílají svůj výkaz s každodenním rozpisem svých tréninků. Mají také povinnost mě ihned informovat v případě své nemoci nebo úrazu. Toto vše pak jednou za dva měsíce vždy shrnu a o všem v atletice informuji Vojtěcha Volejníka, prezidenta ČSNS, který má naši sportovní výpravu na starost. Posílám to také na vědomí členům Sportovní technické komise atletiky.
Ostatní sportovci mají také svého trenéra, s nímž musí spolupracovat. Naším úkolem je pak vybrat ty nejlepší sportovce do české reprezentace.
Kolik tipuješ medailí z této deafympiády?
Z této deafympiády tipuji pro naši atletiku zisk čtyř medailí. To by byl úspěch, protože úroveň konkurence šla od Melbourne 2005 prudce nahoru. Světová atletická špička neslyšících je dnes velice vyrovnaná a kdo byl minule nejlepší, dnes nemusí vůbec postoupit do fnále.
Za ostatní sportovce (cyklisty, bowling, badminton a střelba) si netroufám odhadovat.
Loni v září se konalo poprvé v historii také mistrovství světa (Ms) neslyšících v atletice. Jaký jsi měl z této akce dojem?
Můj osobní dojem byl příznivý. Akce, konaná poprvé v historii, byla celkově organizačně úspěšná. Úspěchem také skončila účast našich sedmi atletů. Získali jsme zde dvě bronzové medaile, což je v současné světové vyrovnané špičce asi naše maximum. Margareta Hanne-Trnková si doběhla časem 12,44 s pro bronz ve sprintu na 100 metrů a Tereza Wagnerová si výkonem 3762 bodů vybojovala bronz v sedmiboji. Přitom obě holky závodily se zraněním!
Mohlo by se takové Ms neslyšících v atletice uskutečnit v České republice?
V současné době to u nás není vůbec možné. Je to fnančně i organizačně velice náročná akce. Musíte mít jistou podporu vlády, Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) i Českého atletického svazu (ČAS). Musíte mít dlouho dopředu zajištěný kvalitní stadion, hotely, dopravu, organizátory, doprovod pro jednotlivé státy, tlumočníky mluvených jazyků i jednotlivých znakových jazyků, a to vše bez potíží zvládnout. To si u nás v našich podmínkách neumím představit, stojí to mnoho milionů korun.
Před devíti lety jsme v Kladně poprvé pořádali MS v cyklistice neslyšících, které je svým rozsahem mnohem jednodušší akcí než MS v atletice. Ale na tu práci, která kolem toho byla, dodnes nezapomenu a podruhé bych to už nechtěl zažít.
Jaká je současná světová úroveň atletiky neslyšících? Jaké mají Češi šance na prosazení?
V dnešní době jsou nejlepší neslyšící atleti v Rusku a Ukrajině. Ukázalo se to i na mistrovství světa v Izmiru. Rusové a Ukrajinci si tam rozdělili skoro všechny medaile. Je to absolutní extratřída.
Česká atletika neslyšících patří do evropského nadprůměru. Stejné to je i ve fotbale. Naše nejlepší období v poslední době bylo mezi deafympiádami v Kodani (1997) a Melbourne (2005). Do Melbourne jeli naši fotbalisté s ambicemi na fnálové boje, mluvilo se dokonce o medailových nadějích. Nakonec z toho bylo až desáté místo a zklamání. Od té doby šel český fotbal neslyšících pomalu dolů. Hodně dobrých hráčů také již ukončilo kariéru.
V badmintonu bude mít velmi těžké postavení náš Josef Rubáš. Špička neslyšících badmintonistů je v Indii, Číně a dalších asijských státech.
Jak odhaduješ budoucnost českého sportu neslyšících?
Nemám z toho bohužel dobrý pocit. Dnešní mladí neslyšící už nemají motivaci. K tomu, aby mohli jet na deafympiádu, musí sami něco udělat – obětovat sportovní přípravě svůj volný čas. A to naši mladí neslyšící neumí. Ti nejlepší z nejlepších musí trénovat každý den, několik hodin denně, po škole i po práci. A to umí jenom sportovci s profesionálním přístupem.
Vadí mi také, jak se neslyšící chovají, když jde o peníze. Když už mají jet na nějaké závody či zápasy, tak se nejdříve starají o to, co všechno jim ČSNS proplatí a kolik na tom získají. ČSNS registroval v loňském roce asi 3900 členů. Ale jsou to stále jen ta stejná jména, která přitom už začínají stárnout. Stále marně hledám nové a mladé sportovce, ale ti raději chodí na zábavy než na tréninky či soutěže. A to se pak samozřejmě projeví ve sportovním výkonu. Proto nemůžeme nikoho dalšího vzít na deafympiádu, protože by tam neměl žádnou šanci. V tomhle nám sportovní svět trochu utíká…
Děkuji za příjemný rozhovor. Unie bude našim reprezentantům na 21. deafympiádě držet palce.
Petr Valášek v číslech
44 tolik mu je let
28 tak dlouho se už jako hráč i funkcionář věnuje sportu neslyšících
21 s manželkou soňou je ženatý už 21 let
19 od roku 1991 pracuje jako učitel a asistent učitele na smíchově (nejprve na středním odborném učilišti ve Štefánikově a radlické ulici, po sloučení obou škol v Holečkově ulici)
4 v srpnu pojede jako vedoucí atletů na svou čtvrtou deafympiádu 3 prošel všemi třemi pražskými školami pro sluchově postižené (mateřskou školku a první a druhou třídu navštěvoval v ječné ulici, od třetí do deváté třídy byl v radlicích, zámečníkem se vyučil na smíchově)
2 s neslyšící manželkou mají dvě slyšící děti (19letou dceru simonu a 17letého syna petra)
Slovníček
reprezentant, -i – zástupce
norma, -y – pravidlo, nařízení, zákon
diskvalifkovat – vyloučit ze závodu, ze hry atd.
kvalifkace – zápas o postup do vyšší soutěže (fnále atd.)
světová špička (ve sportu) – nejlepší sportovci světa
ambice (na finálové boje) – chtít hrát ve finále
obětovat volný čas – věnovat se ve volném čase (mimo práci) jen sportu