Laickou veřejnost zde může napadnout otázka, jak neslyšící matka pozná, že dítě pláče v noci, když ona spí. Někdy matka spí společně s dítětem, má ho ve své těsné blízkosti. Pokud dítě pláče či je neklidné, matka ucítí vibrace.
Problematika sluchového postižení není veřejnosti příliš známa. Je opředena spoustou mýtů a polopravd, které samozřejmě plynou z nevědomosti. Ráda bych v této kapitole vyvrátila některé mylné představy o světě Neslyšících.
Někteří neslyšící rodiče se vinou tohoto ocitají v nezáviděníhodné situaci. V jistých případech si museli obhájit právo na rodičovství. Ze strany lékařů se ozývaly dotazy, zda je vhodné přivést na svět sluchově postiženého potomka. (Tato diskuse je paradoxní vzhledem k tomu, že jen asi 5 – 10 % neslyšících dětí se narodí do neslyšící rodiny a naopak – 80 až 95 % neslyšících dětí pochází ze slyšících rodin.) Přirozeně vznikaly ostré konflikty.
V INFO-zpravodaji (1995) se můžeme dočíst i o takové situaci, kdy neslyšící manželé museli své rozhodnutí o přijetí rodičovské role stvrdit svými podpisy na formuláři k tomu sestavenému.
Hlídání malého dítěte
K prvním otázkám, které slyšící okolí snad nejvíce zajímají, bych zařadila otázky typu: Jak pečují neslyšící rodiče o své malé dítě, když neslyší jeho pláč?
V prvních fázích to neslyšící matka dítěte skutečně nemá snadné. Je pro ni těžké vystihnout, kdy dítě pláče, pokud na ně nevidí. Musí se zvýšenou pozorností sledovat projevy dítěte zrakem – a u toho ještě vykonat spoustu další práce související s péčí o dítě a o domácnost.
Pokud se vyskytují v blízkosti např. slyšící prarodiče, upozorňují neslyšící matku na zvukové projevy a potřeby dítěte. To u nich může vyvolat pocit, že výchova vnoučete bude spočívat převážně na jejich bedrech.
Laickou veřejnost zde může napadnout otázka, jak neslyšící matka pozná, že dítě pláče v noci, když ona spí. Někdy matka spí společně s dítětem, má ho ve své těsné blízkosti. Pokud dítě pláče či je neklidné, matka ucítí vibrace. Dnes již máme k dispozici i moderní technické pomůcky, takže tento problém pomůže vyřešit signalizátor pláče dítěte. Mikrofon zachytí akustický signál, který je transformován do světelné podoby.
Přesto musí rodiče neustále dbát zvýšené ostražitosti, jelikož nemohou sluchem kontrolovat pohyb dítěte, manipulaci s různými předměty, popř. nějaký úraz apod.
Výchova slyšícího dítěte neslyšícími rodiči je srovnatelná s výchovou slyšícího dítěte slyšícími rodiči, ale v určitém směru se svými specifiky odlišuje. Zvláštnosti výchovy spatřuji zejména v odlišné jazykové komunikaci, v kultuře, myšlení a jednání Neslyšících. Také zde mohou nastat problémy, např. dorozumívací potíže, výchovné potíže atd.