Centrum pro neslyšící matky Ústavu péče o matku a dítě poskytuje od června 2004 neslyšícím maminkám stejnou péči jako slyšícím. Mohou zde rodit sluchově postižené maminky z celého Česka. Před porodem je nutná návštěva. Působí zde čtyři asistenti, kteří ovládají základy znakového jazyka, a dokáží maminkám i odborně poradit.
Péče o neslyšící maminky začíná již před porodem. Jednou týdně je v poradně pro těhotné přítomen tlumočník znakového jazyka ze střediska rané péče Tamtam. Je možno domluvit návštěvu tlumočníka individuálně, například při ultrazvukovém vyšetření apod.
Pokud si maminka přeje, může mít tlumočníka po celou dobu porodu. Většinou maminkám tlumočí stejný tlumočník, kterého již zná z předchozích setkání. Pro maminky je k dispozici jeden pokoj vybavený speciálními pomůckami: počítačem, světelnou a vibrační signalizací pláče dítěte, signalizací klepání na dveře.
Rozhovor s MUDr. Helenou Slavíkovou
Centrum pro neslyšící maminky funguje už dva roky. Co by se mělo ještě zlepšovat?Ze strany našeho zdravotnického zařízení je samozřejmě co zlepšovat. Rozšíření personálu ovládající znakový jazyk a všeobecné povědomí o Centru pro neslyšící maminky. V budoucnu bychom chtěli začít vyšetřovat sluch u všech novorozenců, aby případné postižení sluchu bylo včas diagnostikováno a dítě předáno do další péče. Nyní se vyšetřují pouze rizikoví novorozenci. Již během pobytu u nás je možné vyšetřit sluch u novorozence, takže rodiče hned vědí, zda jejich dítě bude sluchově handicapováno. Dále je možná spolupráce s foniatrickým pracovištěm ve Fakultní nemocnici a Centrem rané péče Tamtam.
Pokračují kurzy znakového jazyka pro zdravotnický personál?Kurzy úspěšně pokračují. Minulý rok na podzim 13 zaměstnanců absolvovalo třídenní víkendovou výuku a nyní na to navazujeme odpoledními kurzy ZJ. Počítáme v září nebo v říjnu s opakováním kurzu.
Kolik neslyšících maminek u vás během dvou let porodilo?Bylo to 24 neslyšících maminek a maminek se závažnou poruchou sluchu. Jejich děti měly postižení sluchu v cca 1/3 případů. Ohlasy neslyšících jsou příznivé a většina z nich v případě dalšího těhotenství by chtěla rodit v Podolí.
Co byste vzkázala neslyšícím maminkám?Neslyšícím maminkám bych samozřejmě popřála hodně zdraví a spokojenosti, aby jim děti přinášely radost. Jinak co největší pochopení pro jejich handicap, aby potkávaly lidi, kteří se jim budou snažit porozumět, i když nebudou ovládat znakový jazyk.
Registrace těhotných v Podolí
Sluchově postižené maminky, které by chtěly porodit v Podolí, by se měli zaregistrovat v kartotéce Ústavu pro péči o matku a dítě v první polovině těhotenství mezi 14. – 20. týdnem.
Způsob registrace je možný:
- osobně v přízemí v kartotéce, kde bude vydán registrační lístek s registračním číslem
- telefonicky na čísle 296 511 123 (ve všední dny 13.00-17.00) Registrační číslo bude sděleno ústně, registrující si ho musí zapsat.
Při telefonické registraci budou požadovány následující údaje: jméno, příjmení, číslo telefonu, zdravotní pojišťovna, eventuálně adresa a předpokládaný termín porodu. Registrační lístek bude vydán v kartotéce při první osobní návštěvě. Teprve po provedení registrace se bude možné objednat do těhotenské ambulance. Způsob objednání: osobně u sestry v prenatální ambulanci nebo telefonicky na čísle 296 511 411. Objednávání do těhotenské ambulance je možné Po-Čt: 7.30–12.00, 12.30–15.00, Pá 7.30–12.00.
Pozor! Bez registračního čísla nebude možné se objednat ke kontrole.