Trochu z historie
Z prvopočátku se ČUN Ostrava zabývala hlavně volnočasovými aktivitami pro své členy. Sociálními službami pro neslyšící se začala zabývat pozvolna v průběhu let. Na výši byly po celou dobu jen tlumočnické služby, a to i přes neustálé finanční problémy. Od počátku byla činnost dotována MPSV a ze sponzorství. Postupem doby začal přispívat i Magistrát města Ostravy a v nynější době i Moravskoslezský kraj, ale bohužel odpadla pomoc od sponzorů.
V době vzniku sídlila naše ČUN v prostorách bývalé MŠ v Ostravě – Porubě. Po ukončení nájmu se v roce 1998 přestěhovala do prostor v Mlýnské ulici 5, v centru města. V roce 2001 byly městem tyto prostory prodány Ostravské univerzitě a ČUN se začátkem roku 2002 znovu stěhovala, tentokrát do nájemních prostor fy DIAMO v ul. Vítkovická u dolu Hlubina, kde je dodnes.
Na postu předsedy začínal od roku 1991 Jiří Hudec, od roku 1998 byl zvolen Ladislav Bojar a po jeho zvolení na post prezidenta ČUN v roce 2006 je předsedkyní Ilona Bojarová.
Personální složení ČUN Ostrava
Vedoucím ČUN Ostrava je Ladislav Bojar, který celou ostravskou organizaci řídí. Jelikož jeho hlavní povinnosti, jako statutárního zástupce ČUN, jsou v Praze, vede organizaci v jeho zastoupení Ilona Bojarová. Paní Bojarová byla zvolena jako předsedkyně ČUN Ostrava, takže zodpovídá za projekty, finanční stránku a volnočasové aktivity. Je zároveň zaměstnaná v ČUN Ostrava na plný úvazek jako sociální pracovnice. Dále jsou tam zaměstnané, na plný úvazek, poradce kompenzačních pomůcek Martina Věřbová, a na částečný úvazek Emilie Špoková na úklid. Jako dobrovolní pracovnici pracují především pro volnočasové aktivity zvolení členové výboru ČUN Ostrava, manželé Jiří a Jana Krčmovi, Emilie Špoková a Miroslav Janošec.
Sociální služby
Tlumočnické služby neslyšícím byly poskytovány od počátku vzniku organizace. Postupem času k nim přibyly služby, jako jsou pomoc při vyřizování písemností, při vyřizování na úřadech, při zajišťování kompenzačních pomůcek, při vyřizování problémů s bydlením, zaměstnáním apod. Přímo ve stacionáři se již konalo nespočet besed, a to především s lékaři, jelikož tyto besedy patří mezi velmi oblíbené. Dále to byly besedy s právníky, psychology, hygieniky, policií, apod. Mezi tyto služby musíme zařadit i organizování volnočasových aktivit. Proto u nás vznikly klub turistů, klub žen, klub důchodců, klub šipkařů, klub hráčů JOKER a PC Internet.
Organizovány jsou i různé sportovní turnaje – bowling, kuželky, tenis, šipky, dříve malá kopaná a volejbal, který se koná vždy u příležitosti rekondičních či víkendových pobytů. Díky dotaci z Moravskoslezského kraje jsme dostali v roce 2003 počítače, takže se otevřela neslyšícím nová cesta v získávání informací – na internetu, který je u nás v provozu nonstop. Tuto službu nám každoročně dotuje Moravskoslezský kraj a Statutární město Ostrava.
Rekondiční a edukační pobyty
První rekondiční pobyt se konal v roce 1994 a zorganizoval ho, stejně jako v následujícím roce, Bohuslav Pernický. V roce 1996 se nekonal žádný pobyt a od roku 1997 již organizoval pobyty nový předseda L. Bojar. Tyto pobyty jsou velmi oblíbené a počet účastníků nikdy nepoklesl pod 40 osob. Škoda, že MPSV nedotuje pobyty na Slovensku. Z Ostravy je tam blízko a jsou tam moc krásná místa. Poslední rekondiční pobyt na Slovensku se konal v r. 1997 ve Vysokých Tatrách. Za tu dobu se naši členové zúčastnili pobytů skoro v celé České republice.
Zásluhou dotace ze Statutárního města Ostravy začala naše organizace pořádat od roku 1999 edukační víkendové pobyty. Během let to byly pobyty s dětmi či pobyty se studenty kurzů znakového jazyka. Mezi nejoblíbenější patří pobyty na Slovensku, kde jsme již navštívili všechna známá horská střediska.
Bohužel, klesající dotace ze strany MZ a zpřísnění dotací od MSK, které prakticky nemůžeme využívat, vedly letos k tomu, že pobyty se zdražily, a tím nastal pokles zájmu neslyšících. Z tohoto důvodu nás jede letos na rekondiční pobyt jen 16 a na edukační pobyt na Slovensko 22 neslyšících. Poprvé se tedy na Slovensko nepojede autobusem, ale osobními auty.
Kompenzační pomůcky
Od roku 2003 se zavádělo v Ostravě Komunitní plánování rozvoje sociálních služeb, jehož iniciátorem bylo Statutární město Ostrava. Jedním z opatření byl vznik půjčovny kompenzačních pomůcek pro neslyšící. Slavnostní otevření této půjčovny se konalo 2. 9. 2005 a k dnešnímu dni využilo jejich služeb na 200 spokojených klientů. Týká se to především občanů se sluchovým postižením. Služeb využívají i hluchoslepí.
V půjčovně nabízíme poradenskou službu ohledně kompenzačních pomůcek, kdy se snažíme pomoci s výběrem, zajištěním, instalací a s legislativním postupem (na jednáních na sociálním úřadě) při zakoupení kompenzační pomůcky. Než si klienti pomůcku zakoupí, mají možnost si ji předem vybrat, a to i z několika druhů, a následně vyzkoušet. Od loňského dubna poskytujeme také servis sluchadel, který provádí firma Audionika s. r. o. Valašské Meziříčí, a to každých 14 dní ve čtvrtek od 9:00 do 15:00. Servis sluchadel provádí odborný pracovník – fonetik – a to v záruční době. Výrobní programy jsou GN ReSound a Audionika. Další měření a pozáruční servis, jako je poradenství, diagnostické vyšetření, opravy, čištění sluchadel atd., je podle dohody se zákazníkem.
Kurz znakového jazyka
V 90. letech se konalo několik ročníků kurzů znakového jazyka pro veřejnost a lektory byli slyšící – děti neslyšících rodičů. Po tříleté přestávce se od školního roků 2001 – 2002 konal první kurz znakového jazyka za účasti neslyšících lektorek. Od roku 2003 jsme otevřeli kurz ZJ i ve Valašském Meziříčí, jelikož bylo dost zájemců z této oblasti. Na žádost ředitele školy pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí děláme kurz u nich, pro jejich učitele a vychovatele. Od loňského roku skončil kurz ve Valašském Meziříčí pro veřejnost (není lektor), zato vznikl ve Frýdku – Místku. V současné době se kurzu zúčastní kolem 90 zájemců. Kurzy ZJ se vedou v 5 modulech, takže zájemci se mohou zdokonalovat až 5 let.
Grant ESF (75%) a MPSV (25%)
Od září 2006 do února 2008 čerpala naše organizace celkem 650 000 Kč z grantu EU, který dostala od NROS, na základě své žádosti o grant. Cílem tohoto grantu bylo toto:
1) školení pro neslyšící – o tom, jak se chovat na veřejnosti, jak postupovat při žádosti o práci, komunikace apod.
2) školení pro veřejnost – školení bylo určeno především pracovníkům na úřadech přicházejícím do styku s neslyšícími, pro zaměstnavatele apod. Byli především seznámení s tím, jak komunikovat s neslyšícími
3) kurzy PC gramotnosti pro neslyšící – s lektorkou, která sama neslyší a kurz vedla ve znakovém jazyce
4) školení pro vedoucí pracovníky ČUN Ostrava – grafické PC program Adobe Fotoshop a Corel Draw
Volnočasové aktivity
Jsou u nás velmi bohaté. Jedná se především o besedy, které se konají skoro 1× měsíčně. Nejoblíbenější jsou besedy na lékařské téma, dále to jsou besedy s psychology, policií, pracovníky pojišťoven a financí apod. Také máme u nás různé kluby. Nejdéle pracuje klub turistů – organizují své akce aspoň 1× měsíčně. Dříve oblíbené kuželky nyní nahradil bowling a šipky karetní hra JOKER. Karty se dříve hodně hrály ve spolupráci s polskými kluby, a to dle jejich pravidel. Nyní se hraje především po celé Moravě a dle našich pravidel. Tenis se hrává především na pobytech. Velmi nepravidelně se scházejí ženy v rámci svého klubu. Nyní je hodně oblíbený internet. Díky kurzům PC gramotnosti se hodně neslyšících naučilo s počítačem zacházet a při návštěvě našeho centra často zasedají i k počítači.
Název: | Česká unie neslyšících, oblastní organizace Ostrava | Založena: | 8. února 1991 |
---|---|
Adresa: | Vítkovická 11, 702 00 Ostrava 2 |
E-mail: | cun@cun-ostrava.org a pujcovna@cun-ostrava.org |
www stránky: | www.cun-ostrava.org |
Telefon/fax: | 596 115 680, 595 627 239 (půjčovna kompenzačních pomůcek) |
Poskytované služby: | tlumočení do/ze znakového jazyka; poradenská, vzdělávací, rehabilitační a sociální činnost; pomoc při vyřizování na úřadech; besedy; volnočasové aktivity; půjčování kompenzačních pomůcek |
Vzdělávací kurzy: | kurz znakového jazyka, kurz počítačové gramotnosti |
Další činnost: | psychorehabilitační a víkendové pobyty, zájezdy, turistika a rekreační sport |
Dosavadní úspěchy: | kurzy znakového jazyka pro slyšící; zřízení půjčovny kompenzačních pomůcek Grant ESF a M PSV: od září 2006 do února 2008 |
Dotace poskytují: | MPSV, MZ, MK, Moravskoslezský kraj, Statutární město Ostrava, Statutární město Havířov, SMO – ÚMOb Moravská Ostrava a Přívoz |