Jitka Rérychová
Poradna poskytuje registrované sociální služby v rámci základního a odborného sociálního poradenství dle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách. Služby jsou zaměřeny na oblast sluchového postižení a jsou poskytovány rodičům dětí i dospělým osobám se sluchovým handicapem, ale také školám, studentům a dalším zájemcům z celé ČR. Standardní služby – sociální poradenství – jsou poskytovány zdarma, nadstandardní služby jsou hrazeny (ceník je k dispozici v poradně).
Mezi služby sociálního poradenství (služby zdarma) náleží:- pomoc při zprostředkování kontaktu se společenským prostředím (mj. poskytování kontaktu na právnické, psychologické služby, organizace neslyšících),
- poskytování poradenství ohledně vzdělávání a z oblasti sociálního systému (školy pro děti se sluchovým postižením, dávky státní sociální podpory, sociální péče, sociálních služeb, důchodového a nemocenského pojištění, pomoc v hmotné nouzi, příspěvky na kompenzační pomůcky aj.),
- pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí (pomoc při vyřizování a zprostředkování telefonátů, vyplňování formulářů, vysvětlování a sepisování úřední korespondence aj.).
Zuzana Silovská
Komunikace je přizpůsobena individuálně komunikační preferenci klienta (český znakový jazyk, znakovaná čeština, psaná forma či zřetelná artikulace v češtině).
Tým sociální poradny v současné době tvoří tři odborně vzdělané sociální pracovnice: Jitka Rérychová, DiS., Zuzana Silovská, DiS. (absolventky vyšší odborné školy sociálně-právní) a Mgr. Štěpána Sirůčková (absolventka oboru speciální pedagogika na univerzitě), která je zároveň vedoucí soc. poradny.
Sociální poradna spolupracuje (a je otevřena jakékoliv nové spolupráci) s mnoha institucemi, s úřady i s firmami nabízejícími kompenzační pomůcky. Přímo v kanceláři je zřízeno předváděcí centrum firmy Kompone, s. r. o. a je zde možné kompenzační pomůcky přímo zakoupit či objednat. Přijímáme také studenty na krátkodobou či dlouhodobou praxi. Poradna vyvíjí také publikační činnost – jednou za dva roky je vydáván a aktualizován všeobecně žádaný Adresář služeb nejen pro neslyšící (dříve Adresář služeb pro sluchově postižené). Nové vydání Adresáře se připravovalo během celého roku 2007 a z technických důvodů se posunulo až na konec roku. Prodej bude zahájen koncem ledna 2008 (objednávky můžete zasílat již nyní) a na zájemce čeká nový design Adresáře i mnoho nových kontaktů.
Štěpána Sirůčková
Kontakt
Sociální poradna pro osoby se sluchovým postižením a jejich blízké při Federaci rodičů a přátel sluchově postižených, o. s.Adresa: Hábova 1571/22, 155 00 Praha 5-Stodůlky
Telefon: 235 517 313, 235 517 691
Fax: 235 517 808
Mobil/SMS: 774 405 894
E-mail: soc.poradna@frpsp.cz nebo soc.poradna.frpsp@gmail.com
Internet: http://www.frpsp.cz
Soc. pracovnice: Jitka Rérychová, DiS., Zuzana Silovská, DiS., Mgr. Štěpána Sirůčková (vedoucí soc. poradny)
Otevírací doba: Po–Pá 8.00–16.00, St 8.00 až 18.00
(červenec–srpen: otevírací doba ve St zkrácena na 8.00–16.00)
Osobní návštěvu poradny je nutné předem domluvit!
Zodpovězení dotazu: Zrušení příspěvku na baterie
Dostávala jsem každý měsíc 200 Kč příspěvek na baterie do sluchadel. Začátkem ledna mi přišel dopis od mého obvodního úřadu. Informovali mě, že se změnily podmínky a příspěvek 200 Kč mi byl zrušen. Jak to vlastně je? Proč je příspěvek na baterie zrušen? Je zrušen všem neslyšícím nebo jen někomu? Můžu něco udělat pro to, abych ty peníze dostávala i nadále? Baterie do sluchadel jsou drahé a já za to nemůžu, že je potřebuji. Tak proč bych je měla platit sama z vlastní kapsy?
Milá čtenářko Unie, vyplácení nenárokového příspěvku na baterie (tj. příspěvku na zvýšené životní náklady) umožňovala vyhláška č. 182/1991 Sb., § 42. V rámci sociálních reforem byl příspěvek prakticky od 1. 1. 2008 zrušen zákonem č. 261/2007 Sb. o stabilizaci veřejných rozpočtů, a to všem příjemcům příspěvku, tedy i lidem s jiným zdravotním postižením, kteří tento příspěvek pobírali.
Cituji přímo ze zákona: „ČÁST TŘICÁTÁ SEDMÁPříspěvek na zvýšené životní náklady Čl. LXI
Příspěvek na zvýšené životní náklady poskytovaný podle § 42 vyhlášky č. 182/1991
Sb., kterou se provádí zákon o sociálním zabezpečení a zákon České národní rady o působnosti orgánů České republiky v sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, náleží naposledy za měsíc prosinec 2007.“
Proč se příspěvek přestal vyplácet, opravdu pouze tušíme. Odkáži vás na internetové stránky InternetPoradny (www.InternetPoradna.cz), kde se v sekci Sluchové postižení objevil podobný dotaz (dotaz z 3. 12. 2007 od tazatelky „jaja“). Paní Mgr. Jaroslava Kopalová z Krajského úřadu Jihočeského kraje zde zrušení příspěvku vysvětlila takto: „(…)Toto opatření vláda odůvodňuje tím, že šlo o dávku nepříliš efektivně vynaloženou, která většinou nekryla skutečné zvýšení nákladů. Na druhou stranu byla poměrně snadno dosažitelná pro širo okruh osob. Toto opatření bylo nesystémové a bývalo často zneužíváno. Z tohoto důvodu nebude tento příspěvek od Nového roku již vyplácen.“(Zdroj: http://www.iporadna.cz/ sluch/dotaz.php?question[questid]=14404) Stručně řečeno, dle tohoto zdůvodnění vlády údajně šlo o nesystémový příspěvek, který byl často zneužíván. Zda skutečně docházelo ke zneužívání či nedocházelo, nemohu posoudit. Domnívám se ovšem, že jakmile byl tento příspěvek jednou zrušen, není reálné, že by bylo obnoveno jeho vyplácení. Chápu Vaše rozhořčení, výdaje na baterie do sluchadel pro Vás nejsou nízké, ale bohužel od ledna 2008 je budete muset hradit ze svého.