Divadelní soubor DIKO vznikl v roce 2002 na kroužku pantomimy a pohybového divadla a stal se prvním amatérským souborem neslyšících žáků při střední odborné škole pro sluchově postižené žáky v Koceľově ulici v Bratislavě.
V souboru DIKO jsem zúročil své vědomosti a zkušenosti z předcházejícího působení coby herce pantomimy u profesora Milana Sládka v divadle Aréna a dále jsem je rozvinul při práci s členy souboru, nadějnými a talentovanými žáky s poruchami sluchu. Zkratka souboru DIKO – vznikla ze dvou slov: DIvadlo KOceľova.
Logo pro DIKO vytvořil v roce 2008 náš bývalý žák Zoltán Király. Soubor DIKO hraje od svého vzniku pro děti – neslyšící i slyšící, handicapované i bez postižení, ve škole i v celé republice. Zúčastňuje se koncertů, akcí, festivalů, soutěží, školních oslav či výročí apod.
DIKO čerpá inspiraci z vlastních nápadů, ale i z literárních předloh nebo ze světa filmu a divadla. Z toho vyplývá fakt, že naše práce je tvůrčím procesem od samého začátku až k premiéře. Soubor neustále obměňuje členy – odcházejí absolventi a přicházejí nováčci. Počet členů souboru se pohybuje mezi 8 až 10. Kontakt s divadlem dává neslyšícím možnost dotknout se ho a pochopit ho. Možno říci, že hraní na jevišti má i terapeutický účinek, prostřednictvím kterého se snadněji rozvíjí jejich talent, osobnost i intelekt.
Soubor DIKO získal mnohá ocenění na různých festivalech pro neslyšící i pro slyšící. Čtyřikrát vyhráli v kategorii středních škol pro SP na festivalech zájmově-umělecké činnosti neslyšících dětí a mládeže v divadle Aréna v BA (2008, 2009, 2010 a 2012), dvakrát získali druhé místo mezi slyšícími v kategorii dvojic a jednou za herecký výkon v Celostátní soutěžní přehlídce pantomimy a pohybových divadel PAN v Liptovském Mikuláši (2004, 2005 a 2010), dále hlavní cenu v kategorii dvojic na Mezinárodním festivalu pantomimy neslyšících v Brně (2005), dvakrát 2. místo za scénickou miniaturu mezi slyšícími a Cenu dětské kritiky Fórum Agora na soutěžní přehlídce Divadlo a děti v Rimavské Sobotě (2005 a 2009), za systematickou umělecko-pedagogickou práci na festivale PAN v Liptovském Mikuláši (2010) a mnoho dalších…
Repertoár souboru: 1.Spomienka na Charlieho (pantomimická groteska), 2. Dvaja zubatí a dáma (pantomima), 3. Námesačník (pantomima), 4. Pán Fazuľa (pantomimické imitování), 5. Zázračný kufor (pantomimická klauniáda), 6. Znamenie lampy (pantomima), 7. Barón Prášil (pantomima), 8. Sen (umělecký znakové jazyk), 9. O kýchajúcej puške (pantomima s prvky znakového jazyka), 10. Nečakaná návšteva (pantomimická klauniáda), 11. Atletika života (humorná pantomima), 12. TRIPTYCH O LÁSKE – etuda Láska cez počítač (pantomima), etuda Láska vo víre rapu (hip-hop) a etuda Láska na koncerte (pantomima), 13. Anjel (umelecký znakový jazyk), 14. Divokosť v srdci (muzikál ve znakovém jazyce), 15. Príbeh z Koceľovej ulice… (pantomima s prvky totální komunikace), 16. Cheerleaders (dramaticko-sportovní tanec), 17. Vyrobený pre mňa (tanec a zpěv ve ZJ), 18. Kovbojské pytačky (pantomima), 19. ABC (taneční kreace s prvky prstové abecedy), 20. Láska a zúfalstvo (pohybové divadlo s prvky hip-hopu), 21. Koniec agentov D.E.A.F. (pantomima), 22. HOP a je tu hip-hop (hip-hop), 23. Sabínka, povolania a blázni (pantomimická feérie), 24. Latino Girls (společenský tanec), 25. Fontána lásky (umělecký znakový jazyk), 26. Štyri sestry (pohybové divadlo), 27. Lambada (společenský tanec), 28. Otvorím ťa dokorán (umělecký znakový jazyk), 29. Čarovný kufor (pantomimická klauniáda).
Mgr. Jozef Rigo, vedoucí divadelního kroužku, SOŠ, gymnázium a ŠI pro sluchově postižené žáky, Koceľova 26, Bratislava, foto: archiv autora