Již jubilejní dvacáté výročí čeká konferenci INSPO v roce 2020. Jedná se o pravidelnou každoroční konferenci, která je zaměřena na informační a komunikační technologie pro lidi se zdravotním postižením.
O čem jsou konference INSPO?
Na konferencích INSPO se mohou lidé informovat o nejnovějších pomůckách, aplikacích a službách, které usnadňují život osobám s různým zdravotním postižením. V průběhu posledních dvaceti let je znát pokrok technologií – na začátku tisíciletí jsme si ani nedovedli představit, jaké technologie budeme v současnosti používat.
Vývoj technologií
Na začátku 21. století bylo pro lidi s vážným pohybovým omezením téměř nemožné pracovat s počítačem. V průběhu let byly na INSPO představeny novinky v podobě zařízení pro ovládání počítače očima (I4Control od vývojářů z ČVUT) nebo pomocí hlasu (MyVoice od pracovníků Technické univerzity Liberec). Postupně přibývaly další možnosti – ovládání počítače pomocí úst nebo pohybem hlavy. V posledních letech jsou věda a technika zaměřeny na využití neurotechnologií, 3D tisku, nanotechnologií či umělé inteligence. V roce 2020 přibude navíc virtuální realita.
INSPO 2020
V roce 2020 se bude konference INSPO konat 28. března v Kongresovém centru Praha. Návštěvníci se zde budou moci seznámit s asistenčním systémem pro lidi, kterým hlava funguje dobře, ale jsou odkázáni na pomoc okolí kvůli neschopnosti pohybu a mluvení (mezinárodní projekt, na kterém se podílí i Západočeská univerzita v Plzni). Lidé s tímto postižením mohou komunikovat s počítačem přímo pomocí vlastní mozkové aktivity (systém v mozku nalezne určité vlny pro požadovanou akci) a v rámci takzvané chytré domácnosti může například otevřít okno. Velký zájem bude jistě i o bionickou ruku (společnost Ottobock).
Jaké technologie budou pro osoby se sluchovým postižením?
Lidé se sluchovým postižením se mohou těšit na aplikaci Beey (společnost Newton Technology), která umožní automatické vytváření titulků a jejich propojení s videem ve webovém prohlížeči. Aplikaci Signslate (za přispění nadace Vodafone) mohou ocenit neslyšící, kteří komunikují znakovým jazykem a potřebují si například vyřídit něco na úřadě nebo zajít k doktorovi – díky této aplikaci může proběhnout přímo v mobilu online tlumočení do znakového jazyka.
Cena ČSOB Internet a můj handicap
V březnu proběhne na INSPO 2020 také vyhlášení výsledků soutěže “Internet a můj handicap”. Její pravidla se po 15 ročnících nyní mění. Dosud se hodnotily pouze literární práce. Nyní se bude hodnotit ne jednorázová aktivita, ale soustavnější aktivita autorů se zdravotním postižením, kteří upozorňují na specifika života s handicapem. Půjde o aktivitu v podobě využívání blogů, vlogů, videí, případně i internetové komunikace (Facebook, Instagram). Podrobnější informace o soutěži jsou na www.inspo.cz/cena-csob.
V minulých soutěžích se úspěšně umístily i dvě osoby se sluchovým postižením: v roce 2019 zvítězil ohluchlý Ladislav Kratochvíl, v roce 2018 získal 1. místo Alexandr Zvonek, a stejně se umístil i v roce 2016 (stal se tak historicky prvním autorem, který v soutěži zvítězil dvakrát).