Občanské sdružení LORM–Společnost pro hluchoslepé vydává v těchto dnech výukový CD-ROM taktilního znakového jazyka pro hluchoslepé. Jedná se o dotykovou variantu českého znakového jazyka, která je přizpůsobena komunikačním možnostem hluchoslepých osob. Taktilní znakový jazyk je založen na vzájemném kontaktu jedné nebo obou rukou komunikujících, tzv. znakování „ruku v ruce“.
Touto formou komunikace se dorozumívají především ti hluchoslepí, kteří si jako první osvojili znakový jazyk a pak, v důsledku zhoršujícího se zrakového vnímání, byli nuceni přejít k jeho dotekové podobě.
Zatímco ve světě je taktilní znakový jazyk mezi hluchoslepými běžně používán, u nás jsou s ním hluchoslepí seznamováni až v rámci projektu, na kterém spolupracuje sdružení LORM s odborníky z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Pedagogické fakulty Masarykovy Univerzity v Brně. Autoři CD-ROMu při výběru znaků vycházeli z potřeb a požadavků hluchoslepých, proto některé oblasti slovní a znakové zásoby v 1. díle převažují. Vyváženost znakové zásoby by měl zajistit připravovaný 2. díl výukového CD-ROMu. Srozumitelnost jednotlivých znaků byla ověřována na výukových pobytech, kde volbu konkrétních znaků a nejvhodnější způsob jejich artikulace posuzovali nejen hluchoslepí, kteří již taktilní znakový jazyk při dorozumívání používají, ale také ti, kteří s výukou teprve začínají. Všichni se shodli na tom, že pro vzájemné porozumění je nezbytné, aby znaky byly používány jednotně, neboÅ¥ i malá změna při provádění znaků může velmi znesnadnit jejich pochopení.
Výukový CD-ROM je určen jako metodická pomůcka pro lektory znakového jazyka, ale také slouží samotným hluchoslepým osobám k prohlubování znalostí, které si již osvojili na kurzech taktilního znakového jazyka pořádaných sdružením LORM. Proto byl CD-ROM připraven tak, aby byl dobře uživatelsky přístupný pro hluchoslepé se zbytky zraku. Uživatel si například může zvolit velikost písma i barvu pozadí nebo upravit rychlost předvádění znaků. Jednotlivé znaky jsou zde ukázány v běžném provedení, taktilním provedení a v detailu a navíc jsou řazeny tematicky i abecedně. Formou testů si lze ihned vyzkoušet získané vědomosti.
A co dál? Pokud CD-ROM s taktilním znakovým jazykem přispěje k tomu, aby si porozuměli hluchoslepí od Aše až po Český Těšín, tak stojí za to počáteční nesnáze při výuce překonat a taktilní znakový jazyk se naučit. „Naším přáním je, aby výukový CD-ROM pomohl hluchoslepým snadněji zvládnout základy taktilního znakového jazyka tak, aby mohli používat jednotný způsob komunikace bez ohledu na typ nebo stupeň sluchového a zrakového postižení,“ hodnotí přínos CD–ROMu jeden z jeho autorů Mgr. Jiří Langer, Ph.D.
Hluchoslepí obdrží CD-ROM zdarma. Ostatní zájemci si mohou výukový CD-ROM objednat za 150 Kč v Poradenském centru LORM Praha, Zborovská 62, 150 00 Praha 5, tel/fax: 257 325 478, e-mail:
info@lorm.cz. K objednání bude možné v nejbližších dnech také využít webového formuláře na bezbariérových stránkách www.lorm.cz.
CD-ROM mohl vyjít díky finanční podpoře z Fondu Transgas Nadace Charty 77 a sbírce „Červenobílé dny.“
Jitka Hlaváčová Bc