Zlín - Komunikaci neslyšících občanů s úředníky, zdravotníky a zástupci jiných institucí zprostředkuje v některých moravských městech webová kamera. Zkušební provoz takzvané on-line linky znakového překladu začne od srpna fungovat ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, Brně a Ostravě.
ČTK to dnes sdělil mluvčí valašskomeziříčské radnice Josef Beneš. Neslyšící klient se posadí před kameru a ve znakové řeči sdělí svůj požadavek. Obraz doputuje prostřednictvím internetu k tlumočníkovi v Ostravě, který zprostředkuje komunikaci mezi oběma stranami.
"Použití webové kamery představuje organizačně, technicky i finančně jednodušší řešení, než kdyby se úředníci a zdravotníci měli učit znakovou řeč," tvrdí spoluautor projektu a ředitel meziříčských Speciálních škol pro neslyšící Petr Šulák. Valašskomeziříčský starosta Jiří Kubeša (ODS) se domnívá, že díky novému způsobu komunikace s neslyšícími se zlepší především dostupnost úřadu a v konečném důsledku i kvalita života neslyšících občanů.
Ve Valašském Meziříčí žije početná skupina lidí s tímto zdravotním postižením. Jednání s nimi bývá dosti složité. Je nutné přizvat k němu tlumočníka, který nemusí být právě k dispozici. "Většina neslyšících proto na úřad vůbec nejde. Často tak riskují uplynutí různých lhůt a z něj vyplývající sankce," připomněl ředitel školy. Radnice kamery nainstaluje v podatelně v Soudní a Zašovské ulici. "Bude-li třeba, zapojíme do této služby i další odbory," upřesnil tajemník úřadu Josef Matocha. Kromě města se do projektu zapojila i zdejší nemocnice.
Zkušební provoz on-line linky znakového překladu potrvá do konce ledna příštího roku. "Pokud se osvědčí, mohla by se za minimálních nákladů rozšířit i do dalších měst a obcí," uvedl Šulák. Valašské Meziříčí jde v tomto ohledu příkladem. Před dvěma a půl lety radnice zřídila tísňovou telefonní linku městské policie, na které neslyšící mohou přivolat pomoc prostřednictvím textové zprávy odeslané z mobilního telefonu. Projekt je součástí programu s názvem Pro plný život. Kromě meziříčské školy pro neslyšící se na něm podílejí například úřady práce ve Vsetíně a Ostravě, Ostravská univerzita a Česká unie neslyšících.
Michaela Bradová mkv, ČTK