Od června příštího roku bude maďarský znakový jazyk uznaný jako oficiální jazyk. Rozhodl o tom v pondělí maďarský parlament. Pro maďarskou tiskovou agenturu MTI uvedl tajemník Celostátní rady pro záležitosti postižených Péter Horváth, že zákon, který poslanci jednohlasně přijali uznává maďarský znakový jazyk jako nezávislý a přirozený jazyk. Maďaři jsou tak v EU po Finech druzí, kteří znakový jazyk postavili na stejnou úroveň jako menšinové jazyky. Podle právě přijatého zákona je společenství neslyšících jazykovou menšinou.
Tím se Maďarsko vydalo cestou, na konci které budou neslyšící patřit ne mezi postižené, ale mezi jazykové menšiny, uvedl Horváth.
V současnosti je možné od sedmého ročníku základní školy si zvolit předmět znakový jazyk. Ve smyslu nového zákona od 1. září 2017 bude znakový jazyk povinným předmětem v mateřských školkách i školách pro sluchově postižené děti. Od roku 2011 se bude neslyšící moct rozhodnout zda chce komunikovat na úřadě prostřednictvím tlumočníka, nebo písemně. Pokud se rozhodne pro tlumočníka, bude jej muset úřad zařídit.
Celostátní televize budou muset od poloviny příštího roku vysílat oznámení veřejného rázu, zpravodajské relace a další dvě hodiny pořadů s titulky nebo tlumočené do znakového jazyka. Rozsah takových programů se má postupně zvyšovat.