(play.cz) Za pár dní se v Torontu uskuteční historicky první koncert pro neslyšící. Událost je plánována na 5. března a mezi kapelami, které na ní vystoupí, jsou Fox Jaws, Hollywood Swank, The Dufraines aj.
Iniciátorem koncertu jsou Středisko vědeckých technologií a vědy o hudbě, výzkumu publika a Technologická laboratoř při univerzitě Ryerson. Projekt s názvem Alternative Sensory Information Displays (ASID), který univerzita odstartovala před dvěma roky, rozpracoval prostředek, kterým bude testovaná schopnost neslyšících vnímat hudbu, konkrétně rockovou hudbu.
Speciální židle, pojmenována Emoti-Chair, se zabudovaným počítačem má v reálném čase analyzovat zvukové frekvence a převádět je na mechanické reakce - pohyby, vibrace a silné vzdušné proudy nasměrované na tvář sedícího na židli, tedy učinit z hudby fyzický prožitek. Navíc, kromě toho, že neslyšící budou mít před sebou živě hrající kapelu, budou na ně působit také různé ilustrace, vizualizace apod.
Se samotným nápadem na Emoti-Chair přišla Dr. Deb Fels, ředitelka Střediska vědeckých technologií a vědy, která židli rozpracovala spolu se svým kolegou Grahamem Smithem. Postupně se k nim pak přidali také další vědci a studenti. „Testujeme hypotézu, že se citové aspekty hudby dají ,přeložit´ do jiných smyslových modalit,“ vysvětlil před časem myšlenku celého projektu Dr. Russo, odborný asistent v oboru psychologie na univerzitě Ryerson. A jeden z prvních lidí, na které byl objev vyzkoušen, zatím předpoklady potvrdil. Je to Ellen Hibbard, už od dětství fanynka Madonny, která dosud neměla šanci pocítit rytmus její hudby, ale vždy milovala její videoklipy, četla texty písní z jejích rtů a vnímala emoce v její tváři. Avšak až nyní poprvé dokázala pochopit, proč vlastně hudba lidi tak dojímá. „Poprvé když jsem vyzkoušela stávající verzi židle, byla jsem očarována množstvím informací, které jsem najednou mohla získat o hudbě z vibrací. Cítila jsem, jak do mě skrze kůži jako brnění pronikají napětí nebo úzkost. Cítila jsem něhu a bezpečí – jako tlukot srdce,“ popsala Ellen své pocity. „Poprvé v životě jsem cítila smutek nebo štěstí jen proto, že je vyvolávaly hudební vibrace na mé kůži. Nikdy dřív jsem tyto pocity jako reakci na hudbu nepoznala".
Jak lidé, pro které je tento experiment určen, rockovou hudbu skutečně pocítí, bude jasné až po koncertě, který se uskuteční v malém klubu v kanadském městě Toronto. Pak teprve se vědci pustí do dalšího vylepšování svého objevu. „V této chvíli se jedná jen o rané prototypy židlí. K potvrzení teorie bude třeba výsledky patřičně vyhodnotit. Teprve pak se můžeme pustit do proměn design, potřebných k tomu, aby se židle daly komercializovat – musíme je zpevnit, udělat je bezpečnější, snadné a levné pro masovou výrobu,” vysvětlila Dr. Fels. Jeden z prototypů je už teď i ve své zatím nedokonalé podobě vystaven v Ontario Science Centre, kde od 15. ledna probíhá výstava pod názvem On Thin Ice: Youth Respond to International Polar Year.