Prezident Václav Klaus dnes podepsal novelu „zákona o znakové řeči“, která nese nový název „zákon o komunikačních systémech neslyšících a hluchoslepých osob“. Zákon dává všem neslyšícím, ohluchlým a hluchoslepým osobám právo svobodně si zvolit některý z komunikačních systémů.
Poslanci schválili i to, aby se do budoucna už nepoužívalo označení "znaková řeč", ale český znakový jazyk. Podle nich byl tento termín už zastaralý.
Vedle českého znakového jazyka je v novele vyjmenováno několik komunikačních systémů založených na češtině, a to jak pro neslyšící, tak i pro hluchoslepé osoby. Jednou z novinek v tomto zákoně je přepis mluvené řeči v reálném čase, který uvítají lidé preferující češtinu. ´
Při podpisu zákona byli přítomni i dva zástupci organizací neslyšících a hluchoslepých, paní Ota Pačesová a pan Martin Novák. Pan prezident si s oběma popovídal o tom, jak zákon neslyšícím a hluchoslepým lidem pomůže.
„Setkání s panem prezidentem trvalo asi patnáct minut a bylo velmi příjemné,“ uvedl předseda České unie neslyšících, oblastní organizace Praha Martin Novák . „Pan prezident se ptal na cíle zákona a v čem zákon přínáší novinky. Zákon vznikal podle připomínek mnoha organizací pro neslyšící a hluchoslepé a byl vypracován v široké shodě všech zainteresovaných stran. Největší zásluhu na něm má paní magistra Věra Strnadová a další, kteří s ní spolupracovali. Cílem bylo odstranit pojem znaková řeč, který byl matoucí, a znakovanou češtinu přiřadit k systémům vycházejícím z českého jazyka a dát zvlášť český znakový jazyk. Zákon přináší i novinky jako je přepis v mluvené řeči do psané podoby v reálném čase a další komunikační systémy pro hluchoslepé. Nejdůležitější je především to, že si klient bude moci vybrat z široké škály ten komunikační systém, který preferuje.“
Zákon vyjde v nejbližší době ve Sbírce zákonu a tím dnem také vstoupí v platnost.