Znáte projekty Tiché vzdělávání a Tiché vzdělávání – Soubor e-learningových učebních materiálů (nejen) pro neslyšící? Co to jsou vlastně tyto projekty? Na začátku byl mezinárodní projekt „Internet jako potenciální zdroj nových pracovních příležitostí pro neslyšící“ z let 2000-2003, který byl velice úspěšný a byl realizován Evropskou unií v rámci programu Leonardo da Vinci.
Projekt Tiché vzdělávání vychází právě z tohoto projektu a chce navázat na jeho výsledky. Původně byl tento projekt poskytnut zdarma všem školám pro sluchově postižené a zájemcům z občanských sdružení, kteří pracují se zdravotně postiženými a pomáhají jim hledat práci. Jeho řešitelem je Federace rodičů a přátel sluchově postižených (FRPSP).
Projekt obsahuje celkem šest kurzů, které mají pomoci neslyšícím lidem uplatnit se na trhu práce, zejména při vytváření učebnic, elektronických prezentací atd. Neslyšící zájemci mají díky těmto kurzům možnost zlepšit si český jazyk, osvojit si práci s počítačem, s internetem, a naučí se daleko lépe vyhledávat informace, které potřebují.
O čem kurzy jsou? 1. Čeština pro neslyšící, 2. Úvod do počítačů, internetu a informační gramotnosti, 3. Úvod do počítačové typografie (nejen) proneslyšící, 4. Úvod do tvorby webovýchs tránek, 5. Možnosti využití internetu ke komunikaci, ke studiu a zvyšování kvalifikace a při hledání práce, 6. Základní návody, jak využít internet k podnikání.
Zájem o těchto šest kurzů byl veliký, ale bohužel nebylo možno uspokojit všechny zájemce. Proč? Protože výuka pro sluchově postižené musela být tlumočena do znakového jazyka, což zvyšovalo finanční náklady.
Nicméně FRPSP vymyslela řešení – další navazující projekt, který existuje v elektronické podobě. Jmenuje se přesně Tiché vzdělávání – Soubor e-learningových učebních materiálů (nejen) pro neslyšící.
FRPSP dne 28. května uspořádala tiskovou konferenci, na které veřejnosti předvedla tento projekt. Hlavní slovo měl koordinátor tohoto projektu, pan Jaroslav Hrubý, který pak předvedl ukázku z kurzu Úvod do počítačové typografie (nejen) proneslyšící.
Pan Kastner promluvil o výhodách kurzů na internetu. Markéta Othová, Václav Prokeš a Martin Vančát předvedli ukázku
z kurzu Čeština pro neslyšící.
Původní kurzy byly upraveny, převedeny do elektronické podoby a doplněny o kontrolní testy. Díky rozvoji počítačové techniky je možno do elektronických textů vkládat videonahrávky s tlumočením do znakového jazyka.
Neslyšící uživatel má tak možnost učit se kurzy prostřednictvím znakového jazyka – znakovaného na videonahrávce. Výhodou kurzu je to, že neslyšící lidé mohou studovat kurzy u sebe doma na počítači. Nemusejí nikam docházet a sami si určí čas, kdy se chtějí učit.
Tento projekt není zatím hotový, ale ten, kdo má zájem o tyto kurzy, může si je vyzkoušet na webových stránkách. Neslyšící zájemce zajde do FRPSP, tam dostane přihlašovací jméno a heslo a adresu webové stránky, na které jsou kurzy. To vše zadarmo.
Až bude celý projekt hotový, budou všechny kurzy vydány na CD nebo DVD.
Pro neslyšící je to velká příležitost.
ANDREA HUDÁKOVÁ A LENKA HEJLOVÁ