iDnes 7.8.2007 - Studenti Aleš Šturala a Dominika Sedlaczková si dnes se svým projektem pro neslyšící vybojovali postup mezi dvanáct nejlepších týmů ve finále soutěže Imagine Cup 2007. Klání pod záštitou Microsoftu právě probíhá v Koreji. Vítěz získá 25 000 dolarů.
Imagine Cup je klání mladých technologů, programátorů a inovátorů, které každoročně pořádá společnost Microsoft. Češi se do celosvětového finále letos probojovali poprvé.
Dominika Sedlaczková a Aleš Šturala (v růžovém) těsně po oznámení postupu mezi 12 nejlepších
Mezi dvanáct nejlepších v kategorii softwarový návrh postoupili Dominika Sedlaczková a Aleš Šturala (v růžovém) společně s týmy Ruska, Řecka, Ukrajiny a Rakouska.
Tiché knihy...
Aleš Šturala za deset měsíců vyvinul software, který může v budoucnu významně pomoci neslyšícím při vzdělávání. Program nazvaný Silent Books navíc obstál v konkurenci padesáti čtyř jiných softwarových návrhů z celého světa. Před branami semifinále skončily se svými projekty mnohačlenné týmy Francie, Polska, Německa i Spojených arabských emirátů.
Postoupilo favorizované Rakousko s projektem multimediální výukové tabule kombinující výhody obyčejného flipchartu a digitální prezentace dat. Velkým soupeřem pro naše studenty bude i Thajsko, které porotce zaujalo projektem LiveBook pro děti. Tento software dokáže v reálném čase kamerou snímat text knihy a k jednotlivým slovům na vysvětlenou přiřazovat obrázky a další informace.
Více se o jednotlivých projektech dozvíte na stránkách soutěže zde
zde
Silent Books na jedné straně umožňuje jednoduchou tvorbu animovaných znaků znakového jazyka a samotný překlad, na druhé straně slouží neslyšícím jako kniha nebo třeba učební skripta.
Silent Books
Prostředí programu Silent Books. Animovaná postavička znakuje zadaný text (knihu, skripta...). Neslyšící uživatel si může zapnout textové titulky, graficky zvýraznit ruce, zpomalit nebo zrychlit animaci, přeskakovat kapitoly atd.
Lidé, kteří již od narození neslyší, čtou psaný text jen s velkými obtížemi. "Přirozeným způsobem komunikace takto postižených lidí totiž není hlas a písmo, ale znakový jazyk. První jazyk, který se od rodičů naučí, je právě znakový jazyk," říká autor projektu Aleš Šturala.
Neslyšící mají z těchto důvodů velmi znesnadněný přístup nejen ke vzdělání, ale i k zábavě. Nepřekonatelný problém pro ně mohou znamenat i filmové titulky v kině nebo vývěska na úřadě.
Silent Books pro všechny jazyky
V programu Silent Books je možné převést do znakového jazyka jakýkoliv text. Software je navíc univerzální a lze jej použít pro kteroukoliv z více než 120 znakových jazyků na celém světě. Neslyšící si potom jednoduše program spustí, stáhne požadovanou knihu (podobně jako například MP3 soubory) a animovaná postavička mu "odznakuje" klidně i celého Harryho Pottera.
Silent Books pracuje na každém PC pod systémem Windows. Počítá se i s verzí pro Windows Mobile pro přenosná zařízení a mobilní telefony.
Více si o Silent Books můžete přečíst
zde.
Imagine Cup
Celosvětové finále soutěže probíhá v jihokorejském hlavním městě Soulu. Téma letošního ročníku "Představte si svět, ve kterém technologie umožňují lepší vzdělání všem" zaujalo více než sto tisíc studentů po celém světě. Do finále v Soulu se jich probojovalo pouze 344 a Česká republika má v ohni hned dvě želízka. Studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, Lukáš Perůtka a Imrich Živčák, bojují v kategorii Hoshimi (programátorská bitva) a Aleš Šturala s Dominikou Sedlaczkovou z Vysokého učení technického v Brně soupeří s dalšími 53 týmy v kategorii Softwarový návrh s projektem SilentBooks, který umožňuje překládat text do znakového jazyka.