(ČT 6.6.2007) Skupina českých neslyšících dostala v Bruselu cenu za pantomimu. Vtipnou formou upozornili na potíže, které je potkávají v každodenním životě. Představení nastudovali Češi společně s neslyšícími z Velké Británie.
Detaily má Jiří Potužník:
Čeští neslyšící ve své pantomimě ukazují, jak nelehký může být jejich každodenní život. Například v tramvaji, kde je jen zvukové hlášení. Když za ni měli převzít cenu Evropské komise, ukázalo se, že mají pravdu. Málem se na ně zapomnělo a oni se nemohli ozvat.
Martin Novák: Právě to divadlo je velmi legrační, velmi veselé. Část lidí totiž musela dělat protiklady, musela dělat naschvály a v druhé části se museli snažit hledat to řešení.
Neslyšící Češi spolupracovali s neslyšícími Brity a mapovali tak rozdíly ve znakovém jazyce obou zemí.
Lenka Richterová: Například R, oni mají místo českého, tento znak pro R.
Evropská komise ocenila také například hudební mix lotyšské balady a tureckého rapu a hodlá v soutěži pokračovat.
Odile Quintin generální ředitelka EK pro mládež: Máme v Evropské Unii 880 miliónů Eur na sedm let a chceme se zaměřit na víc problémů lidí handicapovaných, nezaměstnaných, imigrantů a dalších.
Nejpalčivějším problémem mladých lidí je nedostatek vzdělání a nezaměstnanost.
Ján Figel, komisař EK pro vzdělání, kulturu a mládež: Nezaměstnanost mladých lidí ve věku 19 – 25 let dosahuje téměř 17% . To je dvojnásobek oproti celkovému průměru nezaměstnanosti.
Podle Jána Fígela jsou jednou z příčin chyby ve vzdělávání. Vloni z různých důvodů opustilo předčasně školy na 6 miliónů Evropanů.
V zemích Evropské Unie žije 75miliónů lidí ve věku od 15ti do 30ti let. Plná třetina z nich se necítí do společnosti stoprocentně integrována.
Jiří František Potužník, ČT, Brusel 6.6.2007
Celou reportហ„Cena za pantomimu“ najdete na
stránkách ČT, Události 6.6 2007
další články o projektu
Projekt mladých neslyšících uspěl v Bruselu (Hospodářské noviny 6.6.2007)
Sraz mládeže po evropsku (Adam.cz, 7.6.2007)