Z pražské komunity neslyšících katolíků se v lednu stala nová farnost. Společenství neslyšících katolíků v Česku čítá asi 30 až 40 lidí, aktivní jsou i v dalších městech, v Praze se jim však dostane stálého duchovního vedení. Slavnostní mši při příležitosti jejího zřízení 8. ledna sloužil v kostele sv. Prokopa ve Stodůlkách biskup Václav Malý, uvedlo pražské arcibiskupství. V Praze se má v květnu konat setkání neslyšících katolíků z celé Evropy.
V Praze byla na podzim povýšena na farnost komunita německy mluvících katolíků. I pro další skupiny cizinců v hlavním městě existují farnosti se stálou duchovní správou, početná je třeba polská, která má kolem 300 členů. Ještě větší je slovenská, i přes blízkost jazyků upřednostňují slovenští věřící bohoslužby ve svém rodném jazyce. Dvě desetiletí se scházeli v kostele sv. Voršily na Národní třídě, od roku 2008 je slovenská farnost při kostele sv. Jindřicha, kam na nedělní slovenské mše přichází až 400 věřících.
Anglicky mluvící katolíci se scházejí v kostele sv. Tomáše na Malé Straně, kromě komunity francouzské, španělské, italské či vietnamské působí v Praze i komunity Albánců, Arménů či Koptů. V rámci pražské diecéze působí přes 40 zahraničních kněží.
Komunita neslyšících katolíků může zapadat mezi skupiny cizojazyčné, neboť používá svůj společný jazyk, znakový. Její počátky sahají do roku 2012, kdy neslyšící katolíci požádali o duchovní vedení polského kněze Stanislawa Góru, který působí v ČR od počátku 90. let.
S prací s neslyšícími má zkušenosti od roku 1996. Má k dispozici dvě pastorační asistentky, z nichž jedna tlumočí do znakové řeči. Kněz, který by ovládal znakový jazyk tak, aby v něm mohl zpovídat, v Česku zatím není. Tlumočník je proto také vázán zpovědním tajemstvím. Informace o pražském společenství jsou na webu
www.neslysicikatolici.cz.