Zažijte svět neslyšících, tak zněl název osvětové konference, kterou v historických sálech pražské Staroměstské radnice uspořádala 23. února společnost Tichý svět u příležitosti Mezinárodního dne mateřského jazyka. Tímto jazykem je pro neslyšící nejčastěji znakový jazyk, proto se také většina přednášejících prezentovala „rukama“ a hlasy jim propůjčovaly tlumočnice.
Ředitelka Tichého světa Marie Horáková (vpravo)
zahajuje konferenci
Na konferenci se přihlásilo šest desítek hostů, většinou pracovníků úřadů práce, škol, ministerstev nebo sociálních odborů krajských úřadů. Účastníci velmi pozorně naslouchali a každý příspěvek odměnili potleskem po způsobu neslyšících – pomocí zdvižených rukou.
Desítka prezentací pomohla návštěvníkům přirozeně nahlédnout do světa neslyšících. Například získali představu o tom, jak vypadá běžný den neslyšící maminky s malými dětmi, jaké pocity prožívají neslyšící obklopeni kolektivem slyšících, poznali příběh české neslyšící dívky, která se stala moderátorkou švédské televize pro neslyšící.
V závěru konference vyjádřila svůj životní postoj studentka Masarykovy univerzity Jana Havlová. Od narození neslyšící dívka pocházející z neslyšící rodiny je přesvědčena o tom, že v životě je třeba kráčet i po nevyšlapaných cestách a tím, že člověk neslyší, by se neměl nechat odradit. Rozhodla se stát právničkou a hájit práva lidí se zdravotním postižením: „Dostuduji práva, umím znakový jazyk i češtinu, tak bych mohla být v tomto směru nápomocna,“ říká studentka práv, která již absolvovala stáž v institucích EU v Bruselu a roční stáž u ombudsmanky. Nyní je v pátém ročníku magisterského studia a píše diplomovou práci na téma diskriminace neslyšících občanů České republiky.
Jana Havlová
Normální den neslyšící popisuje Pavlína Spilková
Konferenční sál s přepisem a tlumočením
Posluchačka
Potlesk
Foto: Václav Holič a Lucie Křesťanová (potlesk a zahájení)