Zápis 7/14 ze zasedání řádných členů ASNEP, které se konalo 1. 10. 2014 od 14:00 hod. Praha 1, SNN Přítomni: M. Čiháková, Mgr. Dědečková, ing. Kašpar, Bc. Pešková, R. Škopková, Mgr. Prokopiusová, Mgr. Vysuček, K. Klofáčová, O. Pačesová, J. Kašparová, M. Březina, J. Paur Omluveni: ing. Novák, M. Krúpová, P. Spilková, K. Spěváková, Bc. Hájková, J. Říhová, D. Kunčarová Host: V. Šimon, Mgr. Kováčová, M. Jindrová, D. Tučková, B. Herzánová, M. Macurová Zasedání vedl: Mgr. Vysuček Zapsala: M. Doležalová Tlumočení: M. Boháčková, Mgr. Curry Přepis: B. Stejskalová
Body k jednání: 14:00 – 14:30 ASNEP – budoucnost - jak by měl vypadat, co od něj očekáváte Tamara Kováčová podotkla, že plánování budoucnosti ASNEP je společná práce. Je nutné strategické plánování, což je proces, který nejde dobře zvládnout za jedno odpoledne. Závěr: Členové se nakonec dohodli, že se setkají ohledně budoucnosti ASNEP, jeho dalšího směřování v sobotu 29. 11. 2014 od 9:00 do 18:00, který by případně vedla M. Macurová. Pokud někdo ze členů nebude moct přijít na termín strategického plánování, vyšle jiného zástupce organizace.
14:30 – 15:15 GONG – šéfredaktorka zodpoví dotazy členů
Šéfredaktorka GONGu prezentovala situaci v GONGu a rozdala členům 4 stránkový přehled o činnosti a fungování časopisu GONG. Podotkla, že vydávání časopisu není jednoduchá věc. T. Kováčová poznamenala, že je třeba zjistit, co si vlastně čtenáři přejí. – například dotazníkovým šetřením. Dotazník by mohl být na papíře i online a analýzy by se neměla nechat na dobrovolnících, jak navrhuje pí Kunešová.. T. Kováčová dále položila otázku, zda je možné dělat pouze jeden časopis pro uživatele, kteří preferují v komunikaci ČZJ a kteří češtinu. Navrhla, že by z tohoto důvodu měly existovat dvě online verze časopisu. Pí Kunešová prohlásila, že není proti vydávání online a tištěné verze časopisu. Tištěná, že pomáhá k oprášení českého jazyka. Problém s online verzí jsou většinou finance. Nikdo na ni nechce příliš přispívat, kdežto tištěná verze dostává dotace a má inzerci a stálý předplatitelský kmen. O. Pačesová upozornila, že ne všichni mohou online verzi číst, protože ne každý vlastní počítač. Pan Paur zmínil historii časopisu, který byl vždy určen oběma skupinám, kdy nejvíce čtenářů bylo mezi nedoslýchavými, kterých je odhadem asi 250.000, oproti neslyšícím, kteří používají znakový jazyk. Časopis míval 15.000 čtenářů. Ještě v roce 1998/1999 měl časopis 4.500 čtenářů, kdežto v roce 2008 už jenom 1.500 čtenářů. Stále se neví přesně, kdo je cílová skupina. P. Paur vyzdvihl fakt, že se časopis zvedl po stránce obsahové i vzhledové, ale zároveň upozornil, že je nutná změna obsahu časopisu a že by se nemělo jednat o magazín. Časopis by měl vycházet jednou za dva měsíce. Souhlasil s diskusním fórem. Pí Kunešová prohlásila, že na 99% souhlasí s těmito názory, ale že online verze potřebuje rovněž peníze. Ohledně změny obsahu by se měla sejít užší skupina odborníků, která by změnu prodiskutovala. Zároveň podotkla, že v roce 2013 nepřispěla finančně do rozpočtu GONGu žádná z členských organizací ASNEP. M. Macurová znovu nabídla k jasnému stanovení cílové skupiny. Je třeba mít celou škálu čtenářstva, zeptat se svých známých. Online verze je určitě potřeba. Finanční podpora by se dala řešit například formou fundraisingu a dále by časopis GONG dal zahrnout do nějaké seminární práce. T. Kováčová navrhla, že změny by neměla prodiskutovávat užší skupina odborníků, ale především uživatelé, např. 2 fokusní skupiny – jedna uživatelů ČZJ a druhá ČJ, za sebe by se přikláněla k existenci online verze. M. Jindrová vyjádřila podporu online verzi, ale zároveň podotkla, že o tištěnou podobu by bylo škoda přijít. M. Macurová nabídla možnost pro některého zaměstnance ASNEP kurzu Jak tvořit PR efektivně a levně. Závěr: Časopis GONG zůstává nadále v papírové podobě a je třeba dále celou situaci řešit. Doufáme, že se povede návrat zpět ke dvouměsíčníku.
15:15 – 15:45 NRZP – problémy se zasíláním připomínek na ASNEP Š. Prokopiusová informovala, že NRZP bude mít nové stanovy, kdy se přidruženým členem může stát jakákoliv právnická osoba, tedy i ASNEP, jen by nemohl hlasovat na zasedáních NRZP. Poukázala na to, že přesto, že je členkou předsednictva NRZP neměla informace, takže možná si členové ASNEP problémy nepředávají. Problém je, že se ASNEP dozvídá o mnoha připomínkách k zákonům, které se ho týkají až na poslední chvíli. P. Vysuček podotkl, že je třeba informace rozesílat všem členům a že by mělo být jejich shrnutí také ve znakovém jazyku. M. Macurová podotkla, že je rovněž třeba jasně vymezit kompetence a role jednotlivých komisí a nastavit systém komunikace. P. Paur podotkl, že je třeba, aby NRZP nekontaktovali komise jednotlivě, ale aby vše šlo přes sekretariát ASNEP, aby NRZP jasně věděla, s kým má jednat. Takto je to nepřehledné. Závěr: P. Vysuček oznámil, že pan Krása má zájem o spolupráci a plánuje sejití zřejmě v době školních podzimních prázdnin. ASNEP se přihlásí do adresáře NRZP.
15:45 – 16:15 Informace o schůzce poskytovatelů tlumočnických služeb Členové vyjádřili nutnost sejití poskytovatelů tlumočnických služeb ohledně fungování těchto služeb v dalších letech. Závěr: Byl stanoven termín v pátek 14. 11. 2014 od 13:00 do 17:00. Kdy role facilitátora se ujme M. Macurová.
16:15 – 16:45 přestávka
16:45 – 16:15 Nová vize zapojení tlumočníků v EKOTN do připomínkování – databáze M. Macurová oznámila, že v rámci EKOTN je situace již vyřešena, ale znovu podotkla, že je třeba jasně si vymezit role komisí a jejich kompetence. Dále oznámila, že by se EKOTN v budoucnu mělo zabývat kromě stížností na tlumočníky i stížnostmi na neslyšící a že celá komise podepsala doklad o mlčenlivosti. EKOTN by se měl více zaměřovat na otázky komunitního tlumočení. Členové by se měl více zapojovat a měli by být i placeni, např. jako zaměstnanci ASNEP na snížený úvazek. Závěr: Komise si jasně stanoví kompetence a rozsah působnosti, aby se nepřekrývaly. Vedení ASNEP bude usilovně hledat prostředky na zaplacení členů komisí.
16:30 – 17:00 Různé
P. Kašpar se zeptal, kdy budou vypracovány projekty na další rok. M. Doležalová informovala, že do 12. 10. 2014 všem členům projekty rozešle ke komentáři a schválení.
K. Pešková informovala o vzdělávání tlumočníků. Nyní Komora jedná na FF a zjišťuje, v jaké fázi je vytvoření tlumočnického studijního programu. Mělo by se jednat o dvouobor - Deaf studies a čeština. Chtěli by jednat ještě intenzivněji a zapojit do jednání i ASNEP. Závěr: Jednání na FF se zúčastní i některý ze členů ASNEP.
R. Škopková podotkla, že v rámci Týdne komunikace poptávali tlumočníky českého znakového jazyka, ale že Centrum tlumočnických služeb jim žádné nesehnalo, pouze rozeslalo oznámení tlumočníkům. B. Herzánová podotkla, že tento typ objednávek bude mírně zpoplatněn a že v brzké budoucnosti ho bude Centrum rovněž nabízet. R. Škopková poukázala na to, že pokud si někdo takto tlumočníka objedná a tlumočník není zajištěn, příště už si ho takto objednávat nebude. M. Macurová podotkla, že je třeba peněz na koordinaci. Závěr: Situaci komerčního objednávání tlumočení je třeba řešit a to komplexně. Zapsala: M. Doležalová Schválil: P. Vysuček