(ČTK) Zlín - Obrazový slovník znakového jazyka pro neslyšící elektrikáře vzniká v těchto dnech ve Speciálních školách pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Jeho smyslem je sjednotit dosud roztříštěnou terminologii, protože v praxi si každá speciální škola v zemi vytvořila vlastní. ČTK to dnes řekl mluvčí valašskomeziříčské radnice Josef Beneš. Slovník bude obsahovat 250 až 300 nejčastěji užívaných hesel z elektrotechniky převedených do znakového jazyka.
Jejich tvorba a následná oponentura trvala přes půl roku. Výsledkem práce bude multimediální nosič, jenž kromě sluchově postižených elektrikářů poslouží také amatérským zájemcům o tento obor a speciálním školám při výuce fyziky. Do distribuce by měl přijít příští měsíc.
V obrazovém slovníku účinkují studenti místní školy pro neslyšící. "Volba nebyla náhodná. Je to jediná škola svého druhu v republice, kde se elektrotechnika vyučuje," uvedl vedoucí manažer projektu Pavel Löffelmann. Ročně na této škole ukončí studium tohoto oboru šest až osm absolventů. Prakticky všichni podle ředitele školy Petra Šuláka naleznou uplatnění na trhu práce, někteří dokonce úspěšně podnikají.
Náklady na přípravu obrazového slovníku znakového jazyka budou hrazeny z Evropského sociálního fondu, přímo z projektu celoživotního vzdělávání Pro plný život. Záměrem valašskomeziříčské školy je vytvořit obdobný slovník také pro zahradníky, kteří na této škole rovněž studují. V minulosti se škola společně s rakouskými odborníky podílela také na tvorbě slovníku znakového jazyka pro zdravotníky.