Krajská knihovna Karlovy Vary vybavila svůj interiér dvěma novými indukčními smyčkami pro uživatele, kteří používají sluchadla.
Krajská knihovna již mnoho let pracuje se zdravotně handicapovaným. Má dokonce speciální oddělení pro tuto část svých čtenářů, kde kromě zvukových knih či kompenzačních pomůcek pro nevidomé, nabízí také knihovní fond pro osoby s jiným zdravotním postižením, pořádají se zde různé speciální kurzy a semináře apod.
V současné době je knihovna zapojena do celostátního projektu Handicap Friendly, jehož cílem je přesně definovat jednotlivé standardy kvality služeb pro osoby s postižením zraku, sluchu, tělesným a mentálním postižením. Tyto standardy jsou již zpracované a nyní skupina odborníků dopracovává metodiky pro práci s uživateli dle jednotlivých zdravotních postižení.
K naplnění standardů Handicap Friendly je potřeba i nejrůznější technické vybavení a to například takové, které ulehčí komunikace neslyšících a nedoslýchavých s obsluhujícím personálem knihovny. Proto v těchto dnech dovybavila Krajská knihovna Karlovy Vary svůj interiér dvěma novými indukčními smyčkami pro uživatele, kteří používají sluchadla. Jednou takovou smyčkou je již vybaven sál knihovny. Další bude umístěna v hale na centrálním pultu a třetí bude k dispozici v půjčovně v 1. patře. Smyčky byly zakoupeny díky finanční podpoře Ministerstva kultury České republiky a Nadačního fondu Charty 77 - Konta Bariéry.
Indukční smyčka Soundshuttle je kompaktní přenosná indukční a komunikační smyčka, která je umístěna mezi lidmi, kteří mezi sebou komunikují. Soundshuttle přijímá přes integrovaný mikrofon zvuky a přemění je na indukční signály. Přepnutím sluchadla do polohy T nebo MT uslyší osoba se sluchadlem tyto signály v blízkosti smyčky cca do vzdálenosti 1,5 m. A právě to jí výrazně usnadní komunikaci s knihovníkem.
Nákup a instalace dvou nových indukčních smyček v knihovně rozšiřuje nynější nabídku určenou právě sluchově postiženým. Tato speciální nabídka obsahuje například fond pro neslyšící (slovníky, komiksy, periodika), dále pak filmy a pohádky s titulky pro neslyšící apod. Již řadu let knihovna také zajišťuje tlumočení do českého znakového jazyka na akcích pro veřejnost tak, aby byly přístupné i neslyšícím.
Za svou práci se zdravotně znevýhodněnými získala Krajská knihovna několik prestižních ocenění. V roce 2009 významné mezinárodní ocenění Jodi Awards za aktivity pro handicapované a dále pak cenu Mosty 2010, kterou udělila Národní rada osob se zdravotním postižením Krajské knihovně Karlovy Vary za veřejné aktivity zpřístupněné neslyšícím a speciální vzdělávací programy v českém znakovém jazyce.
Dvě nové indukční smyčky jsou dalším krokem k naplnění snahy Krajské knihovny Karlovy Vary být stoprocentně bezbariérovou knihovnou.
Další info o fungování smyčky:
[ur]http://cz.general-seven.com/jak-funguje[/url]