Korejský mladík Duck Hee Lee od narození neslyší, přesto hraje tenis a letos se dostal do juniorské soutěže na Australian Open
Jako každý mladý tenista sní o tom, že jednou bude vyhrávat grandslamové tituly a vládnout světovému žebříčku. Čtrnáctiletý Korejec Duck Hee Lee zdánlivě není výjimkou, ovšem on neslyší pokyny trenéra, výroky rozhodčího ani burácení fanoušků v hledišti. Je totiž od narození hluchý.
Příběhy "asijských draků" zaujaly diváky a novináře v Melbourne. Po Wu Ti, který se jako první Číňan v moderní éře tenisu představil v hlavní soutěži na grandslamu, se teď pozornost veřejnosti přenesla na chlapce z korejského Jecheonu.
Duck Hee Lee se také poprvé kvalifikoval na grandslam, v juniorské soutěži v pondělí sice prohrál ve druhém kole, ale tento mladý kluk upoutá především tím, co ho v životě potkalo mimo kurt. I když vlastně Leeho jeho postižení provází i na tenisových dvorcích.
Když čárový rozhodčí vykřikne aut, Korejec nereaguje. Pokračuje ve hře, protože nic neslyší. "Komunikace s rozhodčími na čarách i na umpiru je těžká. Je to těžké, ale nic speciálního," tvrdí Duck Hee Lee. Korejec jen vyžaduje, aby na něj sudí výrazně gestikulovali. Na Australian Open žádný speciální předpis nemají, záleží vždy na konkrétním rozhodčím, jak se s hluchým tenistou dorozumí.
Velkou nevýhodou je pro Leeho, že neslyší ani to, jak se míček odráží od výpletu, což je třeba při returnu hodně důležité. I s tím se dokázal čtrnáctiletý korejský talent vyrovnat a ve svém handicapu přece jen našel minimálně jednu výhodu - na kurtu je kvůli tichému světu, v němž žije, pod menším psychickým náporem. Není sevřený tlakem diváků na tribunách, protože ho nevnímá. "Na kurtu se soustředím na zápas, o to pohodlnější je hrát," říká Duck Hee Lee.
V Melbourne potkal Federera, ale nevyfotil se s ním
Ani v komunikaci s trenérem prý nemá Korejec problém. Lee sice neslyší, ale poslouchá. "Domluva mezi hráči a trenérem v Koreji bývá obvykle docela jednoduchá, protože hráči si myslí, že by měli poslouchat, co se jim řekne," popisuje jeho kouč Park Kyung Hun. "Jen chci, abychom společně hráli, nechci ho jen učit. Ale pokud jsou nějaké problémy, tak mu musím říct, co říct potřebuje. To je priorita," dodává.
Zatím se zdá, že jejich "tichá" spolupráce funguje. Korejský mladík sbírá výhry ve dvouhře a ve čtyřhře na juniorských turnajích a letos se poprvé probojoval do hlavní soutěže juniorů na úvodním grandslamu sezony. "Jsem šťastný, že tu můžu být," prohlásil Duck Hee Lee. "Je to dobrá příležitost ověřit si své schopnosti proti nejlepší hráčům a doufám, že se sem příští rok vrátím."
Korejec by se také rád dostal mezi nejlepších deset juniorských tenistů na světě a samozřejmě si přeje jednou být světovou jedničkou. Tak jako jí dlouho býval Roger Federer. Právě s legendárním Švýcarem se měl Lee možnost kdysi potkat. Když mu bylo osm let, zúčastnil se exhibičního duelu v Koreji mezi Federerem a Rafaelem Nadalem.
Novinářům korejský klučina při vyprávění hrdě ukazuje fotku, kde je s oběma slavnými tenisty na fotce. "Zrovna v neděli jsem potkal Federera, ale on mě nezaregistroval. Byl jsem velmi zklamaný, protože jsem se s ním chtěl znovu vyfotit. Možná někdy příště," doufá hluchý tenista Duck Hee Lee.
Nejspíš o něm ještě uslyšíme...