Ministerstvo školství zasadilo Zlínskému kraji další ránu. Škola pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí, která je jedním z největších zařízení tohoto typu v zemi, dostane méně peněz a bude propouštět. Na konci ledna musí odejít sedm zaměstnanců. A totéž čeká i další speciální organizace v regionu.
"Pokud se bude takto pokračovat dál, tak to povede ke zrušení speciálního školství. Za chvíli nebude mít kdo dělat vychovatelskou práci a učit děti," kritizuje Marcela Volková, která pracuje ve škole pro sluchově postižené v Meziříčí dvacet let.
Udržet provoz a zajistit kvalitní vyučování bude totiž příští rok o dost složitější. Jednomu z největších zařízení tohoto typu v republice zadalo ministerstvo nepříjemný úkol - dostane o 15 % méně peněz a je na něm, jak si s tím poradí.
"Opatření se budou týkat celého provozu. Samozřejmě musí být zajištěn chod organizace a odpovídající výchovná a vzdělávací péče," nastínila Kateřina Savičová z tiskového odboru ministerstva školství.
Tyto děti nejde poslat do běžných škol, varuje vychovatelka.
Ředitel Antonín Liebel se k záležitosti nejdřív vyjadřovat nechtěl, rozhodnutí pak komentoval velmi opatrně. "Týká se to všech, které řídí ministerstvo, bez výjimky. Šetříme na energiích, máme i vlastní vrt na vodu. Propouštíme zatím sedm zaměstnanců. Ti u nás skončí k 31. lednu," uvedl Liebel.
Zaměstnanci mají strach, že tohle je jen začátek a propouštění hned tak neskončí. "Jak to bude pokračovat dál, nikdo neví. Pokud dojde k dalšímu snížení pracovníků, porušíme normy. Máme přesně daný počet, kolik lidí se o děti musí starat," upozornila Volková.
"Opravdu si nedokážu představit, co s těmi dětmi bude. Copak je chtějí integrovat do běžných základních škol? To není možné," míní vychovatelka.
Kolik peněz skutečně škola v Meziříčí dostane, přitom bude jasné až začátkem příštího roku. "Nevíme, s jakým rozpočtem budeme hospodařit, rozhodovat se bude v únoru, možná později," podotkl Liebel, jehož škola letos oslavila 100 let od svého založení. Vzdělání a často i ubytování poskytuje více než dvěma stovkám žáků.
V Bystřici propouští pět lidí, ve Chvalčově končí všichni
Vyjednávání o tom, kdo a kolik peněz bude muset ušetřit, tak budou dál pokračovat. Podobně jsou na tom přitom i další organizace v kraji, některé diagnostické ústavy nebo dětské domovy.
"U nás snížíme počet pracovníků o devět procent. Místo plánovaných patnácti to považuji za úspěch," uvedl ředitel Dětského domova se školou v Bystřici pod Hostýnem Jiří Vodák.
I přesto, že z domova musí odejít pět pracovníků, předpokládají, že péče o děti se změny nedotknou. Jde ale o nouzový stav, další zásahy by už mohly mít nepříjemné následky.
Úspory už naopak příliš netrápí pracovníky výchovného ústavu ve Chvalčově, odcházejí totiž sami. Třetina dětí toto zařízení opustila, zbylo jich tu už jen 20.
"Žádal jsem o peníze na opravu internátu, ty jsem nedostal. Takže naše zařízení nemá budoucnost. Ministerstvo školství rozhodlo o jeho uzavření v roce 2014," uvedl ředitel výchovného ústavu ve Chvalčově Pavel Schönwälder.