Do 24. prosince je možné vyplnit dotazník v rámci průzkumu uživatelů internetu se zdravotním postižením a přispět tak k vytvoření nové metodiky pro tvorbu bezbariérového webu ve státní správě. Řešitelé výzkumného projektu Ministerstva informatiky hledají ještě uživatele s nejrůznějším druhem zdravotního postižení ochotné zodpovědět na tři desítky otázek, zatím jich mají nejméně z řad neslyšících.
Dotazník je anonymní, respondent neprozrazuje ani své jméno či bydliště, veškeré údaje, které vybírá z možností, mají charakter čistě statistický a dotazník vychází ze statistických pravidel. Na základě vyhodnocení dotazníků bude vybrána skupina cca 30 respondentů, která bude vyzvána k užší spolupráci s praktickými testy, pomocí kterých se budou ověřovat jednotlivé bariéry na webu.
Přístup k dotazníku je možný přes "sběrač" e-mailových adres na
http://projects.cba.muni.cz/mkr/zadost.php. Po zaslání e-mailu na něj přijde obratem extra vygenerovaná adresa dotazníku právě pro daného respondenta.
Popis projektu Přístupnost webových stránek orgánů státní správy
Řešením tohoto výzkumného projektu se zabývají H1.cz, s.r.o., Fakulta informatiky Masarykovy univerzity v Brně a TyfloCentrum Brno, o.p.s.. Dle zadání projektu bude porovnán současný stav pravidel “Best practice – pravidla pro tvorbu přístupného webuâ€? v ČR s mezinárodní metodikou WCAG 1.0 a návrhem metodiky WCAG 2.0.
Na základě výzkumu populace ČR bude určen podíl občanů ČR se zdravotním postižením se začleněním do čtyř skupin dle zadávací dokumentace. Na základě výsledků výzkumu budou navržena pravidla přístupného webu respektující metodiku WCAG 2.0 – úroveň AA. Budou rovněž stanoveny možné postupy aplikace těchto pravidel na úpravu webových stránek orgánů veřejné správy tak, aby se osoby se zdravotním postižením mohly seznámit v nezbytném rozsahu s jejich informačním obsahem. Bude provedeno i zhodnocení finančních dopadů navržených postupů za předpokladu, že služba úpravy webových stránek orgány veřejné správy bude získána od externích dodavatelů.
úkoly projektu
1. Porovnání „Best practice – pravidla pro tvorbu přístupného webu“ a pravidel WCAG 1.0 a návrh pravidel WCAG 2.0
2. Výzkum v oblasti cílových skupin občanů se zdravotním postižením
3. Návrh pravidel přístupného webu a variant jejich aplikace
4. Finanční zhodnocení navržených postupů pro aplikaci pravidel přístupného webu
Prezentace výsledků projektu
1. Sestavení odborné publikace
2.Sestavení ukázkových www stránek obsahujících výsledky projektu
3. Uspořádání odborného semináře
4. Předložení závěrečné zprávy projektu, její oponentura a případné doplnění připomínek