V rámci projektu Eurosign Interpreters Komora spolupracuje se zahraničními partnery. Pojďme si představit jednotlivé instituce i výrazné osobnosti, které mají vliv na vývoj profese neslyšícího tlumočníka jak v Evropě, tak následné i v České republice.
V rámci projektu Eurosign Interpreters Komora spolupracuje se zahraničními partnery. Pojďme si představit jednotlivé instituce i výrazné osobnosti, které mají vliv na vývoj profese neslyšícího tlumočníka jak v Evropě, tak následné i v České republice. S představiteli jednotlivých partnerských organizací jsme měli možnost se setkat v rámci mezinárodní konference tlumočníků znakového jazyka při oslavách 10letého výročí Komory nebo i při samostatných seminářích pana Johan Walkera a Christiana Rathmanna na půdě FF UK nebo v Komoře. Kdo jsou tedy partneři projektu Eurosign Interpreters?
Iniciátorem a hlavním realizátorem projektu je University of Sussex. Univerzita, která má ve Velké Británii věhlasné postavení a to především ve svém inovativním přístupu. Na této univerzitě je možné studovat obor Deaf Studies. Obor spadá pod centrum, které se zaměřuje na další vzdělávání. Obor nabízí několik různých studijních programů britského znakového jazyka a tlumočení. Kromě těchto zmíněných specializací je zde nabídka pro ty, kteří pracují s neslyšícími opravdu rozsáhlá. Mezi silné stránky oboru Deaf Studies patří tým mezinárodně uznávaných výzkumníků, pracovníci oboru se podstatnou měrou podílejí na stávajících projektech v rámci komunity neslyšících; úzké propojení s Národní radou sluchově postižených a partnerství s organizacemi neslyšících. Na svém kontě mají pracovníci oboru rozsáhlé mezinárodní vydavatelské počiny, rozsáhlé mediální a vzdělávací aktivity, věnují se odborné přípravě tlumočníků znakového jazyka a zapojují se do aktivit komunity v akademických, soukromých i komunitních otázkách.
Výraznou osobností oboru je pan John Walker.
Více informací najdete na http://www.sussex.ac.uk/cce/about/deafstudies
Druhý významným partnerem projektu je University of Hamburg. Tato vzdělávací instituce realizuje dva programy (Bc a Mgr.) zaměřené na studium znakového jazyka a tlumočení znakového jazyka. Velké úsilí věnují pracovníci i studenti výzkumu německého znakového jazyka, tvorbě slovníků znakového jazyka a v neposlední řadě i novinkám při tvorbě vědeckých nástrojů a technologii. Kromě výuky německého znakového jazyka, nabízí univerzita i kurzy jiných národních znakových jazyků (např. ASL). Tím vzrůstá potřeba tlumočit mezi dvěma znakovými jazyky. Právě na to by ráda Univerzita reagovala projektem Eurosign a chtěla by podpořit aktivity pro vzdělávání lektorů tlumočníků mezi dvěma znakovými jazyky. Dalším cílem je legislativní ukotvení profese neslyšícího tlumočníka.
Výraznou osobností oboru je neslyšící profesor Christian Rathmann.
Více informací naleznete na http://www.sign-lang.uni-hamburg.de/
Nejnovějším partnerem je University of Warsaw.
Fakulta polských studií nabízí programy zabývající se lingvistikou znakových jazyků a to od 1. června 2010. Hlavním cílem bylo získat vědecké oddělení pro výzkum komplexní gramatiky polského znakového jazyka a usouvztažnit polský znakový jazyk v kontrastu s polštinou.
Kromě těchto hlavních aktivit jsou zde i další projekty, kterými se pracovníci zabývají - tvorba korpusu polského znakového jazyka, příprava a publikace gramatických a metodických lingvistických příruček, pořádání seminářů a konferencí (národních i mezinárodních).
Výraznou osobností oboru je neslyšící dr. Paweł Rutkowski.
Více informací naleznete na: http://www.plm.uw.edu.pl/eng/