ASNEP (Asociace organizací neslyšících nedoslýchavých a jejich přítel)
Jako nezisková organizace, které se problematikou tlumočení zabývá prakticky od doby svého vzniku, je zřizovatelem projektu Tlumočnické služby pro neslyšící od roku 2003, vyjadřujeme zásadní nesouhlas s momentálním stavem tlumočnických služeb pro neslyšící v ČR.
Situace na poli státních dotaci je naprosto neutěšená, nesystémová a pro neziskový sektor prakticky likvidační. Špatná situace není pouze v sociálních službách, ale komplexně i ve financování jiných aktivit a činností, které neziskové organizace svým klientům nabízejí. Pro osoby se sluchovým postižením je však nejzásadnější a nejcitelnější omezení financování tlumočnických služeb.
Náš projekt, který je celorepublikového charakteru, čítá 1269 klientů a 38 tlumočníků po celé ČR. V dotačním řízení MPSV ČR získal v tomto roce méně jak 50% dotaci. S těmito finančními prostředky jsme schopni kvalifikovaně zajišťovat tlumočení našim klientům max. do srpna. Dotace nám vždy přicházejí zálohovaně, a to nám situaci komplikuje ještě více.
Z těchto důvodů jsme byli nuceni na omezenou dobu proplácení tlumočnických služeb pozastavit, neboť se nemůžeme neustále dostávat do koloběhu dlužení našim zaměstnancům, tlumočníkům atd. Není bohužel stále jisté, že nám finanční prostředky budou dorovnány. Situaci, která je neúnosná zejména pro naše neslyšící spoluobčany, jsme byli nuceni také medializovat. Rovněž se snažíme MPSV informovat písemně.
Náš projekt naplňuje právo neslyšících na komunikaci ve znakovém jazyce, jak jim to zaručuje zákon č. 384/2008 Sb., o komunikačních systémech neslyšících a hluchoslepých osob.
Tlumočnická služba musí být neslyšícím lidem poskytována ze zákona zdarma (zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách), tedy logicky na ni musí poskytovatelé sociálních služeb získat odpovídající prostředky, a to se v tuto chvíli neděje. Pouze z vlastních zdrojů nejsme schopni tlumočnické služby sami financovat.
Neslyšící uživatelé českého znakového jazyka nedostávají na zajištění tlumočníka žádný příspěvek (podobně jako osoby s jiným druhem postižení dostávají na péči). Jejich "přípěvkem" je právě financování tlumočnických služeb. Tedy je absolutně nemorální a v podstatě protizákonné, že by v tuto chvíli měli být neslyšící nuceni k úhradě tlumočníka ze svých prostředků, pokud jej nemůžeme uhradit my, poskytovatelé sociálních služeb.
Neslyšící osoby musí každý den překonávat mnoho komunikačních bariér. Musí odkládat "méně" důležité záležitosti na později a ty těžké zvládat sami bez tlumočníka. To neodpovídá proklamovanému cíli plnohodnotného začlenění neslyšících osob do slyšící společnosti, na které mají právo, a které jim tlumočník zaručuje.
V tuto chvíli je nutné okamžité řešení ze strany MPSV ČR. Neslyšícím osobám nestačí sliby o tom, že peníze možná budou někdy za měsíc nebo za dva. Jejich problémy, jednání v nejběžnějších situacích (úřad, lékař, jednání v zaměstnání apod.) vyžadují okamžitý zásah.
Žádáme také jasné stanovisko, jak budou podobné výpadky ve financování sociálních služeb řešeny do budoucna. Není možné akceptovat možnost, že by se taková situace opakovala každý rok. Bez jasných stanovisek a záruk budeme nuceni přistoupit k radikálnějšímu způsobu komunikace - k demonstraci a další medializaci, jelikož běžné a mírné postupy MPSV ignoruje.
Ing. Zdeněk Kašpar, prezident ASNEP
Mgr. Věra Strnadová, viceprezidentka ASNEP
Martina Kronusová, výkonná ředitelka ASNEP