Střední odborná škola pro sluchově postižené se má stěhovat z brněnského Jundrova do Komárova. Podle ředitele školy to však zhorší kvalitu výuky
Brno - Žáci Střední odborné školy pro sluchově postižené v Gellnerově ulici v Brně si musejí od září zvyknout na novou adresu. Škola se totiž přestěhuje z Jundrova do Lomené ulice v Komárově. Zařízení pro neslyšící tam chce přesunout vedení Jihomoravského kraje, který je jejím zřizovatelem.
Přesun školy pro neslyšící však podle jejího ředitele Miloše Pártla ovlivní kvalitu výuky. Na té se podle něj podílí i pěkné přírodní prostředí kolem nynější školy v Jundrově. "Nyní máme i kvalitně vybavené učebny. Nevím, jak se nám vše podaří přestěhovat," povzdechl si Pártl. O tom, zda kraj školu skutečně přesune, ale musí ještě rozhodnout krajské zastupitelstvo, které zasedne 23. června. "Na čtvrteční schůzce s vedením školského odboru se ovšem mluvilo o tom, že záměr kraje přesunout školu do budovy v Lomené ulici je již jasný," sdělil Pártl.
Podle náměstka hejtmana Stanislava Juránka je předběžné mluvit o definitivním rozhodnutí před zasedáním zastupitelstva. "Přesto v tomto bodě panuje mezi koaličními partnery shoda a nenašli jsme žádnou vhodnější variantu, jak situaci řešit," uvedl Juránek.
Sestěhovat školy do jednoho areálu je podle něj nutné kvůli nedostatku dětí. "Podle našich propočtů v následujících patnácti letech žáků nepřibude. Školy nejsou schopné zaplnit své budovy a jejich provoz je drahý. Sestěhováním škol zabráníme jejich rušení nebo slučování," vysvětlil Juránek.
Chtějí sloučení
Ředitel Pártl je však nespokojený i s tím, že kraj upustil i od možnosti sestěhovat do jednoho areálu ke střední škole i základní a mateřskou školu pro neslyšící. "O této možnosti jsme s Juránkem mluvili před několika týdny. O sloučení škol pro sluchově postižené žáky usilujeme již od sedmdesátých let," řekl Pártl.
Krajští radní toto řešení zamítli, protože se sestěhováním nesouhlasila ředitelka mateřské a základní školy pro neslyšící v brněnských Řečkovicích Hana Abbodová. "Ředitel Pártl s ní tuto možnost dostatečně neprobral a ředitelka se písemně vyjádřila, že si sestěhování nepřeje," vysvětlil Juránek.
Podle Abbodové sloučení škol pro sluchově postižené neznamená zlepšení výuky. Mnohem důležitější je podle ní rozšířit nabídku oborů na střední škole pro neslyšící. "Úzká spolupráce je důležitá hlavně u mateřské a základní školy a ta dnes funguje. Střední školu si naši žáci vybírají podle individuálních zájmů. Mnoho z nich bohužel odchází studovat do Hradce Králové nebo do Olomouce, protože tam je nabídka oborů širší," vysvětlila Abbodová.
Proti přesunu střední školy sepsali rodiče studentů a zaměstnanců školy petici. "Z kraje nám již přišla odpověď. Petice ovšem nic neovlivnila," dodal Pártl.
Problémy s budovou teď řeší i Základní autistická škola v Štolcově ulici v brněnských Černovicích. Jde o jedinou školu tohoto typu v České republice. Personál bojuje se špatným stavem školní budovy. "Potřebujeme ústřední topení a novou fasádu, protože nám do školy zatéká. Okna jsou také v katastrofálním stavu. Také chceme přistavět ještě jedno patro, protože naše současné kapacity už nestačí," popsal problémy školy její ředitel Tomáš Musil. S investicemi je ovšem podle něj problém. Školu totiž provozuje Jihomoravský kraj, budovu ovšem naopak vlastní město Brno. Kraj proto neinvestuje do budovy, která není jeho majetkem. "Město nám ale zase platí jen nejnutnější opravy," doplnil Musil.
Podle mluvčího Jihomoravského kraje Jiřího Klementa chce kraj situaci řešit tím, že budovu smění s městem za jinou. "K tomu zatím nedošlo. Další možností je přestěhovat školu do jiné budovy ve vlastnictví kraje," sdělil Klement.