Učitelé a studenti střední školy pro sluchově postižené v Gellnerově ulici v Brně se peticí ohradili proti plánovanému stěhování. Bojí se, že kraj školu kvůli prodeji budov ruší.
Brno - Nejde o sluchově postižené ani o vytvoření špičkového zařízení. V popředí zájmu jsou dvě krásné budovy, které se dají výhodně prodat. To si o plánovaném přestěhování brněnské Střední školy a Odborného učiliště pro sluchově postižené z Jundrova do areálu jiné školy v Komárově myslí víc než stovka tamních učitelů, studentů a jejich rodičů. Píší o tom v petici, kterou dnes doručí jihomoravským radním.
Kraj totiž o osudu zařízení rozhoduje z pozice zřizovatele. Před dvěma týdny oznámil, že škola nejpozději letos v září změní adresu. A tamní pedagogy tím polekal. "Žádáme, aby se škola nikam nestěhovala. Alespoň ne do doby, než se najde vhodná budova pro společné vzdělávání sluchově postižených žáků od mateřské až po střední školu," uvádějí signatáři.
Učiteli a jednomu z členů petičního výboru Ivoši Hájkovi vadí v první řadě to, že se tak nejspíš definitivně zhroutil původní záměr kraje soustředit vzdělávání neslyšících do jednoho dobře vybaveného centra. "Přes všechny sliby zůstává roztroušené v několika zařízeních ve městě. Já osobně nelpím na tom, abychom zůstávali ve stejné budově. Žádám ale od kraje jasnou koncepci. Doufali jsme totiž, že i neslyšící v Brně budou brzy mít centrum, které jim kromě výuky nabídne například sportovní vyžití," podotkl Hájek.
Model, který se podle něj osvědčil v řadě větších měst, ještě před dvěma lety podporovalo i vedení kraje. Až dosud ale vzhledem k díře, kterou ekonomická krize vykousla do daňových příjmů kraje, všechno zůstávalo při starém.
Teď se navíc krajští zastupitelé napříč politickými kluby shodli, že školu z budov v Gellnerově ulici a ulici Elišky Machové přesunou do ne zcela naplněného Odborného učiliště a Praktické školy v Lomené ulici. Návrh ještě musí oficiálně projednat orgány kraje. Vedení komárovské školy už ale s novými sousedy počítá. "Z naší strany v tom rozhodně problém nevidím, potřebný prostor máme," potvrdil ředitel školy v Lomené ulici Ladislav Hochman. Připomněl, že zařízení se zaměřuje na vzdělávání mládeže s jinými typy postižení. Někteří signatáři petice v tom přesto vidí hrozbu, že větší škola obory dosud vyučované v Jundrově nakonec pohltí. Její ředitel Miloš Pártl se těmto obavám příliš nediví. "Mnozí studenti se k nám přihlásili právě proto, že jsme menší zařízení rodinného typu. A stejně jako řada učitelů mají ke škole citový vztah," připomněl Pártl.
Vadí mu i to, že kraj stále nevysvětlil, co chce s uvolněnými budovami dělat. Pravděpodobně se do nich přestěhuje některá z krajských škol, které dosud platí nájem v budově jiného majitele. Náměstek jihomoravského hejtmana Stanislav Juránek však zatím záměry kraje komentovat odmítá. "Stále o tom jednáme, takže nechci být konkrétní. Už teď ale mohu téměř jistě vyloučit prodej budov," zdůraznil Juránek.
Odmítl i sloučení škol. Oba ředitelé tedy nejspíš zůstanou na svých židlích. "Pro přestěhování jsme se rozhodli kvůli tomu, abychom ušetřili. Do úprav v Lomené po přestěhování investujeme asi pět milionů korun," řekl Juránek.