Lidé se sluchovým postižením, kteří nekomunikují pomocí znakového jazyka a jejich mateřštinou je čeština, mohou požadovat při jednání u soudu simultánní přepis mluvené řeči. Zatímco dříve byli odkázáni jen na odezírání, které je velmi nespolehlivé a stavělo je do nerovnoprávného postavení, nyní se soudy mohou obrátit na Českou unii neslyšících, která je schopna zajistit pro neslyšící účastníky simultánní přepis celého jednání. Takový přepis proběhl již při 17 soudních řízeních.
K rozšíření přepisu u soudů významně přispěl projekt České unie neslyšících Odstraňování diskriminace osob se sluchovým postižením při soudním řízení, který v roce 2010 podpořily Vládní výbor pro zdravotně postižené občany a Nadace Vodafone ČR.
V rámci projektu byli ve spolupráci se sdružením Interinfo vyškoleni pro přepis u soudu další rychlopísaři, takže nyní je nedávno vzniklé Centrum zprostředkování simultánního přepisu ČUN schopno zajistit přepis pro soudy nebo i pro státní zastupitelství po celé republice. Dále se uskutečnily semináře o komunikaci osob se sluchovým postižením u soudů v září 2010 na Nejvyšším správním soudu v Brně a v listopadu 2010 na Městském soudu v Praze. Justiční veřejnost byla seznámena s novou službou rovněž na sněmu Soudcovské unie a všechny soudy a státní zastupitelství obdržely písemnou informaci o této službě již počátkem roku 2010.
Pro informování osob se sluchovým postižením o přepisu mluvené řeči a zásadách správného chování u soudu připravila Česká unie neslyšících během projektu osvětové letáky.
„Zatímco zpočátku u nás poptávali simultánní přepis jen neslyšící účastníci soudního jednání, nyní už o naší službě vědí i soudy a samy se na nás obracejí. A až na nepatrné výjimky jsme se setkali ze strany soudců s korektním a v některých případech až mimořádně empatickým přístupem k účastníkům se sluchovým postižením,“ konstatuje Ing. Martin Novák, vedoucí Centra zprostředkování simultánního přepisu ČUN.
Převod mluvené řeči do písemné podoby v reálném čase je jedním z 10 komunikačních systémů neslyšících a hluchoslepých osob, které uvádí zákon č.155/1998 Sb., ve znění zákona č. 384/2008 Sb. Podle něho mají tyto osoby právo zvolit si takový komunikační systém, který jim vyhovuje.
Česká unie neslyšících začala zajišťovat simultánní přepis mluvené řeči pro osoby se sluchovým postižením díky grantu Nadace Vodafone ČR od září 2008. Dosud uskutečnila již 213 přepisů na akcích nejrůznějšího druhu, jejichž přehled se nachází na webových stránkách www.prepis.cz. A protože se ukázalo, že nejkritičtějším je komunikační handicap pro osoby se sluchovým postižením při jednáních u soudu, soustředila se na tuto oblast výrazněji a na rok 2010 získala dotaci od Vládního výboru pro zdravotně postižené občany na projekt Odstraňování diskriminace osob se sluchovým postižením při soudním řízení.
Úspěšnost projektu nejlépe dokumentuje skutečnost, že není znám jediný případ v posledním roce, kdy by soud odmítl sluchově postiženému účastníku zajistit simultánní přepis mluvené řeči. Pokud je o to požádán, může se obrátit na Centrum zprostředkování simultánního přepisu ČUN (
prepis@cun.cz), které zatím vždy dokázalo zajistit kvalitní přepisovatele. Dosud byly tyto přepisy financovány z grantů, od roku 2011 je však již budou hradit ze svého rozpočtu soudy.
Kontakt: Jaroslav Winter, koordinátor projektu Odstraňování diskriminace osob se sluchovým postižením při soudním řízení,
prepis@cun.cz, 777 807 727.