Lidé se sluchovým postižením, kteří používají češtinu, nikoliv znakový jazyk, byli až donedávna vystaveni diskriminaci při soudních jednáních, kde byli odkázáni jen na nespolehlivé odezírání. Městský soud v Praze nyní rozhodl, že počínaje novým rokem zařadí simultánní přepis řeči mezi oficiálně poskytované a hrazené služby soudního řízení u všech pražských soudů.
Pro přepis řeči nepostradatelní a speciálně vyškolení rychlopísaři tak budou odměňováni podobně jako tlumočníci cizích jazyků a vypláceni přímo soudem, který je pro přepis řeči ve spolupráci s Českou unií neslyšících sám zajistí.
„Městský soud v Praze chce učinit maximum pro to, aby neslyšící občané měli rovné postavení před soudem a nebyli znevýhodňováni proti ostatním účastníkům. Povinnost zajistit srozumitelnost soudních jednání je daná zákonem a všechny soudy by ji měly respektovat,“ vyzval na dnešním semináři k přímé odpovědnosti za přepis řeči u soudů JUDr. Jan Sváček, předseda Městského soudu v Praze.
Až dosud přepisy řeči pro sluchově postižené účastníky soudního řízení financovala Česká unie neslyšících díky grantu od Nadace Vodafone ČR, který však bude v březnu příštího roku vyčerpán. Simultánní přepis řeči pro sluchově postižené občany je unikátní projekt, neboť soudy ve většině evropských zemí z postkomunistického bloku podobnou službu nezajišťují. O to větší úsilí by měly vyvinout české soudy, aby se úspěšný projekt nezastavil, fungoval systémově a mohl být příkladem, říkají zástupci sluchově postižených občanů.
„Jedním z prvních soudů, který začal simultánní přepis mluvené řeči používat, je Městský soud v Praze, poté proběhl již při 16 soudních řízeních k velké spokojenosti sluchově postižených účastníků i samotných soudců,“ oceňuje spolupráci se soudy Jaroslav Winter, koordinátor projektu Odstraňování diskriminace osob se sluchovým postižením při soudním řízení.
Zmíněný projekt podpořil Vládní výbor pro zdravotně postižené občany a v jeho průběhu byli ve spolupráci se sdružením Interinfo vyškoleni pro přepis u soudů noví rychlopísaři, vznikly letáky informující o možnostech simultánního přepisu mluvené řeči při soudním jednání, Česká unie neslyšících nabídla zajištění přepisu všem soudům a státním zastupitelstvím v ČR a dnes se uskutečnil již druhý seminář Neslyšící občané před českými soudy.
V České republice žije 300 - 500 tisíc lidí s různým sluchovým postižením. Výrazná většina z nich nepoužívá znakový jazyk, neboť jejich mateřštinou je čeština. Desítky tisíc lidí tak mohou v mnoha oblastech života a při uplatňování svých zákonných práv potřebovat přepis řeči.