FAQ - Otázky

Odpovědi

Mohou neslyšící poslouchat hudbu, chodit na diskotéky, tancovat?

Mohou. Neslyšící žijí úplně normálním společenským životem a mladí neslyšící milují diskotéky. Diskotéka je výborná, protože když jdete do takového diskotékového klubu, kde ta hudba je opravdu na plno a je tam spousta reprobeden, které přenášejí basy, tak neslyšící cítí tuto hudbu celým tělem a je to pro ně velký zážitek. Necítí slova, o kterých se tam zpívá, ale cítí rytmus a to je pro ně velký zážitek. A neslyšící milují diskotékovou hudbu. Když chtějí víc prožívat zážitek z hudby, tak si dají ruce na reprobedny - cítí pak hudbu mnohem víc.

Mohou neslyšící řídit auto?

Samozřejmě, je nesmysl, že by nemohli řídit auto. Když třeba policie jede se zapnutým majákem, tak neslyšící místo toho zvuku vnímají vlastně světelné majáky, které oznamují to, že se něco děje a nemají s tím problém. Tady bariéra neexistuje. A to že neslyší neznamená, že nemohou řídit auto. A naopak se o neslyšících řidičích říká, že jsou mnohem šikovnější za volantem, než slyšící. Nebo „šikovnější“ pozornější, ono tím že jsou zvyklí vnímat svět očima, tak i za tím volantem jsou velmi bystří a vnímají to, co se kolem nich děje mnohem víc, nebo víc než na jejich místě slyšící řidič.

Je pravda, že neslyšící mají málo informací o světě a proto nemohou pracovat jako nic jiného než dělník?

No, je pravda, že s těmi informace je to na pováženou. Neslyšící, ne že by měli méně informací, ale mají trošičku ztížený přístup k informacím. Nemohou je vnímat tedy sluchem, ale zas mají možnost ty informace získat na internetu, četbou… takže není to tak, že by neměli vůbec přístup k informacím, jenom mají trošičku ztíženou tu cestu k těm informacím. Takže to znamená že neslyšící můžou vystudovat, stejně jako by to mohli vystudovat slyšící (nějaký obor).
To znamená, že mohou provozovat kvalifikovaná zaměstnání stejně jako slyšící. Rozvrstvení těch jednotlivců je samozřejmě stejné jako u slyšících, taky ve většinové společnosti jsou lidé více a méně nadaní a tak je to vlastně i v komunitě Neslyšících. Ne všichni jsou géniové, ale ne všichni prostě mohou dělat jenom dělnické práce.

Je pravda, že neslyšící nemohou samostatně pracovat, kvůli tomu, že nemohou telefonovat?

Neslyšící mohou pracovat na jakýchkoli pracovních pozicích. Je pravda, že nemohou telefonovat, ale je spousta prací které se obejdou bez telefonování. Je pravda, že i například neslyšící učitel na vysoké škole by občas potřeboval telefonovat, ale neslyšící si může najít buď jiný způsob komunikace (chat, email) nebo může použít tlumočníka.


Zpět na seznam FAQ


Přidat FAQ můžete pouze po přihlášení!
Nemáte login? zaregistrujte se, je to zdarma!
Login 
Přihlašovací jméno:

Heslo:

zapamatovat Zaregistruj se, je to zdarma!
Zapomněl(a) jsi heslo?

jsme na facebooku 

uživatelé 
Online
registrovaní: 0
neregistrovaní: 15
celkem: 15
Přihlášení

ikonka 

RSS kanály 

[CNW:Counter]